Ilyen gyakran és így kell tisztítani a kutya tálját
2025. 04. 10. - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu
2025. 04. 10. - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu
Legyinthetnél, hogy egyszerűen csak el kell mosni a csap alatt, de a kutyád etető- és itatótáljának tisztán tartása rendkívül fontos. A rendszeres tisztítás segít csökkenteni a veszélyes baktériumok elszaporodásának kockázatát, amelyek olyan egészségügyi problémákhoz vezethetnek, mint a hasmenés, a hányás, a kiszáradás, a láz, a letargia és más súlyos állapotok.
Lássuk máris, hogy milyen gyakran kell elmosni a kutya tálját, miért fontos a tiszta etető- és itatótál, és hogyan végezzük a műveletet.
Lehet, hogy az itatótálat többször is újratöltöd anélkül, hogy elmosnád. Vagy friss adag száraz tápot szórsz ugyanabba a tálba, amit a kutyád korábban már tisztára nyalt. Még ha nem is tűnik koszosnak, a nem megfelelő ételkezelés és higiéniai gyakorlatok szennyeződéshez vezethetnek, és ezáltal téged és a kutyádat is fertőzésnek tehetnek ki. Ahogy magad után elmosod a tálat, amiből ettél, és nem töltesz rá néhány óra múlva egy újabb adag levest például, úgy a kedvenced étkészletével is bánj ilyen módon!
„A kutyák nyáladzanak, szétfröcskölik az ételt, a szájuk pedig tele van baktériummal, amelyek az ételmaradékkal és a nedvességgel keveredve tökéletes környezetet teremtenek a káros mikroorganizmusok számára” – magyarázza dr. Kelly Hood állatorvos az AKC-nak. Amikor pedig a baktériumok nedves felületekre tapadnak, egy nyálkás réteget, úgynevezett biofilmet képeznek. A fogakon képződő lepedék és a lefolyókban lévő szappanmaradvány is ilyen biofilm. Ez egy mikroorganizmusokból – például baktériumokból, élesztőgombákból és szennyeződésből – álló közeg. A kutyatál elmosásának legfőbb oka ennek a biofilmnek a megszüntetése, amely betegségekhez vezethet.
A szalmonella vagy a listeria által okozott fertőzések kockázata miatt a kutyatálat minden étkezés után forró, mosószeres vízzel kell elmosni. A vizestálat is naponta egyszer el kell mosni szintén forró, mosószeres vízzel. A biofilm felhalmozódása egyébként nemcsak az állatodra, hanem a családodra és rád is veszélyes lehet. A szakértők azt javasolják, hogy a kutyának legyen mindkét tálból 2-2 darab, így nem szükséges azonnal elmosni, ha éppen rohansz valahová, mindig tudsz neki tisztát adni. És ne felejts el kezet mosni sem a mosogatás után!
Az ételmaradékok rovarokat és más kártevőket vonzhatnak. Emellett olyan baktériumok is megtelepedhetnek, mint az E. coli vagy a szalmonella, amelyek szaporodása kellemetlen szagot eredményezhet, és ételmérgezést okozhat. Ezek a baktériumok pedig súlyos egészségügyi kockázatot jelentenek mind a háziállatok, mind az emberek számára.
Az Amerikai Nemzeti Higiéniai Alapítvány (The National Sanitation Foundation) szerint a háziállatok táljai a negyedik legszennyezettebb tárgyak a háztartásban – közvetlenül a mosogatószivacsok, konyhai mosogatók és fogkefetartók után. Egy másik kutatás szerint a nedves eledelhez használt tálakban több baktérium található, mint a száraz eledelesekben, és a kézi mosás is kevesebb baktériumot távolít el, mint a mosogatógép.
A baktériumok mennyiségétől függően a kutyád enyhébb gyomorpanaszokat vagy bőrproblémákat is tapasztalhat. Súlyosabb esetekben pedig komoly fertőzések is kialakulhatnak. „Előfordult már, hogy a krónikus hasmenés egyszerűen azzal megszűnt, hogy a gazdi rendszeresen elkezdte mosni a kutyatálat” – emeli ki dr. Kelly Hood.
Ha kézzel mosod a tálat, hetente egyszer érdemes fertőtleníteni is: keverj össze fertőtlenítőt (például hígított hipóoldatot), áztasd benne a tálat 10 percig, majd alaposan öblítsd le. Ha mosogatógépet használsz, győződj meg róla, hogy a tál mosogatógép-kompatibilis, és használj magas hőfokot. Ha a kutyád egészséges, és rendszeresen mosod a táljait, nyugodtan együtt is moshatod őket a saját edényeiddel. Kivéve akkor, ha a családban van csecsemő vagy immunhiányos személy.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-jén a Városligetben.
A szakértők a rozsdamentes acéltálat javasolják. Ez az anyag strapabíró, mosogatógépben is tisztítható, és nem szívja magába a szagokat vagy a baktériumokat – ellentétben a műanyaggal.
Esztétikusabb választás lehet a jó minőségű kerámiatál, de ezek nehezebbek, nem mindig mosogatógép-kompatibilisek, és könnyebben eltörhetnek. Ha lepattant vagy berepedt a kerámiatál, érdemes lecserélni, mert ezekben a résekben könnyebben megtelepedhetnek a baktériumok.
Fontos, hogy a háztartásban élő összes állat számára külön biztosítsunk etető- és itatótálakat. Ezzel nemcsak a tálak körüli konfliktusok kerülhetők el, de a baktériumok és fertőzések átvitelének lehetősége is csökkenhet valamennyivel.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ehet a kutya a húsvéti sonkából? Két fűszer miatt is nagyon kell vigyázni vele!
EgészségA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
ÁpolásHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
ÁpolásA téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya
Ápolás