A Föld legidősebb kiskutyája: ez derült ki a 12 ezer éves múmia vizsgálatából
2021. 11. 10.
2021. 11. 10.
Elképesztő, de a föld legrégebbi kiskutya-maradványa 12 ezer éves. Az adott holttest azért maradhatott fent ilyen hosszú ideig, mert a fagyos időjárásnak köszönhetően mumifikálódott. Az elméletek szerint a mindössze három hónapos ebet az ősemberek nevelték, és szelídítették meg.
Oroszország távoli részén, az északkelet-ázsiai Jakutföldön 2011-ben egy 12000 éves mumifikálódott kutyatestet találtak a kutatók. Annak köszönhetően, hogy az orosz időjárási viszontagságok miatt az állat teste megfagyott, szinte tökéletes állapotban maradt fenn az utókor számára.
Miután erre a történelmi kincsre leltek a kutatók, nagyon alaposan megvizsgálták az egész állat maradványait. Nem csupán a csontjai maradtak meg viszonylag épségben, hanem a gyomra, a tüdeje és még a szíve is alkalmas volt arra, hogy azon teljes körű boncolást végezzenek az Északkeleti Szövetségi Egyetem orvosi karán.
A felfedezés önmagában egyedülálló az egész világon, ugyanis eddig még nem találtunk olyat, hogy egy ilyen idős szervezet ennyire jól konzerválódott volna. Ami a legfontosabb, hogy nem indult be a bomlás folyamata” - magyarázta Darima Garmaeva, a kutatást vezető szakértő.
Az egyik szerint az állat az emberek által lakott terület közelében ólálkodott, eleinte a maradékot kezdte el elfogyasztani, majd fokozatosan hozzászokott az emberi jelenléthez. Egy másik elmélet szerint pedig az ember volt a kapcsolat kezdeményezője, amikor fiatal állatkölyköket nevelt fel, és tanított be. Ez utóbbi hipotézist erősítheti meg a szibériai kutyakölyök léte is” - tette hozzá.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek