A kutyák és macskák egyre jobban hasonlítanak egymásra, ami negatív hatással van az egészségükre
Közzétéve: 2025. 05. 15 - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 15 - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu • 3 perc olvasás
Első ránézésre úgy tűnhet, hogy a perzsamacskáknak és a mopszoknak nincs sok közük egymáshoz – az egyik macska, a másik kutya, és 50 millió évnyi evolúció választja el őket. Ám amikor Abby Grace Drake evolúcióbiológus és kollégái 1810 macska, kutya és vadon élő rokonaik koponyáját vizsgálták meg, furcsa felfedezésre jutottak.
A titok nyitja, hogy sok háziasított fajta meglepően hasonló koponyaformával rendelkezik. Az evolúcióbiológiában a divergencia egy gyakori folyamat. Egyszerűen fogalmazva azt jelenti, hogy két közös őstől származó élőlény idővel egyre inkább különbözővé válik, míg a konvergencia az egymáshoz való hasonulást jelenti. Amikor állatpopulációk szétválnak és különböző környezetekhez alkalmazkodnak, fokozatosan új tulajdonságokat fejlesztenek ki – ezt a folyamatot nevezzük divergens evolúciónak.
A háziasított macskák és kutyák esetében úgy tűnik, az emberek szándékos vagy akaratlan szelekciója konvergenciát, vagyis hasonló tulajdonságok felé irányuló különböző fajokat eredményezett. Annak ellenére, hogy evolúciósan messze állnak egymástól, a lapos arcú fajták, mint a perzsamacska és a mopsz, mégis hasonló koponyaszerkezettel rendelkeznek.
Drake és csapata szkennelt, 3D-s koponyákat elemzett múzeumok, állatorvosi egyetemek gyűjteményéből és digitális archívumokból. A vizsgálatban olyan macskafajták szerepeltek, mint a sziámi, a maine coon vagy a perzsa, illetve több mint 100 kutyafajta, a rövid orrú mopsztól a hosszabb orrú border collie-ig. Az eredmények rámutattak, hogy a háziasítás nemcsak megnövelte a koponyaformák sokféleségét a farkasokhoz és vadmacskákhoz képest, de bizonyos fajták esetében hasonlóságokhoz is vezetett: a koponyák vagy laposabbá, vagy hosszabbá váltak.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Míg a vadkutyafélék (farkasok, rókák, sakálok stb.) hosszúkás koponyájúak, a vadmacskák (oroszlánok, tigrisek, szerválok stb.) változatosabbak. A háziasított fajták viszont szélsőségesebbek – vannak macskafajták például, amelyeket nyomott orrúra, vagyis buldogszerűre formáltak.
A szelektív tenyésztés sajnos többé-kevésbé felnagyította a különféle tulajdonságokat, néha túl azon, amit az állatok teste természetesen elbír. Az emberek különösen vonzódnak a lapos arcú állatokhoz, mert ezek az arcvonások, ahogy a kerek fej, kis orr, nagy szemek, mind-mind a csecsemők vonásait tükrözik. Az ilyen jellemzők ősi, ösztönös gondozási reakciókat váltanak ki belőlünk. Mivel a csecsemők rendkívül kiszolgáltatottak, evolúciósan érzékenyek vagyunk az „aranyos” jegyekre, melyeket szociális kiváltó ingerek (social releasers) nevezünk, és amelyek gondoskodásra ösztönöznek. A háziasított állatok tehát gyakorlatilag „meghackelték” ezeket az ősi gondozási mechanizmusokat.
Bár ezek a tulajdonságok előnyt jelenthetnek a gondoskodás kiváltásában, komoly egészségügyi problémákkal járhatnak. A szelektív tenyésztés miatt sok macska- és kutyafajtánál légzési nehézségek, idegrendszeri problémák és szülési komplikációk alakultak ki. A brit kormány Állatjóléti Bizottsága szerint az olyan állatokat, amelyek súlyos, öröklött betegségeket hordoznak, nem szabadna tovább tenyészteni, és szigorúbb szabályozásra lenne szükség a tenyésztők körében.
Amikor olyan kedvenceket választunk, amelyek kisbabák arcához hasonlóak, gyakran akaratlanul is olyan tulajdonságokat részesítünk előnyben, amelyek ártanak az állatoknak. A fajok közötti hasonlóság mögött álló erők megértése emlékeztethet bennünket arra, milyen erőteljes és néha veszélyes szerepet játszunk a természet alakításában.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Nagy gond lehet, ha gyakran eszi ezt a kutya
Egészség • 2 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc