5 érdekesség a lagotto romagnolóról: eredetileg nem triflász volt
Közzétéve: 2024. 10. 15 • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2024. 10. 15 • 3 perc olvasás
A lagotto romagnolót manapság mindenki csalhatatlan, szarvasgombához idomult orráról ismeri, ám eredetileg nem erre tenyésztették. Erről, és ehhez hasonló érdekességekről olvashatsz a továbbiakban.
Hazánkban is egyre népszerűbb fajta a lagotto romagnolo, avagy az olasz vízikutya. Közkedveltségét pedig számos dolognak köszönheti. Példaként említhetnénk kiváló temperamentumát vagy megnyerő, plüssmackóhoz hasonló küllemét, de valószínűleg amiről legtöbben ismerik, az a kincset érő szaglása. A lagotto ugyanis kiválóan el tudja látni egy értékes, gasztronómiai szempontból igazán sokszínű gomba, a szarvasgomba felkutatásának feladatát. Ezenkívül viszont még számos érdekességgel büszkélkedhet a fajta, ezekre pedig ki is térnénk az alábbiakban.
Bongyor bundája és látszólag hirtelen jött népszerűsége miatt azt hihetnénk, hogy a fajta egyike a manapság kifejezetten keresett „dizájnerfajtáknak”, ám ez nem így van. Írásos emlékek alapján elmondható, hogy a lagotto romagnolo már az 1600-as években is hű társa volt a vadászoknak, ám sokan még hosszabb történelmet tulajdonítanak a fajtának. Egyesek úgy tartják, hogy már az etruszkok (akik Kr. e. körülbelül a 8. századtól egészen Kr. e. 2. századig éltek Közép-Itáliában) is lagotto jellegű kutyákkal vadásztak. Ezt az elgondolást tükrözi, hogy sokan ezt a fajtát tekintik a vízikutyák ősének, nem pedig a barbet-t.
Bár a fajta hosszú és gazdag múltra tekint vissza, a hivatalos elismertség nem egyik pillanatról a másikra történt. Hazájában 1993-ban fogadta el a lagottót az ENCI (Olasz Kennel Club), ehhez képest az FCI 2005-ben, az AKC pedig 2015-ben hitelesítette az olasz vízikutyát.
A lagotto romagnolo neve láthatóan két részből áll, utóbbi pedig a fajta származását hivatott indikálni. A lagotto viszont az olasz „lago” szóból ered, ami tavat jelent. Romagna helyi nyelvjárásában a „Càn Lagòt” közvetlenül „vízi kutyára” vagy „mocsári vadászkutyára göndör, hullámos szőrrel” tudnánk fordítani. Az olasz vízikutya eredeti feladata ugyanis a kilőtt vadak apportírozása volt, jellemzően ingoványos, lápos, tehát vizes területeken.
Az 1800-as években Olaszországban a lápok jó részét lecsapolták a mezőgazdaság fejlesztése érdekében, amivel tulajdonképpen megszűnt az olasz vízikutyák munkahelye. A többé-kevésbé munkanélkülivé vált ebeknek viszont szerencséje volt, ugyanis a hivatásos szarvasgombászok meglátták bennük a potenciált, és új feladatot adtak nekik. Így megmentették az olasz vízikutyát a kihalástól, ám ezzel együtt permanens változásokat is okoztak benne. Számukra ugyanis nem az volt a fontos, hogy megőrizzék az lagotto romagnolo fajtát, hanem az, hogy kiváló szimatú, tehetséges szarvasgomba-kereső kutyákat tenyésszenek. Így más fajtákat is bevontak az ideális triflász kutyák létrehozásának folyamatába, ezzel pedig „felhígítva” a lagottovért – hogy a fajta javára vagy hátrányára-e, az nem tisztázott.
A lagotto romagnolo gazdái szerencsésnek mondhatják magukat, ugyanis szeretett kutyájuk alig hullajtja a szőrét. Emiatt sokan hipoallergénnek tekintik, ám fontos leszögezni, hogy nincs olyan kutya, aki valóban, teljes mértékben allergiabarát lenne. Hiszen nem maga a kutyaszőr váltja ki a reakciót, hanem a kutya bőrén és nyálában található Can f 1 nevű fehérje.
Ha még mélyebbre ásnál a témában, mindenképpen érdemes elolvasni, hogy miért csupán egy hangzatos marketingfogás hipoallergénnek nevezni bármelyik fajtát is.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc