„Kemény-e” még a kuvasz?
2025. 01. 16.
2025. 01. 16.
Miért változott meg a kuvaszok karaktere? Miért egyre nehezebb egy kuvaszt Amerikába szállítani? Vas Krisztiánt, a Kanadai Kuvasz Klub elnökét kérdeztük.
V. K.: Először is, én ezt a fajtát elsősorban pásztorkutyának tartom, amire óriási szükség van a mi régiónkban, hiszen egyre nagyobb gondot jelent a ragadozók szaporodása és terjedése. Ezt egyébként hamarosan önök is meg fogják tapasztalni Magyarországon – a mai világunkban ez egy visszafordíthatatlan folyamat az állatvédelem erősödése miatt. Ezért amikor mi a kuvaszt igyekszünk népszerűsíteni Kanadában, nem úgy tesszük azt, mint önök teszik otthon, Magyarországon. Mi nem gondoljuk, hogy ennek a fajtának egy „magyar golden retriever- vagy németjuhászszerű” kutyává kellene válnia. Azt szeretnénk, ha egy jól ismert, hatékony pásztorkutyaként kezelnék őket a világ minden részén.
Célunk, hogy a munkakutyákat választó farmerek tudnának arról, hogy ez a fajta is létezik.
Ismernék az előnyeit és hátrányait – hiszen vannak hátrányok is –, és alternatívává válnának egyéb fajták mellett. Ami, sajnos, jelenleg még nincs így. Ez a feladat azért is nehéz, mert a kuvaszoknál szűkül a munkaképesség, csökken a valóban munkára fogható egyedek száma. Részben azért, mert a kuvaszok száma is jelentősen csökken. Minél kevesebb van, annál nehezebb jót találni közöttük. Szinte minden itteni tenyésztő azzal szembesül, hogy annyira beszűkülnek a lehetőségek, hogy mindenki „meg van lőve”, hogy honnan, milyen vérvonalat hozzon be, hiszen szinte már minden kutya rokona egymásnak.
V. K.: Ha a magyar helyzetről beszélünk, én azt tapasztalom, vagy nekem úgy tűnik, hogy a kuvasz pásztorkutyaként történő megőrzése mintha nem lenne senki érdeke. A kuvaszos világot sokkal jobban érdeklik a kiállítási címek, az adott pillanatban létező nemzetközi divattrendek követése. Az előbb említett munkaképesség mint olyan, háttérbe szorul. Sokszor próbálkoztam behozatallal, de majdnem mindig abba a problémába futok bele, hogy ha kiválasztok egy kutyát, és megnézem a törzskönyvét, majd az összehasonlítom más törzskönyvekkel, mindig találok rokonokat.
Szinte nincs olyan, hogy be tudj hozni egy idegen vérvonalat, ami valójában egészséges lenne tenyésztési szempontból.
Én próbálkoztam Magyarországon, a Vajdaságban, próbáltam beszerezni régi spermákat, amelyek magyar kutyákból származnak, de régebbiek, körbenéztem a dél-amerikai tenyésztőknél is, de ugyanoda kerültem vissza: vagy nagyon rossz a minőség, vagy rokonságban állnak egymással.
Egy kicsit más jellegű, de kétségkívül probléma, hogy a mai kuvaszok jelentős részénél a munkaképességet nem nézik vagy tesztelik. Sok tenyészetben ez nem fontos tulajdonság. Ha néha megnézek egy klubkiállítást, a kutyák majdnem felének maga alá van csapva a farka, és ez senkit nem izgat. Nem tehetek róla, de a mai kuvaszokat én szinte folyamatosan összehasonlítom a 80-as, 90-es években élő kutyákkal, amelyekre én még nagyon pontosan emlékszem.
Sajnos azt látom, hogy még a saját tenyészetemben legjobbnak tartott kutyának sincs meg az a rámenőssége, kitartása és keménysége, ami azokra a kuvaszokra jellemző volt.
Amit én személy szerint nagyon sajnálok, hiszen a farmereknél éppen ilyen kutyákra lenne szükség. Valójában én sem tudom megindokolni, mi az oka annak, hogy a kuvaszos közösség Európában miért nem keresi ezeket a tulajdonságokat a mai kutyákban. Nagyon tanulságos megnézni a különböző pásztorkutyák tenyésztőinek marketingjét: hogyan promotálnak egy kangal- vagy egy sárhegyi kennelt, és hogyan egy kuvaszkennelt: plüssmackó van a fialó ládában, és mellette az aranyosnak és cukinak nevezett kuvasz. Természetesen mindenkinek van saját gondolata, ízlése és elvárása mindennel kapcsolatban, de az én véleményem szerint ez nagyon félrement.
V. K.: Az elsődleges ok az, hogy az Egyesült Államokba egy új rendelkezés alapján nem lehet 6 hónapnál fiatalabb kutyát bevinni. Az ok természetesen meglehetősen álságos, a veszettség terjedésére hivatkoznak a jogszabályban. Ezzel szemben valószínű, hogy piacvédelmi szabályozásról van szó, ami a hazai tenyésztőket védi. Emellett az is igaz, hogy néhány, magát menhelynek valló szervezet csúnyán lebukott a közelmúltban: tömegével hoztak be kutyákat a világ szegény régióiból, például Ukrajnából, amelyeket eladták az USA-ban. Nagyon sok ilyen kutya jött be így, ez a folyamat volt a másik ok, ezt le akarták zárni. Mivel a kuvasz egy nagy termetű kutya, és 6 hónaposan már komoly súlya van, a Kanada–USA közötti szállítási költségek exponenciálisan nőttek. Egy farmer nem fog 1200 dollárt kifizetni csak a szállításért, inkább valami mást választ.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek