A kutyád viselkedésproblémája előfordulhat, hogy tőled ered? Könnyen lehetséges!
Közzétéve: 2025. 05. 13 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 13 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Szakértők számos esetben találkoznak olyan esetekkel, amikor a kutya viselkedésproblémája a gazditól eredeztethető.
A kutyák érzékelik és értelmezik a testbeszédünket, arckifejezésünket, a hangunk tónusát, valamint az izzadságunkban létező kémiai vegyületek finomabb változásait – ezáltal megtanulják társítani az általunk kiadott verbális és nonverbális jelzéseket viselkedésünkkel. Azt is megjósolhatják, hogy mikor fogunk haraggal reagálni, mikor jutalmazzuk meg őket, vagy mikor fogunk szokatlanul viselkedni. Éppen ezért nagyon fontos figyelnünk arra, hogy ne vetítsük kedvenceinkre saját problémánkat és félelmünket. A következőkből megtudhatod, hogyan függhet össze a kutyád viselkedésproblémája a te mentális állapotoddal.
A kutya viselkedési problémáinak kezelésében a gazdi hozzáállásának felmérése általában a folyamat elengedhetetlen része. A viselkedési problémák bizonyos típusai esetén bizonyíték van arra, hogy összefüggés van a kutya dominancia-agressziója és a gazda viselkedése között – továbbá a kedvencek által mutatott túlzott izgalom, valamint a gazdi szorongása között úgyszintén.
Számos tudományos kutatással találkozhatunk, amelyek arról számolnak be, hogy a gazdi viselkedése kihat a kutyára. Azonban nem általánosíthatunk, hiszen nagyon fontos a kötődés mértéke is. Amennyiben nagyon szoros a kapcsolat, előfordulhat, hogy a kutya átveszi gazdája hangulatát és érzéseit. Ám más aspektusa is van ennek a problémának.
Ez ronthatja a kutya életminőségét, valamint a kielégítetlen mozgásigény miatt egészségügyi problémák is adódhatnak, és esetenként a szocializáció hiánya is tovább gördítheti a megoldatlan kérdések sorát.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.
Minden esetben együtt kell kezelni a kutyát és gazdáját. A terápia részeként fel kell mérni – akár a gyökerekig visszamenőleg –, mi az, ami a gazdánál törést okozott. Nagyon gyakori, hogy felszínre kerül akár egy gyerekkori rossz élmény, egy tartós állapot, amely még felnőttkorban is hatással van a gazdi tevékenységére. Például azért nem jutalmazza az ebet, mert ő is negatív visszacsatolásokat kapott gyermekként.
A kutya testbeszéde egy sor egyedi jelet foglal magában az érzelmek és szándékok kommunikálására. Ez egészen más, mint az emberek egymás közötti kommunikációja. A kutyák közötti kommunikáció jelentős része ugatásból, nyüszítésből és morgásból áll – vagyis verbális kommunikációból –, ezért fontos tudni azt is, mit jelentenek a kutyák által kiadott hangok.
Kedvenceink azonban gyakrabban támaszkodnak a nonverbális kommunikációra, ami a kutya és gazdája között rengeteg félreértéshez vezethet. Néha, amit a kutya testbeszédével jelezni szeretne, érthetetlen lehet számunkra; más esetekben egyenes ellentétben állhat azzal, amit gondolunk, hogy jelent. Kiemelhetjük itt például az ásítást vagy a szájnyalogatást. Kiemelten fontos megérteni, hogy négylábú barátaink testbeszédének egyik jele sem értelmezhető elszeparáltan, önmagában, mindegyik egy „csomag” részét képezi.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Összességében amit gazdaként nagyon lényeges megtennünk, hogy próbáljuk megfigyelni kedvencünket. Ha megtanuljuk helyén kezelni szőrös barátunk nonverbális jeleit, sokkal mélyebb bizalmi és szeretetteljes kötelék alakulhat ki köztünk. Ugyanakkor, ha úgy érezzük, hogy komolyabb a gond, és nem ezen csúszik el a kettőnk közötti harmonikus kapcsolat, ne féljünk segítséget kérni egy trénertől. Egy jó szakember nemcsak a kutyát figyeli meg, de a gazdit is, valamint a kettejük közötti összhangot. Az ő szakértelme pedig elindíthat bennünket is egy mélyebb önismereti úton.
Ha kedvencünk olyan viselkedési problémákat mutat, amelyekről bebizonyosodott, hogy nem vonhatók párhuzamba egészségügyi gondokkal, nagy a valószínűsége, hogy tevékenységének okozói mi lehetünk, akár tudattalanul is. Ne ostorozzuk magunkat a kialakult helyzet miatt, de tudatosítsuk, hogy csak mi tudunk rá megoldást találni, ami tulajdonképpen felelős állattartóként kötelességünk is.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
10 hiba, amit ne kövess el kutyád paraziták elleni védelme során
Egészség • 4 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc