A Yellowstone legöregebb nőstény farkasa félszemű, és 10 alkalommal volt már édesanya
2024. 10. 31.
2024. 10. 31.
907F történelmet írt. Ugyan csak fél szeme van, de több mint kétszer annyit élt, mint egy átlagos farkas a vadonban, a nyáron pedig világra hozta a tizedik almát is.
A Yellowstone Nemzeti Park legidősebb farkasa a kutatók szerint ezzel valószínűleg megdöntötte a park rekordját.
A szürke farkasok átlagos élettartama 3-4 év a vadonban, így ritka, hogy elérjék a 11 évet, nemhogy kölyköket szüljenek ebben az életkorban. (Azt persze fontos kiemelni, hogy a Yellowstone Nemzeti Parkban az állatok védettebb körülmények között élnek, így nem annyira kiemelkedő, hogy tovább éljenek, mint 3-4 év. Azonban a 11 év mindenképpen extrémnek számít még ilyen körülmények között is, ez tagadhatatlan.)
907F minden évben szült kölyköket azóta, hogy szexuálisan éretté vált, ami Kira Cassidy, a Yellowstone Wolf Project kutatási munkatársa szerint valószínűleg rekordot jelent a yellowstone-i farkasok között. „Mindennap számítok arra, hogy meghalhat, csak azért, mert olyan öreg. Az utóbbi néhány évben már gondolkodom ezen, de ő csak folytatja” – nyilatkozta Cassidy a Live Science-nek.
A szakértő kiszámította, hogy körülbelül minden 1 farkas a 250-ből éri meg a 11. születésnapját a Yellowstone-ban. Összesen 6 feljegyzett példa létezik a farkasok parkba való 1995-ös visszatelepítése óta. Az összes idős felnőtt közül a legidősebb 12,5 évig élt.
907F életét a park északi területén tölti, ahol több a préda, de a más farkasokkal való verseny is nagyobb. A farkasok ritkán pusztulnak el öregségük miatt a vadonban, még a park területén is a legnagyobb fenyegetést a többi farkas jelenti. Egészen pontosan a mortalitási ráta feléért felelős.
Ezen az idén nyáron készült felvételen 907F egy bölénytetemből falatozik. Még mindig fittnek és egészségesnek látszik:
907F a Junction Butte falkának volt az alfa-nősténye 2017 és 2019 között. A nővérétől bitorolta el a címet, majd párosodott is egy fiatal hímmel, 1048M-mel, aki akkor csatlakozott a falkához. 2019 tavaszán megfosztották az alfa-státuszától, de továbbra is a falkával maradt, és szaporodik is. A falka az időszaktól függően 10 és 35 taggal büszkélkedhet, így egy kifejezetten nagy csoportnak számít, egy átlagos falka mérete ugyanis 12 tag általában. A szakértők szerint 907F korából fakadó tapasztalata nagy előnyt jelenthet a falka életében.
„Azok a falkák, amelyeknek idős farkasaik vannak, sokkal sikeresebbek a falkák közötti konfliktusokban a felhalmozott tudás és tapasztalat miatt, amelyet egy ilyen stresszes helyzetben kamatoztatnak” – magyarázza Cassidy. 907F valószínűleg a harcokon kívül is növelte a falkája túlélési esélyeit. A Junction Butte ritkán hagyja el Yellowstone határait, de 907F kifejezetten ügyes, amikor az úton való átkelésről és az emberek elkerüléséről van szó.
Amitől ez a szépkorú farkas még lenyűgözőbb lesz, az az, hogy mindezt csupán egy szemmel teszi. A kutatók nem biztosak abban, mi történt, de a bal szeme kicsi és benyomódott volt, még mielőtt betöltötte volna a 4. életévét. Egyébként ha nem közelről figyeli meg valaki az állatot, ez fel sem tűnik neki.
907F és 1048M 2017-ben:
A többi idősebbhez farkashoz hasonlóan 907F mostanra már háttérbe szorul a vadászatokban, és napja nagy részét a falkája kölykeivel tölti. A legutóbbi almában 3 kölyök született, amely kisebb, mint egy 4-5 kölyökből álló átlagos farkasalom – ám ez egyáltalán nem meglepő. Egy 2012-es kutatás, amely a yellowstone-i farkasokról készült, kimutatta, hogy az alom mérete az életkorral csökken.
907F néhány utódja már saját falkákat vezet, de a kölykök többsége sosem éri el a felnőttkort a farkaslét veszélyes mivolta folytán. Azonban 907F és a park többi lakója nem úgy tűnik, mintha a halálra gondolna. „Boldogok, hogy a családjukkal együtt élnek napról napra. Még akkor is, ha sérüléseik vannak, vagy hiányzik egy szemük, vagy valami igazán stresszes történik az életükben. Átjutnak ezen a stresszen, és látszólag valóban élvezik az életüket.” Nos, erről talán mi is vehetünk egy kis példát.
Ide kattintva nagyon kedves fotókat láthatsz 907F-ről. Az egyiken úgy hempereg a hóban, mint egy kiskutya.
Ha pedig még részletesebben érdekelnek a szürke farkasok és szokásaik, kattints ide.
(A cikkben szereplő képek illusztrációk, nem 907F-et ábrázolják, de a Yellowstone Nemzeti Park területén készültek.)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek