A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Így tanítsd meg a kölyökkutyát pórázon sétálni: ezt sokan elrontják

Kövess Péter

2024. 07. 15.

2024_07_gettyimages-1296320620-scaled-e1720823932202-1024x683.jpg

Amikor kölyökkutya érkezik a családba, az egyik sarkalatos pont a pórázzal való séta bevezetése. Szakértő mondja el, mi a legjobb megoldás.

A séta nagyon fontos szerepet tölt be kedvenceink életében, így nem lehet elég korán elkezdeni. Cikkünkben a DOGZ Konferencia egyik előadója, Nyakas Gábor kutyaviselkedés-szakértő árulja el trükkjét, ami jelentősen megkönnyítheti a pórázon sétáltatást mind a gazdi, mind a kutya számára.

2024_07_gettyimages-961081130-scaled-e1720824229122.jpg A kölyökkutyát fokozatosan kell megismertetni a sétával és a pórázzal

A kutya ne érezzen kényszert a séta során

Nyakas Gábor módszerének titka, hogy nem pórázzal kezdi meg a séta gyakorlását, és arra törekszik, hogy a kölyökkutya azt ne érezze kényszernek. Mint mondta, a trükk a legtöbb kutyánál működik, de azért lehetnek kivételes esetek is.

Meg kell találni a kutya kedvenc jutalomfalatját, amelynek gyorsan, könnyen lenyelhetőnek kell lennie. Fontos, hogy ezt csak a tanításnál szabad alkalmazni. Én általában virslit használok” – mondta el a kutyaviselkedés-szakértő.

Ha megvan a finom falat, amellyel motiválható a kölyök, a szakértő első lépésként azt gyakorolja a kutyával, hogy a lába mellett kövesse a kezében tartott virslit. Ezzel az a cél, hogy imádjon láb mellett lenni, úgy, hogy nincs rajta sem póráz, sem nyakörv.

Betartom a fokozatosság elvét. Először elég, ha odajön a lábam mellé, és elveszi a falatot. Olyan helyzetet teremtek, hogy az első pillanattól az utolsóig élvezze.

A következő szakaszban már megtesz néhány lépést a kutyával, majd egyre többet és többet. Némi gyakorlás után az jön, hogy a kutya felegyenesedve kövesse, úgy, hogy már nem az orra előtt tartja a virslit. Csak ezután kerül sor a pórázon vezetésre – foglalja össze dióhéjban a lényeget a teljesség igénye nélkül.

2024_07_gettyimages-2153063010-scaled-e1720824343971.jpg A virsli kitűnő motivációs eszköz

Így észre sem veszi, hogy rajta van a póráz

Amikor a kölyökkutyára póráz kerül, Nyakas Gábor lazán tartja, így fel sem tűnik neki, hogy rajta van. Már csak azért sem, mert imádja, hogy láb mellett lehet.

Utána eldobom a jutalomfalatot vagy a kedvenc játékát, és visszafogom, hogy vegye észre, kontroll alatt van. Így szoktatom a pórázhoz.

Közben a gazdinak is meg kell tanulnia a pórázkezelést, de nem a kutyával, hanem nélküle. A gazdi számára a legalapvetőbb ismeret, hogy hogyan kell impulzusszerűen, gyorsan és időben megrántani a pórázt. Ez azért is lényeges, mert a legtöbb ember nem rántja, hanem húzza a pórázt. A fő probléma, hogy így folyamatos terhelés alá kerül a kutya nyaka, ráadásul a gazdi megcsinálja helyette, amit neki kéne.

„A kutya csak hagyja, hogy a gazdi húzza vissza. Ha valaki így csinálja, soha nem lesz belőle laza pórázon történő séta” – figyelmeztet Nyakas Gábor.

Fontosak a körülmények is

A kutyaviselkedés-szakértő szerint minden kutya más és más, ahogy nincs egyforma kutya és gazdi páros sem. Tapasztalatai ugyanakkor azt mutatják, hogy ha a gyakorlás beépül a napi rutinba, gyors eredményt lehet elérni. Néhány hét, sőt akár 3 nap alatt is megtanítható a kölyökkutya arra, hogy ne jelentsen számára gondot a pórázzal történő séta.

2024_07_gettyimages-1482847303-scaled-e1720824407597.jpg A mindennapi rutin részévé kell tenni, de kellő változatosságról gondoskodva

„Kezdjük ingerszegény környezetben, a lakásban vagy az udvaron, zavaró tényezők nélkül. Ahogy fejlődik a kutya, úgy kell emelni az impulzus erősségét. Nem csak a motivációt építjük fel, azt is megtanítjuk, hogy vissza tudjuk fogni, tisztában kell lenni azzal, hogy mi vagyunk az erősebbek. Ellenállás nem fordulhat elő” – magyarázta a szakember.

A séta során mindig a gazdi határozza meg a tempót és az irányt. Nem szabad hagyni, hogy a kutya lassítson vagy gyorsítson. Fontos még, hogy a sétákat érdemes mindig más helyen, más időpontban végezni. Így a kutyát nem fogja kellemetlenül érinteni, ha az ember esetleg dugóba kerül, és később ér haza. Célszerű kellő változatosságról is gondoskodni: ahol egyik nap a kutya szabadon járhat, ott másnap ne tegye, ahol korábban szaglászhatott, ott legközelebb nem.

A szakember erre a célra csakis saját fejlesztésű pórázait használja, melyeknek optimális a hossza. Elmondása szerint az ideális hossz a gazdi magasságával egyezik meg (plusz-mínusz 10 centi). Egy ilyen póráz minőségi anyagokból készül, nem vágja a kezet, bármilyen szögből fogják, és a kutya számára is kényelmes, biztonságos. Ha ellenáll, akkor sem okoz neki fizikai fájdalmat.

„Már az első nap, amikor hazajön az alomból, el lehet kezdeni a gyakorlást. Ne a fizikai mozgatással akarjuk azonban lefárasztani. Ez ördögi kör, azon kaphatjuk magunkat, hogy 3-4 óra sem elég. A sétába mindig iktassuk bele a több kutyával, emberrel való találkozást, a munkát, az engedelmességet, hogy a kutya használja a kognitív képességeit” – tette hozzá jótanácsként Nyakas Gábor, kiemelve, hogy senki ne féljen szakembertől segítséget kérni.

Nyakas Gábor lesz az egyik előadója a DOGZ Konferenciának is. Ha szeretnéd meghallgatni előadását, kattints ide, és mutatjuk a részleteket a rendezvényről.

Kövess minket!

képzés kölyökkutya kutya kutyasétáltatás póráz séta szakértő tanítás tippek

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Egy fekete-fehér kutya állatorvosi vizsgálaton.

Ez a rossz gyakorlat megrövidítheti a kutyád életét: sok olvasónk így csinálja

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás