Kutyád viselkedése az őseitől eredhet? Genetikussal járjuk körül az öröklődés mikéntjét
Közzétéve: 2025. 04. 30 - Fotók: welovedogz.hu; dr. Sándor Sára • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 04. 30 - Fotók: welovedogz.hu; dr. Sándor Sára • 2 perc olvasás
Dr. Sándor Sára roppant izgalmas előadással készül a május 1-jei DOGZ Fesztiválra Örökíthetőek a szerzett tulajdonságok? címmel. Kedvcsinálóként arról beszélgettünk vele, milyen kutatások folytak eddig ezen a területen, és milyen gyakorlati haszna van mindezeknek a mindennapi kutyatartásban. Mint kiderült, valamennyi kutyatartó profitál az eredményekből!
Az epigenetika a genetika egy új területe, amely többek közt azt vizsgálja, hogy a felmenők életkörülményei, valamint tapasztalatai milyen hatással vannak az utódokra. Miként dr. Sándor Sára molekuláris genetikus, biológus, az ELTE Etológiai Tanszékének munkatársa, aki egyúttal privát és kutyaiskolai oktatással is foglalkozik, kérdésünkre elmondta, ezen hatások kimutatható változásokat eredményeznek a genetikai programban.
Az eddig egereken végzett ilyen irányú kutatások például bizonyítják, hogy az anyaállatot ért negatív hatások az utódokban is félelmet keltenek. Egy ilyen irányú kísérletben egy szaghoz kapcsoltak negatív élményt; a következő generáció esetében pedig már elegendő volt az illatminta ahhoz, hogy félelmi reakciót váltsanak ki belőlük. Ugyanígy más stresszhatások, valamint a toxikus behatások is kimutatható változást eredményeznek.
Egy Philips 7000 Series Vezeték nélküli porszívót, és egy Philips PureProtect Pro 4200 Series intelligens légtisztítót sorsolunk ki a DOGZ Klub tagjai között. Nincs más dolgod, mint 2025. április 30-ig csatlakozni, vagy ha már tag vagy, akkor regisztrálni a nyereményjátékra. Ezt itt megteheted!
Az ez irányú vizsgálatok jelenleg is folynak a kutyákkal kapcsolatban, és mindinkább bizonyítást nyer tudományosan is, hogy az, hol él az állat, milyen ellátást biztosítanak neki, miként etetik, hogyan zajlik a szocializációja, mind-mind hatással van még a többedik utódnemzedékre is. Mind a már említett negatív, mind a pozitív tényezők befolyásolják a következő generációk milyenségét.
Innen vizsgálva, még a laikusok számára is egyértelmű, mekkora jelentősége van annak, hogy egy kiskutya felelős tenyésztőtől, vagy szaporítótól származik-e. És nemcsak az adott egyed származását, de az anyaállat és az azt megelőző generációk életmódját is figyelembe kell venni a választáskor.
Ezen túl a szakember részt vett a kutyák öregedési folyamatait, valamint a mikrobiom, azaz a bélben élő baktériumflóra kapcsolatát vizsgáló kutatásokban is. Ezek kapcsán megtudtuk, hogy az eddigi eredmények alapján a mikrobiom milyensége hatással lehet a korral járó folyamatokra, köztük a memóriára is. Ez pedig kiváló alapot szolgáltat az emberi öregedéssel járó különféle problémák, köztük a memóriazavarok megértéséhez és kezeléséhez.
Dr. Sándor Sára előadását május 1-jén, a Városliget Nagyréten megrendezendő ingyenes DOGZ Fesztiválon, a Vau-Talkz Konferencia-színpadán hallgathatod meg 13 óra 30 perctől. A konferencia többi előadója is hasonlóan aktuális, érdekfeszítő témákkal készült mind egészségügyi, mind képzési és gondozási kérdésekben.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-jén a Városligetben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
8 ok, amiért sokat vakarózhat a kutya: komolyan kell venni!
Egészség • 4 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc