Itt találod a budapesti kutyás szobrokat: az egyik emlékművet egy 10 éven át halott gazdáját váró ebről készítették
Közzétéve: 2022. 02. 24 • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2022. 02. 24 • 3 perc olvasás
Magyarország számos pontján találhatók érdekes kutyás szobrok. De különösen a fővárosban találkozhatsz sok érdekes darabbal.
Nemcsak külföldön, de hazánkban is számos helyen találkozhatsz kutyákat ábrázoló szobrokkal. Most a fővárosban lévők közül mutatunk néhányat!
Beni, a hűséges kutya történetét lentebb olvashatod:
A Figyelő kutya szobra Budapesten az Izabella utca és a Hutyra Ferenc utca találkozásánál lévő kis téren található. Eredetileg a Szilágyi Erzsébet fasor és a Rhédey utca sarkánál, a Szent János Kórháznál állt, 1938-ban. 1952-ben azonban a 110 cm-es bronz kutyaszobrot áthelyezték mostani helyére. A művet Maugsch Gyula készítette Dr. Némethy Károly Fool nevű kedvence mintájára. A német dog egyébként éppen az Állatorvostudományi Egyetem felé tekint, és közkedvelt látványosság a kisgyerekek körében.
Érdekesség, hogy Kispesten is található egy hasonló szobor. Ez a Bolyai János Általános Iskola bejárata mellett áll, és állítólag 1957-ben egy helyi állatorvos rendelte meg- Ettől kezdve a rendelő emblémájává vált. Az orvos halála után a rendelőből idősek otthona lett, később pedig iskola. De a szobor a mai napig őrzi emlékét.
A Városligetben található Fekvő kutya szobra szintén egy dogot ábrázol, a művet pedig Istók János készítette. Pontosan nem ismert, hogy mikor, de elképzelhető, hogy az alkotás már a 20. század közepén is létezett.
Szinte nincs olyan fővárosi lakos, aki ne találkozott volna Columbóval és kutyájával a Jászai Mari tér környékén. A Falk Miksa utca végén a híres hadnagy fejét vakargatva gondolkodik, miközben basset houndja figyeli őt. Az alkotást Fekete Géza készítette 2014-ben. Egyesek szerint Falk Miksát és Peter Falkot rokoni szálak kötik össze, azonban erre egyelőre semmiféle bizonyíték nincsen.
A Vigadó tér Duna-parti oldalán található Kutyás lány nevet viselő szobor a turisták közkedvelt látványossága. Az alkotást 2007-ben egy pályázatra készítette el Raffay Dávid. Az életnagyságú bronzszobor egy kutyájával játszó lányt ábrázol, amint próbálja elvenni kedvencétől a labdát, de az inkább megtartaná magának.
Budapesten az Állatorvostudományi Egyetemen 2016 óta látható az összes magyar kutyafajta. A festői környezetben lévő bronzalkotásokat az egyetem udvarán helyezték el, és Pogány Gábor Benő készítette őket.
A Kossuth téri metró aluljáróban található egy szobor, ami a széken ülő vak Teiresziászt ábrázolja. A görög mitológiából ismert vak jós kezével előre mutat, kezében egy bottal. A botot többször is ellopták (2013 óta nem pótolják), az alkotás sajnos emiatt különösen ismert. A jós előtt egy kutya található, amit egy BKK munkatárs labradorjáról mintáztak. Az alkotás 2005 óta látható és Oláh Mátyás László készítette.
Beni kutya szobra a 16. kerületben található, a Jókai Mór utcában. Története pedig rendkívül szívet melengető. A hűséges eb 10 éven át nem mozdult a Jókai lakótelep környékéről, miután szeretett gazdája elhunyt. Az örökösök megpróbálták elüldözni, de Beni hajthatatlan volt. A kutya 2014 márciusában követte egykori gazdáját, 2012-ben pedig a kerületi önkormányzat fogadta örökbe. A Beni, a hűséges eb nevű alkotást Kiss Edit óvónő kezdeményezésére R. Törley Mária szobrász készítette el.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc