Mit látnak a kutyák a tükörben? Felfedjük, hogyan érzékelik önmagukat
Közzétéve: 2025. 05. 17 - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 17 - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu • 3 perc olvasás
Számos videót láthatunk különböző közösségi oldalakon, amelyekben a kutyák saját tükörképükkel próbálnak boldogulni. Így hát nem tudtuk elengedni a kérdést: valójában mi történik ilyenkor? Azt hiszik, hogy egy másik kutyát látnak?
A következőkben a kutyák és a tükrök kapcsolatát fogjuk megvizsgálni; vágjunk is bele!
Azt biztosan tudjuk, hogy a kutyák érzékelik a tükörben látottakat. Különben nem lenne annyi videó arról, ahogy kis barátaink erre reagálnak. Esetenként megijednek, máskor játszani próbálnak, első találkozáskor pedig sokan egyszerűen le sem tudják venni a szemüket róla.
Liz Stelow, a Kaliforniai Egyetem (Davis) Állatorvosi Oktatókórházának állatviselkedés-szakértője szerint amikor a kutyák belenéznek a tükörbe, nem saját magukat látják, hanem inkább azt gondolják, hogy egy másik kutyával találkoztak, aki lehet barát, de lehet ellenség, is és e szerint reagálnak. Ha egy ismeretlen kutya megjelenése miatt feszültek, megmerevedhetnek vagy felborzolhatják a szőrüket. Amennyiben barátságos hangulatban vannak, akkor bevethetik a klasszikus játékra invitáló pózt is.
„A kutyák nagyon intelligens és alkalmazkodó lények, akik – sok más állathoz hasonlóan – nem rendelkeznek azzal a kognitív fejlettséggel, amely szükséges ahhoz, hogy vizuálisan felismerjék önmagukat, legyen szó tükörről, videóról vagy fényképről” – magyarázza a szakértő.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
A tudósok azért gondolják úgy, hogy kedvenceink nem rendelkeznek öntudattal, mert nem teljesítik az úgynevezett tükörtesztet. Engedjétek meg, hogy hozzunk egy példát: ha egy szajkó szárnyára jelet tesznek, és tükröt állítanak elé, a madár a tükörképében látott jelet megpróbálja letisztítani. Hovatovább a delfinek, az elefántok és egyes főemlősök is képesek erre, a kutyák viszont nem. Még az emberek sem születnek ezzel a képességgel; általában csak 18 hónapos korban kezdjük el felismerni a tükörben önmagunkat.
A szakértők között még most is vitatéma azonban, hogy a tükörteszt valójában megbízható mérője-e az öntudatnak. A teszt alapvetően ugyanis a látásra épül, és nem minden állat támaszkodik erősen a vizuális észlelésre. Ezért egyes kutatók szagalapú teszteket is alkalmaztak, és ezek alapján úgy vélik, hogy négylábú barátaink bizonyos fokú öntudattal rendelkezhetnek. Ettől függetlenül a tudomány jelenlegi álláspontja az, hogy bár a kutyák észlelik a tükörben látottakat, azt nem úgy teszik, mint mi, vagyis nem ismerik fel önmagukat.
Azt gondolhatnánk, hogy ha a kutya valóban azt hiszi, hogy egy másik eb van a tükörben, akkor egész biztosan odalenne érte, elvégre a parkból sem egyszerű hazahozni őket, ha ott vannak a barátaik. Csakhogy a tükörben lévő kutya nem reagál sem a játékra hívásra, sem a morgásra, és a legfurcsább, hogy szaga sincs. Így bár a látványtól először megilletődik az eb, végül mégis továbbáll. Ezt a jelenséget habituációnak hívjuk: ebben az esetben egy állat elveszíti az érdeklődését egy inger iránt, hogy energiát takarítson meg, és a fontosabb dolgokra összpontosítson. Ha a kutyák ősei azzal töltötték volna az idejüket, hogy a patak vizében nézegetik magukat, könnyen prédává váltak volna.
Ha tudni szeretnéd, hogy kedvenced érzékel-e valamit a tükörképéből, végezd el az alábbi kísérletet. Vegyél egy élénk kék vagy sárga ragadós cetlit, mivel ezeket a színeket jobban látják kedvenceink. Majd ragaszd rá az ebre, miközben éppen el van foglalva valamivel; ezt követően vezesd a tükör elé:
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Nagy gond lehet, ha gyakran eszi ezt a kutya
Egészség • 2 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc