A kutyák személyiségjegyei hasonlók az emberekéhez

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

A kutyák személyiségjegyei meglepően hasonlóak az emberekéhez: viselkedési problémákkal is korrelálnak

Közzétéve: 2022. 03. 12 • 3 perc olvasás

labrador fekszik szomorú magányos

Kutatók egy csoportja a kutyák bizonyos személyiségjegyeit vizsgálta. Ezeket viselkedési problémákkal társították, és azt találták, hogy az ebek nem kívánt viselkedési zavarai összefüggésben állnak az emberi pszichiátriai rendellenességekkel.

A személyiségjegyek, különösen a neuroticizmus (szorongás, barátságtalanság, impulzivitás), erősen előrevetítik a pszichopatológiát. A kutyát a pszichiátriai rendellenességek természetes modelljeként használják. De az eb és az emberi személyiség közötti hasonlóság, valamint a kutya személyisége és a nem kívánt viselkedési tulajdonságok, például a félelem, agresszivitás és az impulzivitás/figyelmetlenség közötti összefüggés mindezidáig ismeretlen volt a kutatók számára. Egy új tanulmány strukturális egyenletmodellezést (SEM) használt 11360 kutyán végzett felmérés adataival, hogy megvizsgáljon hét személyiségjegy és tíz nem kívánt viselkedési vonás közötti összefüggéseket.

labrador ül néz

Milyen személyiségjegyeket vizsgáltak?

A személyiségjegyek közé tartozott a bizonytalanság, az energikusság, a képzés közbeni összpontosítás, az agresszivitás/dominancia, az emberi szociabilitás, a fajtársak iránti szociabilitás és a kitartás. A nem kívánt viselkedési jellemzők közé tartozott a félelem, a zajérzékenység, a magasságtól való félelem, a szeparációs szorongás, az ugatás, az idegenek, a tulajdonos és más kutyákra irányított agresszió, a hiperaktivitás/impulzivitás és a figyelmetlenség.

Így dolgoztak a kutatók

A kutatók először megerősítő faktor modelleket illesztettek a nem kívánt viselkedési tulajdonságokra, és a legjobb modell a nem kívánt viselkedéseket négy látens tulajdonságba csoportosították: félelemmel kapcsolatos viselkedés, félelmi agresszió, agresszió, és impulzivitás/figyelemhiány. Ezt a struktúrát használták a következő SEM-modellben.

félős kutya elbújik alá

Különösen az emberi neuroticizmushoz hasonló bizonytalanság kapcsolódott erősen a nem kívánt viselkedéshez, párhuzamba állítva a neuroticizmus és a pszichopatológia kapcsolatát. Hasonlóképpen, a lelkiismeretességre emlékeztető kiképzés közbeni koncentráció negatívan kapcsolódott az impulzivitáshoz/figyelmetlenséghez. Az agresszivitás/dominancia pedig az agresszív viselkedéshez, ami a figyelemhiányos hiperaktivitási zavarral és az agresszióval kapcsolatos pszichopatológiával való asszociációit idézi.

Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a kutyák személyiségjegyei hasonlítanak az emberi személyiségjegyekhez. Ez arra utal, hogy neurológiai és genetikai alapjuk is hasonló lehet. Ezáltal a kutya megfelelő állatmodell lehet az emberi viselkedés és pszichiátriai rendellenességek számára.

2021_03_kutya-fel-poraz-scaled.jpg

Tehát a kutatók felfedezték, hogy sok tulajdonság összefügg egymással. Ezen összefüggések némelyikét megismételték korábbi vizsgálatokból, beleértve a nem kívánt viselkedési jellemzők közötti komorbiditást is. Újszerű eredményeket is felfedeztek, például a képzési fókusz és a nem kívánt viselkedések közötti összefüggéseket, valamint a képzési fókusz és a bizonytalanság közötti kapcsolatot. Ezen asszociációk közül több, beleértve a bizonytalanság és a félelemmel kapcsolatos viselkedések erős összefüggését, hasonló volt az emberekben tapasztalható asszociációkhoz.

A kutyák személyiségjegyei hasonlítanak az emberekére

Az ebek személyiségjegyeinek tartalma és az emberi személyiségre vonatkozó korábbi szakirodalom alapján úgy tűnik, hogy a kutya személyiségjegyei hasonlítanak az emberekére.

A bizonytalanság vonás nagyon hasonló volt az emberi neuroticizmushoz, mindkét esetben magas pontszámmal jelezte a negatív érzelmeket, például a szorongást és az aggódást. A képzési fókuszt párhuzamba állították az emberi lelkiismeretesség vonásaival. Mindkettőre jellemző volt például az önuralom és a kiegyensúlyozottság.

2021_04_kikepzes-trening-scaled.jpg

Az agresszivitás/dominancia vonás ellentétesnek tűnt a barátságosság tulajdonsággal, az emberi és kutya szociabilitási tulajdonságok pedig a barátságosságot és az extraverziót is magukbafoglalták.

Úgy tűnt, hogy az energikusság magába foglalja az extraverziós tulajdonság egy részét, mivel az extroverált egyedek is aktívabbak és energikusabbak. A kitartás nem hasonlított közvetlenül semmilyen emberi személyiségjegyhez, de úgy tűnt, hogy a tulajdonossal szembeni dacos viselkedést jelezte.

Egymással is összefüggnek a személyiségjegyek

A személyiségjegyek egymással is korreláltak, amint azt a korábbi vizsgálatok alapján gyanították. A legerősebb összefüggést a bizonytalanság és a képzési fókusz, valamint az agresszivitás/dominancia és a kutya szociabilitása között figyelték meg. Mindkét összefüggés negatív volt.

2020_09_gettyimages-170024951-scaled.jpg

Az agresszivitás/dominancia más kutyákkal szembeni agresszív reakciókat ír le, ezért e tulajdonságok közötti negatív korreláció nem meglepő. Hasonlóan az emberekben az extraverzió és a barátságosság – beleértve a társas viselkedést is – pozitívan korrelál. A bizonytalanság és a képzési fókusz közötti negatív korreláció érdekesebb. Utóbbi erősen negatívan összefügg az impulzivitással/figyelmetlenséggel, és korábbi vizsgálatok összefüggést mutattak ki a félelem és az ADHD-szerű tulajdonságok között. A bizonytalan kutyáknak nehézségei lehetnek az kiképzésre való összpontosításban, mivel valószínűleg folyamatosan figyelik környezetüket. A lelkiismeretesség és a neuroticizmus szintén negatívan korrelál az emberekben, ami alátámasztja a kutatók eredményeit.

Kövess minket!

kutatás kutya és ember kutya személyisége személyiségjegyek tanulmány tudomány viselkedési probléma viselkedési zavar

Kapcsolódó cikkek