Ez lesz, ha a kutya beleeszik a macskaeledelbe: meglepő hatásokat tapasztalhatunk
2025. 02. 20.
2025. 02. 20.
Habár minden élőlény osztozik bizonyos közös tulajdonságokon, rengeteg figyelemre méltó különbség van, amelyek egyedivé teszik az egyes fajokat. És még ha az egyformaság szála össze is köti a bolygó élővilágát, a sokszínűség mindenképpen kiemeli az egyes állatfajok egyediségét.
Ha kutyánk és macskánk is van, előfordulhat, hogy az eb bele-belekóstol a cica ételébe. Azonban megvan az oka annak, hogy miért esznek a macskák macskaeledelt, a kutyák pedig kutyaeledelt. A kutya valószínűleg nem szenved maradandó károsodásokat, ha néha-néha elcsen egy-egy falatot a macska ételéből, de azért ne hagyjuk neki rendszeresen. Nézzük is meg, mi történhet, ha a kutya megkóstolja a macskaeledelt!
A macskák és a kutyák táplálkozási igényei különböznek. Míg cirmos barátaink obligát húsevők – biológiai szükségletük az állati fehérje fogyasztása –, addig kutyatársaink egyes hiedelmekkel ellentétben mindenevők, így fogyaszthatnak a hús mellett zöldséget, gyümölcsöt is, ezzel változatossá téve étrendjüket. (Ennek valószínűsíthetően az egyik oka, hogy a kutya is rendszertani besorolását illetően a ragadozók rendjébe tartozik.) A macskaeledel a fentebb említett ok miatt sokkal magasabb arányban tartalmaz húsalapú fehérjét, mint a kutyaeledel.
Ha kutyánk rendszeresen sok macskaeledelt eszik, vagy azt kap kutyaeledel helyett, annak súlyos következményei lehetnek. A macskaeledel ugyanis nem tartalmazza megfelelő arányban azt a fehérjét, rostot és tápanyagot, amire a kutyáknak szükségük van az egészségük megőrzése érdekében. Az ebek egész biztosan túlélik, ha macskaeledelt esznek egy-egy helyzetben, azonban arra fontos figyelmet fordítanunk, hogy ez ne legyen rendszeres. A tápanyagok egyensúlyhiánya emésztési zavarokat, elhízást és hasnyálmirigy-gyulladást is okozhat. Ha kedvencünk szerencsére nem is szenved súlyos következményektől, a magas fehérjetartalom megterhelheti a máját és a veséjét is.
Ha esetleg alkalmanként macskaeledelt eszik a kutya, az legfeljebb hányást és hasmenést eredményezhet, azonban azt is fontos hozzátenni, hogy ez egyénenként változhat. Ha ebünk rendszeresen hozzáfér a macskaeledelhez, jobb, ha általa elérhetetlen helyre tesszük a macska tányérját és eledelét, vagy az etetés alatt elkülönítjük a jószágainkat.
Mint mindig, figyeljünk oda a kutyánk reakcióira, amikor valami új dolgot adunk neki vagy csen el valahonnan, és azonnal konzultáljunk állatorvosunkkal, ha bármilyen aggály merülne fel bennünk.
Ha fentiekkel nem győztünk volna meg, álljon itt egy gyűjtés a macskák és kutyák közötti láthatatlan, de mégis nagyon valós biokémiai különbségeiből.
Más néven retinol, amely vitamin mind a macskák, mind a kutyák számára szükséges sejtszinten.
Egy alapvető B-vitamin, amelyet szükséges fogyasztani, azonban nem lehet előállítani.
A fehérjék építőeleme, egy aminosav, amely elengedhetetlen a legtöbb állat működéséhez.
Egy aminosav, amely nem épül be a fehérjékbe, de a szervezet legtöbb szövetében jelen van. Fontos szerepe van a szív, a retina, az epesavak és bizonyos szaporodási folyamatok egészséges működésében.
Egy esszenciális zsírsav, amely kulcsszerepet játszik a zsírfelhasználásban és az energiatermelésben.
Kutyák: Ha megfelelő mennyiségű linolsavat fogyasztanak, képesek saját arachnidonsavat előállítani. Ezért mondhatjuk, hogy az arachnidonsav nem esszenciális zsírsav a kutyák számára.
Macskák: Nem képesek saját szervezetükben arachnidonsavat előállítani, még akkor sem, ha elegendő linolsav áll rendelkezésre. Ennek oka, hogy a macska „kémiai gyárában” (májában) nincs jelen a delta-6-deszaturáz enzim, amely a linolsavat arachnidonsavvá alakítaná. Meséld el ezt a macskatulajdonos barátaidnak! Ha megemlíted, hogy a macska májában nincs delta-6-deszaturáz enzim, úgy fognak rád nézni, mintha PhD-d lenne biokémiából!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek