Magyar agár: nem Forma–1-es, hanem turbó rally „autó”
Közzétéve: 2025. 05. 12 - Fotók: welovedogz.hu • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 12 - Fotók: welovedogz.hu • 4 perc olvasás
Mitől olyan különleges és szerethető a magyar agár? Miben más, mint az angol vagy a keleti agártípusok? Mikor került a kihalás szélére ez a fajta? Interjú dr. Jakkel Tamással, az FCI magyar elnökével, magyaragár-tenyésztővel.
Mi a tapasztalata, ki vesz és tart magyar agarat napjainkban? Milyenek ezek a kutyák?
J. T.: Jómagam 50 éve kutyázom, és ebből az utolsó 14-ben foglalkozom intenzíven magyar agarakkal. Egy érdekes dolog történt nemrég, voltak kiskutyák nálunk, és a gazdák elvitték őket a leendő otthonaikba. Pár nap múlva az egyik új tulajdonos, aki egy egyetemi tanár, jelentkezett, és az írta nekem, hogy mindig ilyen kutyát akartunk, de soha nem tudtuk ezt megfogalmazni. Annyi jó tulajdonsága van, és annyira tökéletessé tette az életünket, ami egyébként eddig is jó volt, folytatta, hogy nem tudtuk volna megfogalmazni az összes olyan jó tulajdonságot, amivel rendelkezik.
Röviden az agarakról szólva, én 1972 óta kutyázom, de a magyar agarakkal történő találkozásom és együttélésem mindig úgy határozom meg, hogy a hosszú és meglehetősen színes kinológiai életutamban ők jelentik a megérkezés pillanatát.
Ennek több oka van. Én egy viszonylag nyugodt ember vagyok. Tudni érdemes azt, hogy a magyar agár, de általában az agarak, nagyon sok nagymacska ragadozótulajdonságával rendelkeznek. Ha nincs dolga, fekszik és készül az akcióra, hogyha majd az elérkezik, akkor kipihenten és teljes lelkesedéssel vágjon bele. Amikor azonban akció van, a vad űzéséről van szó, akkor elveszítik a kontrolljukat. A látvány beleillene a legjobb David Attenborough-filmbe: rohannak, mint a gepárd, és nem is tudják, milyen gyönyörűek.
Az emberek zöme általában azt gondolja az agarakról, hogy ez egy örökmozgó, nehezen kezelhető, nehezen behívható fajta. Ez nem igaz. A mindennapi életben pedig a magyar agár abban különbözik a többi agárfajtától, különösen a keleti agárfajtáktól, hogy megvan bennük a határozott kedv és igény, hogy a gazdájuk kedvére tegyenek.
Nem flegmatikusan, a világot macskaszerűen szemlélve éli az életét, hanem nagyon szoros szimbiózisba kerül a gazdájával. Én ezt úgy szoktam megfogalmazni, hogy egy olyan speciális komfortzónát von a gazda köré, ami ebben a korban megfizethetetlen. Ezt ne olyan értelemben értse, hogy ez egy drága kutyafajta lenne, inkább olyan módon, hogy a családnak olyan élményt okoz, ami nagyon nehezen valósítható meg más fajtákkal. Mondom ezt úgy, hogy csodás cocker spánieljeim voltak, és jelenleg tacskóim is vannak, akiket ugyanúgy nagyon szeretek. Mégis azt mondom: teljesen speciális érzés, amit egy magyaragár-tulajdonos érez, amikor a környezetükben van.
J. T.: A történetükre legjellemzőbb szó a viharos. Ami a régészeti leletekből kiderül: amikor a magyarok a Kárpát-medencébe jöttek, velük tartott egy agárszerű kutya. 1971-ben volt Magyarországon a vadászati világkiállítás, és ez volt az az alkalom, amikor az FCI, a világszervezet, először döntött úgy, hogy kiadja kutyánként a világgyőztes címet. Akkor a Magyar Állam és Posta úgy határozott, hogy a 9 magyar fajtáról kiad egy bélyegsort, ami nekem megvan. Ezen a képen a magyar agár egy erős felépítésű, egyenes hátvonalú agár, akik mellett két ázsiai íjász térdel, és a távolban látható a legendás csodaszarvas. Nyilvánvaló, hogy az ősök nem így néztek ki, de hogy milyenek voltak, azt nem tudjuk. A viharok ezután kezdődtek, hiszen a Kárpát-medence olyan, mint egy főzőüst: itt megfordult mindenki Európából, és mindenki kutyája is velük együtt. Ezek a kutyák természetesen keveredtek egymással, és különböző típusok alakultak ki.
A magyar agár esetében mindig a vadászfunkció volt a fő kiválasztási szempont, és így alakult ki egy olyan agárszerű vonásokat mutató kutya, amelyik amellett, hogy jó űzőhajlammal rendelkezett, meglehetősen csontos és erőteljes volt. Ezek a kutyák nagyon jó vadászok voltak, és elsősorban terepen voltak kiválóak. Az angol agár, amelyik a whippet és a spanyol galgo mellett bekerült a vérvonalba, sokat változtattak ezen a megjelenésen. A természetében azonban igen speciális maradt a fajta, nem hordozza a keleti agártípusokra jellemző flegmatikus vonásokat. Nyíltszívűbb, barátságosabb, ugyanakkor védi a területét. Nem feltétlenül agresszíven, de heves ugatással. Nem támadóan lép fel egy betolakodóval szemben, de megállítja azt, van bennük egyfajta keménység is.
A magyar agár, az angol agárral ellentétben, nem Forma–1-es autó, hanem egy turbó rally autó. Egyenetlen, nehéz terepen nagyon kitartóan fut, rövid távon, sík terepen azonban nem olyan gyors, mint az angol agár. Trianon után a magyar területeken kívül sok esetben ezeket a kutyákat irtották, másrészt eljött az a politikai éra, amikor az agaras vadászat egy „úri huncutságnak” minősült. Nos, ezek nagyon nehéz évei voltak ennek a fajtának. Az 1940-es évek végére a kutatók azt találták, hogy gyakorlatilag ez a fajta ki is halt.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ezért „radírozhat” a kutyád – nem biztos, hogy kukacos
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc