Kedves kis virág, azonban ránk is és kedvenceinkre is veszélyes
2025. 04. 02. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 02. - Fotók: Getty Images Hungary
A gyöngyvirág nemcsak az emberekre, hanem a kutyákra nézve is ugyanúgy mérgező. Amennyiben nem kezelik azonnal, akár néhány órán belül is halálos kimenetele lehet elfogyasztásának.
A gyöngyvirág (Convallaria majalis) kicsiny, fehér, harang alakú virágaival visszafogottan, de hatásosan díszíti az európai erdőket és kerteket. A májusi harangok és Szűz Mária könnyei neveken is emlegetett illatos kis évelő növények ártalmatlannak tűnhetnek. Sajnos azonban szépségük teszi őket olyan hatásos csapdává, ami a kíváncsi gyermekek és gyanútlan állatok esetében is nagy gondokat okozhat.
A gyöngyvirág 38 különböző kardenolidot (szívglikozidot) tartalmaz. Ezek a vegyületek irritálják az emésztőrendszert, valamint megzavarják a szív normális működését. A növény minden része mérgező, beleértve a gyöktörzset, gyökereket, szárakat, leveleket, virágokat és bogyókat. A szívglikozidok legmagasabb koncentrációja azonban a gyöktörzsben, más néven rizómában található. Ezenkívül a gyöngyvirág szaponinokat is tartalmaz, amelyek hányást, hasmenést, véres székletet és hasi fájdalmat okozhatnak.
Sajnálatos módon szárított és vágott állapotban is nagyon veszélyes, hisz szívglikozid-koncentrációja körülbelül 0,2–0,5%. Ha vágott virágként tartják, a vázában lévő víz felszívja toxikus anyagait, így maga a víz is mérgezővé válik. Érdekes módon a szívvel kapcsolatos hatásai miatt a gyöngyvirágot már a 15. században használták a népi gyógyászatban. A modern orvostudomány még ma is alkalmaz tolerálható kis mennyiségeket aktív összetevőként gyógyszerekben.
A gyöngyvirágmérgezés tünetei a következők lehetnek:
Ha azt gyanítjuk, hogy kedvencünk megrágcsált egy gyöngyvirágot és részben vagy egészben lenyelte, azonnal vigyük állatorvoshoz, ugyanis kis barátunk élete veszélyben lehet. A prognózis az állat méretétől, egészségi állapotától, az elfogyasztott mennyiségtől is függ, valamint attól, hogy a növény melyik részét ette meg kutya. Bár minden része mérgező, a gyöktörzs fogyasztása halált okozhat akár néhány órán belül.
Egy ilyen növény esetében nem ajánlott a hánytatás, mivel a növény nagyon gyorsan felszívódik. Azonban fontos kiemelni, hogy saját szakálladra semmiképpen se cselekedj! Hívd fel a rendelőt, mondd el nekik, mi történt, és járj el az utasításaik szerint. A gyomormosás is hatékony lehet, valamint aktív szén adagolása orálisan, hogy felszívja a megmaradt toxikus anyagokat.
Amennyiben négylábú barátunk időben megkapja a megfelelő kezelést a gyöngyvirág lenyelését követően, néhány kórházban töltött nap után, komoly következmények nélkül térhet haza. Biztosítsunk számára egy nyugodt helyet a pihenéshez és regenerálódáshoz anélkül, hogy más kedvencek, gyerekek, zaj vagy káosz lenne körülötte.
Fantasztikus hangulatban vonult át a farsangi falka a Hősök terén. Beszámolónkat itt olvashatod, és ne hagyd ki képgalériáinkat sem! A képeket Itt és Itt találod!
A gyöngyvirág virágzása március-áprilisban kezdődik; vele egy időben mutatja meg magát a medvehagyma (Allium ursinum) is, amit sokan előszeretettel szednek. Mivel a leveleik kifejezetten hasonlóak, nagyon figyeljünk arra, hogy mit szedünk fel az erdei séták során.
Szerencsére van néhány módszer, amivel megkülönböztethetjük őket:
(A nyitókép illusztráció, nem gyöngyvirág van rajta.)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek