A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Ilyen színű játékot vegyél a kutyádnak, ez jobban fog neki tetszeni

Hangai Lilla

2025. 04. 01.

2025_03_kutyak-a-fuben-jatszanak-1-1024x535.jpg

A kutyák színlátásával és színvakságával kapcsolatban számos kutatás készült. Bár még nem tudunk mindent, néhány kérdésre már választ tudunk adni.

A következőkből megtudhatod, hogy milyen színeket látnak a kutyák, és arról is szó lesz, hogy ezt a tudást hogyan kamatoztathatod a mindennapi életben.

válóczi játék labda boldog A kutyák látása tompább, elmosódottabb, mint a miénk / Fotó: azenkutyam.hu

Milyen színeket látnak a kutyák?

A kutyák színlátásával kapcsolatban többféle kutatást végeztek. Egyes tanulmányok a kutyák szemének szerkezetét és működését vizsgálták, hogy megállapítsák, milyen típusú csapok (ezek végzik a színek érzékelését) találhatók a retinájukban, és hogyan reagálnak különböző fényhullámokra. Más vizsgálatok viselkedési teszteket alkalmaztak. Egyes kísérletekben kutyákat képeztek ki arra, hogy bizonyos színekhez ételjutalom társul, míg mások azt figyelték meg, hogyan reagálnak kedvenceink a különböző színű tárgyak mozgására.

A kutatások szerint a kutyák egyedi színspektrumban látják a világot; számukra a sárga és a kék dominál. A kék, a kékeszöld és az ibolya különböző árnyalatú kéknek tűnhet. A piros és a zöld színek pedig valószínűleg inkább barnás és szürkés árnyalatokként jelennek meg számukra. Ez azt jelenti, hogy a kutyák színérzékelése leginkább a piros-zöld színvak emberekéhez hasonlítható. Tehát kiválóan megkülönböztetik a kék és a sárga árnyalatait (valamint a fehéreket és a szürkéket), viszont a pirosat és a zöldet nem érzékelik megfelelően.

teniszlabda játék kedvenc Lehet, hogy a sárga szín iránti vonzódásnak köze van a teniszlabdák iránti rajongásnak is

Mi az a színvakság?

A színvakság – akár kutyáknál, akár embereknél – nem azt jelenti, hogy az adott valaki kizárólag szürkeárnyalatosban lát. Az érintett személy vagy állat csupán nem képes megkülönböztetni bizonyos színeket, vagy egyes színeket egyáltalán nem lát. Ennek oka a szemben található színérzékelő receptorok rendellenessége. Az embereknél kétféle színvakság létezik: a piros-zöld és a kék-sárga. Az, hogy valaki milyen típusú színvaksággal rendelkezik, attól függ, hogy melyik színérzékelő receptorok érintettek.

A szem speciális sejtekből és receptorokból épül fel, amelyeket pálcikáknak és csapoknak nevezünk. A pálcikák felelősek a mozgás érzékeléséért és a gyenge fényviszonyok közötti látásért, míg a csapok segítenek a színek megkülönböztetésében. Az embereknek háromféle csapjuk van, míg a kutyáknak csak kettő. Ez azt jelenti, hogy az emberek három alapszín kombinációit tudják érzékelni (piros, kék és zöld), míg a kutyák csak kettőt (sárga és kék). Ezért a kutyák színlátását dikromatikusnak nevezik.

border terrier labdával játszik AÉK Border terrier / Fotó: azenkutyam.hu

A kutyák és az emberek látása

Az emberekhez képest a kutyák kevésbé élesen látnak, és nem tudják olyan jól megkülönböztetni a fényerősség különbségeit sem. Emiatt a világ számukra kissé tompábbnak, elmosódottabbnak tűnhet.

Viszont látásuk bizonyos szempontból jobb, mint a miénk. Sokkal jobban érzékelik a mozgást, és sötétben is jobban látnak – amikor a szürke árnyalatai dominálnak, és a színek kevésbé számítanak. Ráadásul a kutyák szaglása rendkívüli: kutatások szerint akár 1 000–10 000-szer jobb lehet, mint az emberé. Ez az éles szaglás segít nekik a tájékozódásban, és kompenzálja a látásuk hiányosságait.

Képgalériák a Farsangi Falkasétáról

2024_10_farsangi-falkaseta-1-scaled.jpg

Fantasztikus hangulatban vonult át a farsangi falka a Hősök terén. Beszámolónkat itt olvashatod, és ne hagyd ki képgalériáinkat sem! A képeket Itt és Itt találod!

Ilyen színű játékot vegyél a kutyádnak

Ha már ideáig eljutottál, valószínűleg nem okoz majd számodra meglepetést, ha azt mondjuk, a játékválasztásnál érdemes lehet a kék vagy a sárga árnyalatait előnyben részesíteni. Ha pedig a színt kombináljuk a mozgással, vagyis az a játék pattog, gurul, érintésre megrezdül, még vonzóbb lehet számukra.

Azonban engedd meg, hogy még specifikusabbak legyünk. A Kolkatai Indiai Tudományos Oktatási és Kutatóintézet (IISER) tudósai által a közelmúltban közzétett tanulmány ugyanis meg szerette volna állapítani, hogy mi az ebek kedvenc színe. Ez alapján arra jutottak, hogy kedvenceink erős preferenciát mutatnak a sárga iránt.

Hogy ennek mi az oka, arra több elmélete is kidolgoztak. Az egyik az úgynevezett „ecological valence” elmélet, amely szerint az állatok azokat a színeket részesítik előnyben, amelyeket korábban hasznos vagy létfontosságú dolgokkal kapcsoltak össze. Egy kutya számára a sárga szín jelezhet táplálékot, biztonságot vagy kényelmet. Ez lehet valami kifejezetten az indiai környezetre jellemző jelenség, de az is lehet, hogy az evolúció során alakult ki még a kutyák háziasítása előtt.

Kövess minket!

kutya látása kutya látja a színeket színek színek érzékelése

Kapcsolódó cikkek