A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!
2024_05_uszas-medence-viz-nyar-hoseg-meleg-aek-valoczi-borito-1024x683.jpg

Az úszás kiváló mozgásforma, és a kutyák jelentős része imádja a pancsolást. Ám vannak olyan fajták, amelyek kevésbé mozognak otthonosan a vízben. Szerencsére náluk is ki lehet alakítani a vízbiztonságot.

Ha kedvenced is az utóbb említett tábort erősíti, akkor se ess kétségbe: az alábbi praktikákkal a legtöbb kutya megtanítható magabiztosan úszni.

Úszni remek és egészséges elfoglaltság, de készülni kell rá / Fotó: Az Én KutyámÚszni remek és egészséges elfoglaltság, de készülni kell rá / Fotó: Az Én Kutyám

Kíméli az ízületeket, és erősíti a szívet

Mint azt dr. Georgina Ushi, a PetMD állategészségügyi oldalnak hangsúlyozta, az úszás azért az egyik legjobb mozgásforma, mert alacsony terhelés mellett az egész testet átmozgatja, erősíti az izmokat, miközben a szív- és érrendszer egészségét is támogatja. Mivel a víz felhajtóereje csökkenti az ízületekre ható terhelést, így az úszás ideális mozgásproblémákkal küzdő kutyák számára is. (Mindezen előnyök az emberekre is érvényesek.)

A fizikai mellett szellemi stimulust is biztosít az állatnak, ezenfelül a közös pancsolás remekül erősíti a kutya-gazda kapcsolatot.

Vízimentők és vízivadászok

Egyes fajták születésüktől fogva remek úszók, és élvezik, sőt, igénylik is a vizes közeget. Ilyenek például a retrieverek, a portugál vízikutya, az újfundlandi. Míg előbbiek a vízivadászat során remekelnek, az újfundlandikat vízimentésre is alkalmazzák. A felsorolt kutyák esetében az úszóhártyás mancsok és a vízlepergető bunda is elősegíti a magabiztos mozgást a vízben.

Az újfundlandik kiváló vízimentőkutyákAz újfundlandik kiváló vízimentőkutyák

Nem ösztönös készség

Ám ha kedvenced nem rendelkezik ezen adottságokkal, az úszás nagyobb kihívást jelenthet a számára. Ugyanis tévedés azt gondolni, hogy minden kutya jól tud úszni. A bulldogok például kifejezetten rosszul teljesítenek.

A fajta mellett az életkor és az egészségügyi állapot is meghatározóak. Egy korosabb ebet nehezebb megtanítani úszni, ahogy egy csípőficamos kutyának is problémát jelenthet a feladat. Ezekben az esetekben feltétlenül konzultálj az állatorvossal, mielőtt vízbe mentek társaddal!

A mopszok sem túl jó úszók, esetükben is javasolt a mentőmellényA mopszok sem túl jó úszók, esetükben is javasolt a mentőmellény

Ám ezzel a magyarázattal már el is árultunk egy fontos dolgot: a kutya is megtanítható úszni. Ezekre ügyelj a gyakorlásnál:

1.) Csak fokozatosan

Mint minden újdonsághoz, a vízhez is fokozatosan kell hozzászoktatni a kutyát. Kezdjétek sekély vízben, és csak játsszatok, pancsoljatok. Az első alkalmakkor nem is kell messzebbre merészkedni – sem szó szerint, sem átvitt értelemben. Lényeges, hogy dicsérettel, akár jutalomfalattal is megerősítsd a kutyát. Öregebb, illetve beteges jószág esetében a javasolt tempó még komótosabb.

Amennyiben azt látod, hogy kedvenced fél, stresszes, függeszd fel a gyakorlást. Semmiképp sem szabad hagyni, hogy negatív élményként raktározódjon el benne az alkalom.

Egyes fajták született jó úszók, míg másokat tanítani kell / Fotó: Az Én KutyámEgyes fajták született jó úszók, míg másokat tanítani kell / Fotó: Az Én Kutyám

2.) Tartsd rajta a szemed!

Alapszabály nemcsak tanulásnál, de minden vízi játék esetén, hogy folyamatosan figyelned kell az állatra. Bármikor történhet váratlan esemény, még a profikkal is; egy erősebb hullám, görcs, kifáradás vagy sérülés pillanatok alatt életveszélyes helyzetet teremt. A szeleburdi, de hamar fáradó kölykökre még jobban kell vigyázni!

3.) Indokolt lehet a mentőmellény

Ha már mélyebb vizekbe merészkedtek, szükség lehet rá, hogy mentőmellényt viseljen kedvenced. Pláne a kisebb fajták. Ahogy egy bátortalanabb, emiatt ügyetlenebb ember, úgy egy bizonytalan kutya is nagyobb veszélyben van a vízben. Az idősebb kutyák esetében is nagyobb a rizikó, ahogy a krónikus betegséggel élő ebek is nagyobb biztonságban lesznek így. A merevebb ízületek például indokolják a mellényhasználatot.

A kis testű fajtáknál indokolt lehet a mentőmellény is / Fotó: Az Én KutyámA kis testű fajtáknál indokolt lehet a mentőmellény is / Fotó: Az Én Kutyám

Póráz is legyen nálad, hogy túl nagy izgalom vagy problémás helyzet esetén meg tudd kötni kedvencedet. (Természetesen a parton, nem a vízben.)

A tanítás menete

Mint írtuk, kutyád kezdetben csak ismerkedjen a vízzel. Válassz olyan helyet, ahol lehetőleg csak ti vagytok.

A mélyebb részeken támaszd meg alulról a hasát, hogy védve érezze magát. A biztonságérzetet a már említett mentőmellény is fokozza.

A kutyák egymástól is tanulnak / Fotó: Az Én KutyámA kutyák egymástól is tanulnak / Fotó: Az Én Kutyám

Játékkal is motiválhatod kutyádat: húzd az orra előtt, hogy elinduljon, és a lábait mozgatva haladjon.

Idővel társaságban is érdemes próbálkozni: egy jól úszó eb motiválhatja kedvencedet. A kutyák rendkívül sokat tanulnak egymástól!

Az úszás mellett élvezetes közösségi élmény lehet a falkaséta is. Erről az örömteli programról itt írtunk.

Kövess minket!

bulldogok chesapeake bay retriever golden retriever idős kutya képzés labrador retriever meleg nyár portugál vízikutya rehabilitáció strand tanítás újfundlandi úszás úszik a kutya

Kapcsolódó cikkek