Így reagál a kutyák agya a gazdi illatára a tudomány szerint: mindennél erősebb a pozitív visszajelzés
Közzétéve: 2022. 06. 11 • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2022. 06. 11 • 2 perc olvasás
A kutya nem véletlenül szereti elcsenni a személyes tárgyaidat, ruhadarabjaidat: a gazdi illata nagyon erős reakciót vált ki belőle, tudósok szerint ilyenkor képes igazán megtapasztalni az öröm érzését.
Az atlantai Emory Egyetem szakértői azt tanulmányozták, hogy a kutyák miért lesznek boldogak a gazdájuk illatától. A tanulmány vezetője, Gregory Berns és csapata MRI segítségével vizsgálták az állatok agyhullámait. A cél az volt, hogy bizonyítékot találjanak arra vonatkozóan, milyen mélyen kötődnek a kutyák a gazdáikhoz. Berns és csapata a kutatás eredményeit a Behavioral Process folyóiratban tették közzé.
A kutatók összesen 12 háziállat, azon belül is öt terápiás kutya és Berns saját kedvence segítségével folytatták le a kísérletet. A feladat az volt, hogy különböző illatanyagokat tartalmazó párnákat kellett megszagolniuk az állatoknak, eközben pedig az agyi reakciókat figyelték. A párnákon a következő illatok voltak megtalálhatóak:
Arra is szükség volt, hogy a kutatásban résztvevő emberek ne fürödjenek, illetve ne használjanak se dezodort, se parfümöt a kísérletet megelőző 24 órában. Ennek azért volt kiemelkedő jelentősége, hogy a kutyus a gazdája természetes testszagát érezhesse. Az fMRI-teszteket követően a tudósok rájöttek, hogy a kutyák agyában a nucleus caudatus nevű terület nagy aktivitást mutatott, amikor valamilyen ismerős szagot éreztek. Szintén elengedhetetlen megjegyezni a kísérlet pontosabb megértéséhez, hogy a gazdik nem lehettek ott a kísérlet folyamán, így a kutyusok kizárólag az emlékezetükre hagyatkoztak. Az eredmények pedig arra engedtek következtetni, hogy nemcsak hogy boldogsághormonokat termelt az agyuk, amikor megérezték a gazdi illatát, de pontosan emlékeztek is arra, és képesek voltak megkülönböztetni a többitől.
A szakértők azt is feljegyezték, hogy a kísérletben résztvevő kutyákban az ismerős eb szaga is kiváltott egyfajta reakciót. Nem reagáltak rá olyan intenzíven, mint a gazdáéra, de emlékeztek rá. A lényeg, hogy négylábú barátaink összekötik gazdájukat pozitív asszociációkkal, azért reagálnak ennyire erősen. Legyen szó akár jutalomfalatokról, akár közösen eltöltött időről, esetleg játékról, mind olyan emlékeket hagytak a kutyában, ami miatt agyának jutalomközpontja aktiválódott. Berns szerint ez a hatás kifejezetten hasonló ahhoz, amikor az ember szerelme megérkezik.
Eközben a tanulmány a terápiás kutyák válaszait is megkülönböztette a többi résztvevőtől. Nyilvánvalóan ők reagáltak a legpozitívabban az ember illatára, és a szakértők szerint ennek az lehet az oka, hogy nagyon képzettek az emberekkel való interakcióra.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc