Innen tudja a kutyád, hogy vihar közeleg
2025. 01. 29.
2025. 01. 29.
Megfigyelted már, hogy kedvenced jóval előre jelzi az égi háború közeledtét, mintsem te akár egy kósza felhőt megpillantanál az égen? Nagyon fontos számukra ez a képesség, így valamennyi érzékszervüket bevetik a detektáláshoz. De mit éreznek pontosan?
A vihar közeledtét mi, emberek, többnyire már csak akkor realizáljuk, amikor beborul az ég, feltámad a szél, ami hozza magával a jellegzetes esőszagot, és néha a távolban fel-felvillanó villámlás fénye is figyelmeztet. Kedvenceink azonban már akkor is tudják, hogy időjárás-változás várható, amikor ezek a számunkra egyértelmű jelek még nem érzékelhetőek. Nekünk! Ugyanis a kutya érzi, szimatolja és hallja a vihar valamennyi összetevőjét, hála mieinknél sokkal kifinomultabb érzékszerveinek.
Egyrészt a villámlás következtében ózon keletkezik, amit kutyád orra messziről megérez. Ahogy a távoli mennydörgés zaja is elér hozzá, és a villám által kiváltott statikus elektromosságot is érzékelik. De még ennél is hamarabb megérzik a viharral járó légnyomáscsökkenést. (Ez sokaknál fejfájást eredményez, így ilyenformán az ember is képes megérezni a vihar jöttét.)
Tehát négylábú társaink valóban előbb tudják, hogy ideje védett helyre vonulni az égzengés elől. Aminek közeledtét egyes ebek nyugodtan viselik, ám vannak érzékenyebb kutyák, akik kifejezetten intenzíven reagálnak a viharokra.
Amennyiben a te kedvenced is a reaktív kutyák táborába tartozik, és megviselik az erős fény-, illetve hanghatások, akkor érdemes előre felkészülnöd az ilyen helyzetekre.
Egyrészt fontos, hogy legyen egy védett, nyugodt hely, ahová az állat elvonulhat. Épp úgy, ahogy a természetben is tenné ilyenkor. Érdemes besötétíteni, és lámpával kellemes, lágy fényt biztosítani, ami nyugtatólag hat kedvencedre. A függöny és a redőny a zajokat is mérsékli. Valószínűleg társad igényelni fogja a társaságodat is, így maradj mellette a vihar elvonultáig, és maradjatok a négy fal között az utolsó dörgést követően még legalább fél óráig.
A szakemberek azt javasolják, hogy a fekhely statikusságát is szüntesd meg, amit lehet, hogy te nem, de a kutyád érzékel. Ennek többféle módja van a divany.hu szerint, amelyek közül a legegyszerűbb, ha vizes spricnivel enyhén benedvesíted a textíliát. De az is segíthet, ha egy fémtárggyal, akár vállfával végigsimítasz az anyagon.
A kedvenc játék is segíthet az ellazulásban, valamint kaphatók már ilyen hatású készítmények is. Ezekről kérdezd meg az állatorvosotokat, aki tudni fogja, kutyádnak melyik lenne a legmegfelelőbb. Az úgynevezett nyugimellény is beválik egyes állatoknál, míg hosszú távon érdemes egy kiképző segítségét kérned, akivel együtt elérhetitek, hogy négylábúd kevésbé intenzíven, vagy akár egyáltalán ne reagáljon a viharokra és egyéb hang-, illetve fényhatásokkal járó eseményekre. Például a tűzijátékozásra, ami a legtöbb kutya számára a legnagyobb mumus.
Természetesen nemcsak a kutyák, de a többi házi- és vadállat is érzékeli a természeti változásokat, köztük a katasztrófákat, mint a földrengéseket, vagy adott földrajzi helyen akár egy vulkánkitörést vagy cunamit. Az Etnán végzet kísérletek bizonyítják, hogy a kutyák mellett a kecskék is előbb tudják, ha kitörni készül a tűzhányó, mintsem annak szemmel látható jelei lennének: idegesek lesznek, és nem indulnak el a magaslati legelőkre.
Bár hazánkban vulkánkitöréstől szerencsére nem kell tartanunk, érdemes komolyan vennünk kedvenceink jelzéseit, hiszen gyakran valamilyen bajra figyelmeztetnek.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek