Egy kutya is lehet tengeribeteg: ezek az ebek hajlamosabbak rá
Közzétéve: 2024. 07. 13 • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2024. 07. 13 • 2 perc olvasás
Sokakat elfog a rosszullét, ha hajóznak vagy csónakáznak. Azt gondolhatnánk, hogy az ilyen problémánk négylábú társainkat biztosan nem érintik.
Lassan július közepén vagyunk, és a nap ereje az utóbbi hetekben egyre intenzívebb. Megérkezett az igazi kánikula, ami még a mi alkalmazkodáshoz igen jól felszerelt szervezetünket is megviseli. Szőrös családtagjaink még jobban megérzik magukon a meleg erejét, mi, gazdik pedig próbálunk minden tőlünk telhetőt megtenni, hogy kellőképpen lehűtsük őket. Friss vizet teszünk ki, figyelünk arra, hogy ne a legnagyobb melegben menjünk ki sétálni, a kertben árnyékot biztosítunk, gyerekmedencét állítunk fel, a lakásban beindítjuk a ventilátort vagy a klímát, hűsítő finomságokat tálalunk számukra. Mindenkinek megvan a maga jól bevált módszere, vagy éppen most teszteli azt, hogy hogyan védheti meg kutyáját a hőségtől. A nyári melegben előszeretettel viszik el a gazdik kutyájukat strandolni, sőt, sokan olyan különböző vizes sportokba is bevonják négylábú barátaikat, mint például kajakozás vagy SUP-ozás. Így jogosan merül fel a kérdés: vajon egy kutya is lehet tengeribeteg?
Az emberek között is sokan tapasztalnak rosszullétet a kisebb, önerőből hajtott vízi sporteszközökön is. Ez nem csak a kezdőket veszélyezteti, gyakran még a tapasztalt sportolókat is elfoghatja ez a kellemetlen érzés. Nem meglepő tehát, hogy az egyik nehézség, amivel lehet, hogy meg kell küzdenie annak a gazdinak, aki kutyájával közös vízi sportolásra adja a fejét, az a tengeribetegség.
Bizony, egy kutya is lehet tengeribeteg. A tengeribetegség igazából a vízen történő utazás során megtapasztalt utazási betegség (motion sickness), avagy kinetózis. Ezt a problémát sok gazdi az autózás során figyelheti meg, ám nem csak erre korlátozódik: amelyik kutyus rosszul van a kocsiban, annak valószínűleg a vízen is meg kell küzdenie ezzel a kellemetlen érzettel. Többek közt a következő tünetek mutathatják, hogy kedvenced tengeribetegségtől szenved:
Ez attól függ, hogy milyen helyzetben vagyunk. Ha nem mi irányítjuk a járművet, akkor csak támogathatjuk kedvencünket, ha már fennáll a rosszullét. Esetleg kereshetünk egy olyan helyet, ami stabilabb, és ahol kevésbé érződik a hajó vagy komp mozgása. Ha mi irányítjuk, és megtehetjük, akkor álljunk meg egy kicsit, és húzódjunk le a partra, tartsunk egy pihenőt. Vannak jól bevált gyógyszerek is, amik segíthetnek a tengeribetegséggel járó rosszulléten. Ezekről az állatorvos tud tájékoztatást adni. Semmiképpen se adj az ebnek találomra emberi gyógyszert!
Ha tervezzük a vízi elfoglaltságot, érdemes előre is dolgoznunk. Elkezdhetjük hozzászoktatni kutyánkat a vízen való sodródás érzetéhez csakúgy, mintha egy autó mozgásához szoktatnánk hozzá. Erről, illetve az utazási betegséget kiváltó okokról részletesebben is írtunk ebben a cikkünkben.
Ide kattintva pedig arról olvashatsz, hogy mire kell odafigyelni, ha kajakozni szeretnéd vinni kedvencedet.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc