A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Ezért mutatja vagy nyomja oda hozzánk a kutya a fenekét

Berek-Halász Beáta

2025. 04. 03. - Fotók: Getty Images Hungary

2025_03_kutya-popsik-2-1024x535.jpg

Négylábú barátaink sokféle furcsaságot csinálhatnak, amelyeket lehet, néha nem is tudjuk, hogy kezeljünk. Rendszeresen a lábunkra ülhet, izgalmában pöröghet, sőt, még a hátsó felét is a kelleténél közelebb tolhatja hozzánk. Ha a boldog viszontlátás pillanataiban egy kutyapopsit kapunk az arcunkba, az bizony nem feltétlenül a legkellemesebb élmény.

A kutyák, amikor megmutatják az alfelüket, az mind fiziológiailag, mind szociális értelemben komplex jelzés. Valószínűleg azt a legtöbben tudják, hogy itt helyezkednek el az anális mirigyek is, így ha az ebek egymás fenekét szagolgatják akkor tulajdonképpen a mirigyekben található feromonok által közvetített információkhoz szeretnének hozzájutni. De vajon miért történhet meg az, hogy a kutyák nekünk, embereknek is a feneküket mutatják olykor?

Egy kutya feneke és hátsó lábai A fenekük megmutatása a kutyánál komplex üzeneteket hordoz

A viselkedés gyökere

Ahogy arra fentebb már utaltunk, a kutyák egymás fenekét a bemutatkozás részeként szagolgatják. Az emberek ezt furcsának vagy kínosnak találhatják, azonban egy kutya számára egy hatékony rutin. A kutyák végbélnyílása körül, a bőr alatt található anális mirigyek olyan információkat hordoznak, mint például a kutya étkezési szokásai, egészségi állapota, a hangulata, az ivara, a kora, sőt,még a stressz szintje is. A szaglással tehát rengeteg hasznos adatot gyűjthetnek egymásról az ebek. És nem csak egymásról, rólunk is!

Egymás fenekét szaglászó kutyák A kutyák a fenék megszaglászása révén információkhoz jutnak a másikról

Íme, ezek miatt tolhatja oda nekünk a kutya a fenekét

1.) Konfliktus elkerülés

A hátsó megmutatása a bemutatkozás során segítség lehet a konfliktusok elkerülésében, tekintve, hogy ilyenkor közvetlen szemkontaktus nem jön létre, mely dominanciaharcot gerjeszthetne. A szakértők szerint mivel ez a köszöntési mód természetes lehet a kutyák számára, néha azt feltételezhetik, hogy az emberek is így érezhetnek.

2.) Bizalom kinyilvánítása

Az, hogy a kutya elfordítja az arcát, a teljes bizalom jele lehet; egészen biztos, hogy nem érez fenyegetettséget a köreinkben. Ilyenkor az eb finoman megérint minket a csípőjével vagy a fenekével, vagy passzívan várakozik hátával felénk hátrálva. Az a négylábú, aki nem érzi jól magát a társaságunkban, nem fog hátat fordítani, mert ez kiszolgáltatottá tenné.

A kutya gazdájának nyomja fenekét Ha a kutya oda nyomja hozzánk fenekét, vagyis elfordítja tőlünk az arcát, az a bizalom jele is lehet

3.) Birtoklási vágy kinyilvánítása

Egy másik lehetséges ok, amiért kis barátaink a feneküket mutatják nekünk az, hogy megpróbálnak megjelölni minket. A faruknál lévő feromonmirigyek által kibocsájtott szagmolekulák más fajtársak számára jelzésértékkel bírnak. Hasonló ehhez a vizelettel való jelölgetés is. Ezzel a technikával bebiztosítják a helyüket más kutyákkal szemben. Ez teljesen normális, csak szeretnék megmutatni, mennyire fontosak vagyunk nekik.

4.) Vakargatás iránti vágy kifejezése

A legtöbb kutya kifejezzetn élvezi, ha a hátán, a farka tövében vakargatják. Ha a popsijával közelít felénk, lehetséges, hogy arra szeretne minket rávenni, hogy ezen a területen vakargassuk.

Fűben szaladó kutya Sok kutya különösen élvezi, ha a farka tövében vakargatják

A viselkedés ösztönzése

A viselkedés teljesen normális és elfogadható. Semmiképpen se vegyük sértésnek, ha ebünk inkább a lábunkra ül, vagy hozzánk nyomja a fenekét, mint hogy az arcunkat nyalogassa. Ez ráadásul nem is biztos, hogy annyira egészséges! Ehhez kapcsolódó cikkünket ide kattintva olvashatod el. Ez a viselkedés nem jelenti azt, hogy kontrollálni akarna minket. Valójában ennek éppen az ellenkezője igaz: ez azt jelzi, hogy bízik bennünk, és tudja, hogy nem ártunk neki. Ez egy szeretetből, barátságból és bizalomból fakadó gesztus.

Ha túlzottan kitartóan mutogatja a kutya a fenekét

Ha a kutyánk valóban kitartó, és olyan vehemenciával végzi a fenék nyomogatást, hogy azzal fellök minket vagy esetleg a gyerekeket, akkor se büntessük meg! Kedvenceink sokszor nem veszik észre, hogy a szeretetteljes üdvözlésük során akár meg is sérülhet valaki. Inkább adjunk nekik több figyelmet és szeretetet ilyenkor, vakargassuk meg őket, simogassuk, kivédve az intenzívebb tevékenységet. Azonban, ha szükséges, konzultálhatunk állatorvossal, kutyakiképzővel vagy akár viselkedés-szakértővel is. Ők segíthetnek a mindenki számára kielégítő kapcsolat kialakításában.

Ha a felsoroltak mellett, más viselkedésmintákat is mutat négylábúnk, például dörzsöli a fenekét a szőnyegen vagy a fűben, érdemes állatorvoshoz fordulni, hogy kizárhassuk a parazitafertőzéseket, vagy például a bűzmirigy gyulladását.

Kövess minket!

fenék fenék szaglászása neked nyomja a fenekét

Kapcsolódó cikkek