A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

5 jel, hogy valóban fontos neked a kutyád

2025. 04. 21. - Fotók: welovedogz.hu, Getty Images Hungary

gazdi öleli az agarát

Az oldalunkon a legolvasottabb cikkek közé tartoznak azok, amelyekben azt taglaljuk, mely viselkedésminták és jelek utalnak arra, hogy a kutya szereti a gazdáját és megbízik benne.

A mai írásunkban azonban arra szeretnénk kitérni, hogy milyen ismertetőjegyei vannak egy felelős és gondos gazdinak. Ki ismer magára az alábbiakból?

kisgyerek kutyákkal a vízparton Ha a kutyára családtagként tekintünk, járjanak is nekik a családtagoknak kijáró privilégiumok / Fotó: welovedogz.hu

1.) Fontosak a kedvenced igényei, és alkalmazkodsz is ezekhez

Gazdiként 10-15, de akár 20 évre is elkötelezhetjük magunkat, így fontos már a legelején tudatosítani magunkban, hogy bár a kapcsolatunk rengeteg boldog pillanattal ajándékoz majd meg bennünket, bizony sokszor kell nehéz döntéseket meghoznunk, alkalmazkodnunk és kompromisszumokat kötnünk. Kutyusod világának a közepe te vagy? Kevésbé szociális és akkor tud kiteljesedni leginkább, ha a közeledben van? Ebben az esetben számolnod kell azzal, hogy kevesebb időt tölthetsz tőle távol, vagy a teendőidet, szabadidős programjaidat köré kell szervezned.

De ha a kevésbé „extrém” eseteknél maradunk, akkor is számításba kell vennünk a kedvenc mozgásigényét, esetleges betegségeiből adódó korlátait, habitusát és egyéni szokásait is. A gazdi, amikor magához vette a kutyusát, vállalta, hogy óvja és védelmezi őt, és igyekszik minden mozzanatával az érdekeit szolgálni. Nagyon fontos ezt kiemelni, ugyanis nem szabad elfelejtenünk, hogy kutyatársaink ki vannak szolgáltatva nekünk, így kötelességünk mindent megtenni azért, hogy a legteljesebb életet élhessék velünk, mellettünk.

kutyák kutyafajták kutyaiskola AÉK Válóczi borító Ha a kutyánkra gondolunk, ne csak a faj igényeit, hanem a kedvencünk egyéni preferenciáit és szükségleteit is vegyük alapul / Fotó: welovedogz.hu

2.) Komolyan veszed az orvosi rutinellenőrzéseket

Sok gazdi még mindig csak akkor viszi állatorvoshoz a kedvencét, ha annak látható problémája van, vagy az oltásokat szeretné megismételni. Nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hogy számos betegség csendesen, a háttérben alakul ki, anélkül, hogy feltűnőbb tüneteket produkálna. Ráadásul kedvenceinknek betegségtudata sincs, ezért a fájdalom és a rossz közérzet sem feltétlenül az emberek esetében megszokott módon érzékelhető rajtuk.

Sok fájdalomtól kímélhetjük meg őket, ha a betegségeket már a kialakulásuk elején elcsípjük, vagy ami még jobb, meg is előzhetjük. Arról nem is beszélve, hogy így nagyobb eséllyel tölthetnek mellettünk még több boldog évet. A 7-8 év alatti ebeket évente egyszer kell állatorvosi rutinellenőrzésre vinni, a felettieket pedig már félévente. Ennek oka, hogy idős korba lépve megnő számos betegség kockázata, ezzel a módszerrel pedig nagyobb eséllyel vehetjük azok elejét.

állatorvos vizsgálat A rendszeres rutinellenőrzések életet menthetnek

3.) Rendszeresen gondoskodsz a parazitamentesítésről

A parazitamentesítés bizony az állat jóllétének alapját képezi. Mi több, a család, a te jólléted alapját is. A kullancsok, a bolhák, a szúnyogok és az emésztőrendszerben elszaporodó férgek kellemetlenséget és fájdalmat okoznak kedvenceinknek, az általuk terjesztett fertőzések pedig komoly, olykor végzetes betegségeket is okozhatnak. Azon túl, hogy ezek között vannak zoonotikus, vagyis emberre is veszélyes kórok, maguk a paraziták közvetlenül is kockázatot jelentenek az emberekre.

Kaphatók már tabletta, spot on és nyakörv formájában is készítmények, amelyek rendszeres, egész éven át tartó használatával védve lehet szeretett négylábúnk az élősködőktől. Ahogyan megveszed neki a legjobb eledelt, a kedvenc jutalomfalatját és megleped néha játékokkal is, úgy a havi kutyát érintő beruházások közé ezt a kiadást is érdemes bekalkulálni. A hosszú, zavartalan élet a legszebb ajándék, amit a kedvencünknek adhatunk.

Kutya spot-on készítményt kap A rendszeres parazitamentesítés a kutya mellett a család, a gazda érdekeit is szolgálja

4.) Megfigyeled őt és igyekszel értelmezni a testbeszédét, a viselkedését

Kutyát tartani egy laikus számára a legegyszerűbb dolognak tűnhet, azonban sokan csak akkor szembesülnek a felmerülő kihívásokkal, amikor már elkötelezték magukat. Szőrös barátaink a nap minden percében árgus szemekkel figyelnek bennünket azért, hogy az együttélés, a kapcsolatunk minél zökkenőmentesebb, ezáltal pedig felhőtlenebb legyen. Nekünk is így kell hozzáállnunk a dologhoz! Keressünk megbízható forrásokat, és igyekezzünk felvértezni magunkat elméleti és gyakorlati tudással is! Tanuljuk meg értelmezni a kutya, mint faj viselkedését, és a kedvencünk egyedi kommunikációs jeleit is.

Például, nem rossz dolog tudni, hogy az ebek esetében az ásítozás és az ajkak nyalogatása stresszre utal, nem pedig arra, hogy unatkoznak. Ha pedig saját kutyusodra tekintesz, érdekes lehet megfigyelni, hogy melyik lehet a kedvenc játéka, melyik eledel ízlik neki a legjobban, vagy mennyire nyitott az idegenek közeledésére.

Szívből ajánljuk a kutyaiskolát. Itt egy ellenőrzött, biztonságos környezetben tanulhattok egymásról és sajátíthatjátok el az alapvető parancsszavakat. Ha pedig inkább kettesben tanulnátok, akkor akár magánórákat is vehettek egy trénertől.

Tarts velünk az év legnagyobb kutyás fesztiválján!

DOGZ Fesztivál Plakát

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-jén a Városligetben.

Regisztrálj, és olvasd el a részletes programot!

5.) Soha nem kényszerítesz rá semmit a saját szórakozásodra

A közösségi média, az internet korát éljük. Előfordulhat, hogy annyiszor látunk valamit, hogy előbb-utóbb elhisszük róla, hogy rendben van vagy vicces. Ebben nincs semmiféle szégyellnivaló, még a legkörültekintőbbek is beleeshetnek ebbe a csapdába. Ezért is javasoljuk, hogy mielőtt bármilyen új trendből – ami a kutyádat is érinti – részt vállalnál, mindig tájékozódj több forrásból is, hogy rendben van-e. Vegyük itt az egyik legújabb őrületet, a „gazdi a kutyára ugat, majd várja a reakciót” videókat, vagy akár a karmok kifestését.

Ahogy azt már korábban is írtuk, a kutyák kiszolgáltatott helyzetben vannak az emberek világában. Komoly felelősségünk van abban, hogy semmi olyan ne történhessen velük, amelyből bármiféle hátrányuk származhatna vagy traumatizálódhatnának. Ők feltétel nélkül bíznak bennünk, nekünk pedig minden erőnkkel azon kell lennünk, hogy fel is érhessünk ehhez.

A cikket az We love Dogz szerkesztősége készítette a FRONTPRO® megbízásából. Arról, hogy mi is az a támogatói tartalom, itt olvashatsz részletesebben.

Kövess minket!

kutyatár kutyatár-n paraziták elleni védelem védekezés a paraziták ellen felelős gazdi felelős kutyatartás gazda felelőssége

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2023_03_sonka-borito-1024x683.jpg

Ehet a kutya a húsvéti sonkából? Két fűszer miatt is nagyon kell vigyázni vele!

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás