Lakásba zárt kutyák – Márton Attila-különvélemény
Közzétéve: 2024. 05. 02, Frissítve: 2025. 05. 10 • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2024. 05. 02, Frissítve: 2025. 05. 10 • 3 perc olvasás
Sokszor vitázunk arról, hogy hol jobb egy kutyának: lakásban vagy kertben? Az indokláskor viszont gyakran megfeledkezünk arról, hogy igazából nem is a „hol?” a kérdés. A hangsúly azon van, hogy „hogyan?”.
Vészjósló az emelkedő tendenciája azon eseteknek, amikor valaki úgy tart kutyát, hogy vagy már az elején vagy menet közben elhatározza, hogy az ő kis kedvence tökéletes életet fog élni a négy fal közé bezárva.
Sosem fogjuk megtudni, hogy hány olyan kutya élhet az országban, akiket időszakosan vagy életük teljes folyamán lakásfogságra ítélnek. Hallomásból, közvetett úton lehet hallani történeteket abban az esetben, ha az elbeszélő személy meggyőződése, hogy a világ legtermészetesebb dolga, ha kutyája nagy ritkán lépi át a küszöböt.
A szobapelenkára és a négy fal közötti életvitelre szoktatás mögött meghúzódó motivációra több verziót hallottam már mások elbeszélése alapján. A korlátozott kimozdulásra ismétlődő indok, hogy szegény kutya nagyon nem szereti a külvilágot, nem érzi jól magát. Értsd úgy, hogy vagy fél, vagy agresszív. És akkor inkább nem visszük sehova. Jobb elkerülni a konfliktushelyzeteket.
Van, aki nemes egyszerűséggel közli, az ő kutyája szobakutya. Ez a kifejezést számára azt jelenti, hogy akkor ott éli le az életét.
Többször hallottam már azt is, hogy így sokkal kényelmesebb az élet. Mármint a gazdinak. Főleg, amikor odakinn szakad az eső, vagy csak nagyon hideg van. Ilyenkor megspóroljuk magunknak a vesződséget, hogy kutyánknak könyörögjünk, végezze gyorsan a dolgát, mert nekünk ez nem túl komfortos. Meg egyébként is, jobb az ágyban lustálkodni még egy kicsit, amíg a pelenkán elvégzi a dolgát, ahelyett, hogy leakasztanánk a pórázt.
Talán a legmeglepőbb indoklás, amit eddig hallottam, valahogy úgy szólt: az én kicsikém ugyanolyan antiszoc, mint én, úgyhogy nincs szüksége, hogy eljárkáljon otthonról.
A kis testű kutyák rendkívül népszerűek. Egyrészt a társasági ebekként számontartott ebek kényelmesen elférnek az ölünkben. Kevesebbe kerül az etetésük, lényegesen cukibbak a kisruhácskájukban, főleg, ha azt játsszuk el közösen, hogy ő az én gyerekem.
És egyértelműen könnyebb rászoktatni a benti életre, mint egy nagy testű társát. Egy rottweiler esetében a szobapelenkán történő szükségletvégzés elég furcsa eredményekkel járna.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Ha a kutyasétáltatást nem így hívnánk, hanem például szagoltatásnak, talán egyszerűbb lenne felfogni, hogy valójában nem a sétán van a hangsúly, és nem csak azon, hogy a kutya ne a kanapé sarkát vizelje le.
A kutya szaglása elképesztő mértékben kifinomult, mondhatjuk, a legfejlettebb és legfontosabb érzékszerve. Azon keresztül érik az ingerek, amelyek stimulálják az idegrendszerét. Fajtától függően jó pár tevékenység van, amelyek egy kis testű kutyának ugyanúgy szükségesek, hiszen számos vadászkutya található közöttük. Meg egyébként is. A kültéri programokat tényleg nem válthatja ki, amikor otthon a járólapon letudja a napi lépésszámot.
Aztán jönnek a mindenféle viselkedésproblémák. Aztán majd az egészségügyiek. És amikor mindezzel az állatorvoshoz fordulunk, tanácstalanul szembesülünk a kihívással, miszerint hogyan visszük be a mindentől elzárt kutyát egy ingerekkel teli állatorvosi rendelőbe?
De addig ez nem tűnik fel. Mert mi jól elvagyunk, nekünk jó és kényelmes.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.
A rendszeres séta nem csak a kutyáknak fontos. Arról, hogy milyen pozitív hatásai vannak a kutyasétáltatásnak, ebben a cikkünkben olvashatsz. És ha a sétákat arra használnád, hogy még jobb legyen kedvenceddel a kapcsolatod, ahhoz ebben a cikkünkben adunk néhány tanácsot.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc