Ezért eszik a kutya olyat, ami nem étel: nagyon fontos kezelni a jelenséget
2025. 04. 19. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 19. - Fotók: Getty Images Hungary
Amennyiben ebünk leejtett ételt habzsol fel a földről, az nem meglepő. Azonban ha nem ehető dolgokat, például földet, követ, műanyagot vagy akár használt zsebkendőt kezd el majszolni, annak akár egy bizonyos viselkedési zavar, vagyis a pica is állhat a hátterében. Ez a szokás veszélyes lehet, mert fulladást, bélelzáródást, mérgezést vagy akár fogtörést is okozhat.
A következőkben arról lesz szó, hogy miért eszik meg a kutya ehetetlen dolgokat, mi állhat a viselkedés hátterében, és hogyan kezelhető.
Bár a botok, cipők vagy bútorok rágása tipikus kutyaviselkedés, a legtöbb kutya nem eszi meg, amit rágcsál. A pica viszont egy olyan viselkedés, amelynek során a négylábú tudatosan és rendszeresen fogyaszt olyan dolgokat, amiknek nincs tápértéke és nem bírnak semmilyen haszonnal. Ilyen lehet például a kő, fa, műanyag vagy zsineg. Vannak kutyák, akik zoknit, használt fehérneműt vagy nedves törlőkendőt is megesznek. Ezek az anyagok veszélyesek lehetnek, ezért fontos felismerni a jeleket és kezelni az állapotot.
A pica lehetséges következményei:
Egy Philips 7000 Series Vezeték nélküli porszívót, és egy Philips PureProtect Pro 4200 Series intelligens légtisztítót sorsolunk ki a DOGZ Klub tagjai között. Nincs más dolgod, mint 2025. április 30-ig csatlakozni, vagy ha már tag vagy, akkor regisztrálni a nyereményjátékra. Ezt itt megteheted!
Számos oka lehet a picának. Előfordul, hogy táplálkozási hiányosság miatt a kutya olyan dolgot eszik (például földet), amely ásványi anyagokat tartalmazhat. Vagy valamilyen orvosi probléma áll a háttérben, például vérszegénység vagy parazitafertőzés. Néha a fájdalom is okozhat picát: egy tanulmányban például egy labradort vizsgáltak, aki rendszeresen köveket evett, amíg a csípőfájdalmát nem kezelték – utána a pica is megszűnt.
A leggyakoribb ok mégis viselkedésbeli: unalom, kevés mentális és fizikai inger miatt a kutya elkezdhet furcsa dolgokat enni. Ha ráadásul azt tanulja meg, hogy ezzel figyelmet kap a gazditól, a viselkedés csak súlyosbodik. A szorongás és az obszesszív-kompulzív zavar (kényszeres viselkedés) is állhat a háttérben, amikor a kutya ismétlődően és túlzó módon cselekszik, ami már zavarja a normális működését is.
Sokan úgy vélik, hogy a vadász- és retriever fajták hajlamosabbak lehetnek a picára, mivel ösztönösen szeretnek dolgokat a szájukban hordozni. Ám dr. Sagi Denenberg állatorvosi viselkedés-szakértő szerint nincs igazán jelentős különbség a fajták között. A kölykök viszont hajlamosabbak lehetnek rá, mert mindent a szájukba vesznek, így fedezik fel a világot – ráadásul a fogzás is fokozza a rágási igényt. Végül pedig: azok a kutyák, akik kevés ingerben részesülnek, nagyobb eséllyel mutatják az állapot tüneteit.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-jén a Városligetben.
Amennyiben bármilyen furcsa viselkedést észlelünk kedvencünknél, nagyon fontos, hogy kizárjuk az egészségügyi okokat, ehhez pedig elvigyük négylábúnkat egy kivizsgálásra az állatorvoshoz.
A kezelés attól függ, mi váltotta ki. Ha egészségügyi ok, akkor azt kell kezelni, és a pica magától megszűnhet. Ha szorongás vagy kényszeres viselkedés áll a háttérben, akkor akár gyógyszeres kezelés is szükséges lehet.
A viselkedéses kezelés is kulcsfontosságú. Ez magába foglalja, hogy a kutya ne férjen hozzá a nem ehető tárgyakhoz, és kapjon elég fizikai és mentális ingert. Fontos megtanítani neki alternatív viselkedéseket, amelyeket akkor alkalmazhat, amikor kísértést érez. Dr. Denenberg javasolja, hogy a kutya séta közben legyen pórázon vagy felügyelet alatt, súlyos esetben pedig akár kosaras szájkosarat is használhatunk. Ez biztonságosabb, mint a nejlon szájkosár, mert a kutya tud benne lihegni és inni. Ha ilyet használunk, előtte fokozatosan szoktassuk hozzá.
Fontos az is, hogy minden szükségletét kielégítsük: legyen elég mozgása, játéka, figyelem és pihenés is. Etetésnél érdemes játékkal kombinált etetőt használni, vagy többször kisebb adagokat adni neki, főleg, ha egyedül van.
Ez egy hatékony technika, ahol a kutyának alternatív viselkedést tanítunk a pica helyett. Például amikor megpróbál megenni valamit, használjuk a „nézz rám” parancsot. Ha ránk néz, kap egy jutalomfalatot. Idővel megtanulja, hogy jobban megéri ránk nézni, mint megenni azt a bizonyos dolgot.
Később formálhatjuk a viselkedést; például csak akkor jutalmazzuk, ha hosszabban néz ránk. Végül áttérhetünk arra, hogy csak minden második vagy harmadik alkalommal jutalmazzuk meg.
A fenti kezelési lehetőségek segítenek csökkenteni annak az esélyét, hogy a kutyád nem ehető dolgokat egyen. De ne félj szakemberhez – kutyakiképzőhöz vagy viselkedésterapeutához – fordulni, ha elakadnál! A pica kezelése időt és türelmet igényel, sőt, élethosszig tartó odafigyelést is, de a kutyád biztonságosabb és egészségesebb életet élhet ezáltal.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ehet a kutya a húsvéti sonkából? Két fűszer miatt is nagyon kell vigyázni vele!
EgészségA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
ÁpolásHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
ÁpolásA téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya
Ápolás