Így teheted a hideg ellen is ellenállóvá a kutyaházat
2024. 10. 25.
2024. 10. 25.
Bár egyre több kutya él bent a házban, ahol nincs ólra szüksége, azonban továbbra is vannak olyan ebek, akik jellemükből, fajtájukból adódóan igénylik a szabadságot. Mások pedig olyan munkát végeznek, ami megköveteli a kinti tartást.
Most ahhoz adunk tanácsokat, hogyan oldhatod meg hatékonyan a kutyaház téliesítését.
Nem csak a szél, a napsütés, vagy éppen az eső ellen jó, ha kutyánk az udvaron, vagy a kertben fedett ólba tud húzódni, ha nincs szabad bejárása a házba. Télen nagyon fontos felkészíteni az ólat a hidegre, ugyanis kutyánk jólléte mellett az egészsége is múlhat rajta. Ha valami miatt az udvaron kell átvészelnie a fagyos téli napokat egy négylábúnak, még mindig tehetünk azért, hogy azt a helyzethez mérten a legkényelmesebben tegye.
A kutyaház kiválasztása során ha figyelemmel vagyunk a kutya testméretére, az könnyűszerrel szigetelhető lesz. Az optimális kutyaház mérete körülbelül 20%-kal nagyobb, mint maga a kutya. A hőszigeteléshez a hungarocell, a polisztirol vagy a kőzetgyapot is megfelelő. A szigetelőanyagot a ház belső falaira és padlójára is fel kell helyezni, hogy minden oldalról védve legyen az állat a hideg ellen. Alulra pedig egy réteg szalma is kerülhet. (Soha ne rongyot, pokrócot vagy törülközőt használjunk a béleléshez! Ezek csapadékos időben a kutyához fagyhatnak.)
Elengedhetetlen továbbá, hogy a szigetelőanyag megfelelően rögzítve legyen, valamint le legyen fedve, nehogy a kutya megrágja. Ha az egész házat megemeljük, és nem közvetlenül a talajjal érintkezik az alja, az is nagyon sokat adhat a hőtartó képességéhez. Ezt akár téglákkal, akár más, külön erre a célra létrehozott aljzattal is meg tudjuk tenni. Az így kialakított légrés önmagában is szigetelő hatású, meggátolja, hogy a kutya alatt kihűljön a padló.
Ahhoz, hogy a kutya testmelege által felmelegített kutyaól meleg is maradjon, szükséges a bejáratát is védeni. Erre egy vastagabb filcanyag vagy takaró is megfelel. Kiemeljük azonban újra, hogy belülre télen ne kerüljön szövet, az ugyanis a keletkező párától akár meg is fagyhat, komoly sérüléseket okozva az állatnak. Ehelyett érdemes egy hőszigetelő, hővisszaverő réteget is elhelyezni belül a kutya alatt, amelyet akár szalmával is boríthatunk vastagon. Ha nincs kéznél szalma, mindenképp cserélni kell rendszeresen a kutya alá kerülő takarót, hogy elkerüljük a párásodást.
Ha készen állsz egy valamivel nagyobb beruházásra, kaphatók már fűthető kutyaházak is.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek