A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

A kutya egyértelmű jelzései, hogy érti, mit akarsz mondani: úgy olvas a testbeszédedben, mint egy 2 éves kisgyerek

Ferenczi Deborah

2024. 08. 28.

2022_05_ert-1.jpeg

A kutya és az ember kommunikációja nagyon dinamikusan tud működni abban az esetben, ha megtalálják a számukra legegyszerűbb kommunikációs formát. Azonban sok gazdinak eszébe se jut az, hogy a parancsszavak helyett sokszor kézenfekvőbb a metakommunikációra tenni a hangsúlyt. Az alábbiakban hozunk néhány érvet arra, hogy miért jobb jelzésekkel kommunikálni, mint szavakkal.

Tanulmányok kimutatták, hogy a kutyák valóban képesek megtanulni a gesztusok, illetve arckifejezések és jeleket jelentéseit, melyeket bizonyos érzelmek kifejezésére használunk.

Milyen jelek utalnak arra, hogy a kutyád megérti a gesztusaidat?

Miután a kutyák szavak útján nem képesek az emberrel való kommunikációra, így az évezredek során megtanulták az arckifejezés, a testbeszéd és a hang értelmezését. Felmerülhet a kérdés, hogy honnan lehet tudni, hogy megértik a kutyák a testbeszédet? Nos, a válasz meglehetősen egyszerű. Megfigyelhető, hogy abban az esetben, ha dühös vagy, és ennek megfelelő a mimikád, illetve gesztikulálásod, akkor a kutyusod egészen másképpen fog hozzád viszonyulni, mint amikor boldog vagy. Ha mérges vagy, akkor megfigyelhető, hogy kedvenced elzárkózik tőled, kerüli a szemkontaktust, esetleg még nyüszít is.

Míg ellenkező esetben, ha boldog vagy, akkor valószínűsíthetően neki is jó kedve lesz. De a még személetesebb példa érdekében érdemes külön választani a negatív érzéseken belül is a dühöt és a szomorúságot. Ugyanis, ha dühös vagy, a kutya inkább elzárkózik, míg ha szomorú, és bánatodban sírsz, odamegy hozzád megvigasztalni. Ezek a reakciók pedig mind bizonyítékok arra, hogy képesek pontosan értelmezni ezeket.

Az intellektuális képességeik fejlettek

Számos tanulmány kimutatta, hogy a kutyák valóban olyan intellektuális képességekkel rendelkeznek, mint a 2 éves kisgyermekek. Így hasonlóképpen értik meg az emberi gesztusokat is. Egyértelmű, hogy egy kisgyermek helyesen értelmezi az édesanyja gesztusait. Ezzel hasonlóképpen vannak a kutyusok is, akik kölyökkoruk óta értik a vizuális kommunikációt. Így érdemes már az egészen kicsi kölyökkutyákat is arra tanítani, hogy a testbeszédet kössék össze konkrét parancsokkal, így sokkal hatékonyabb lesz a kettőtök közötti kommunikáció.

Az érzelmeket az ember és az állat esetében az agyi limbikus rendszer alkotja.Az érzelmeket az ember és az állat esetében az agyi limbikus rendszer alkotja.

Hogyan tudod még jobban megtanítani a kutyádnak, hogy figyeljen a testbeszédedre?

Annak ellenére, hogy a legtöbb gesztusodat egyértelműen értik az ebek, mégis érdemes hangsúlyt fektetni arra, hogy még magasabb szintre emeld ezt a fajta kommunikációt. Ennek a legegyszerűbb módja, hogy amikor megtanítod a kutyád bizonyos parancsokra, akkor a szavak helyett inkább kézmozdulatokat használj. Ezt érdemes már kölyökkorától kezdve gyakorolni, így mire felnő, már könnyedén fogja tudni értelmezni ezeket a reakciókat. Ennek köszönhetően pedig meg fogja tanulni még pontosabban olvasni a testbeszéded jelzéseit, minek folytán pedig egészen magas szintre tud emelkedni a kettőtök közötti kommunikáció.

Kövess minket!

kézjelek kommunikáció kutya ember kommunikáció kutya érti a beszédet kutya testbeszéd testbeszéd

Kapcsolódó cikkek