Miért dörzsölik a kutyák a fejüket a földhöz?
Közzétéve: 2025. 05. 18 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 18 - Fotók: Getty Images Hungary • 4 perc olvasás
A te kutyád is biztosan csinálja, hiszen minden kutya szokta – és úgy tűnik, hogy hatalmas élvezettel!
A viselkedés általában nem ad okot aggodalomra, azonban vannak helyzetek, amikor érdemes kérni egy időpontot az állatorvoshoz. Lássuk máris, miért dörzsöli a kutya az arcát a földhöz!
Ha egy kutya rendszeresen dörzsöli az arcát valamihez, akkor lehet, hogy valamilyen problémája van. Ha viszont csak időnként fordul elő, akkor valószínűleg nincs miért aggódni.
A kutyák is szeretik a különféle anyagokat és textúrákat – néha egyszerűen csak élvezik, ha az arcukat hozzádörzsölhetik valamihez. Ha kizárhatod a következőkben felsorolt egyéb, aggasztó okokat, akkor valószínűleg csupán ez lehet az oka a viselkedésnek.
A kutyák szaglása rendkívül kifinomult, így ha valami számukra kellemes illatú, akkor előfordulhat, hogy teljes arcukat és testüket bele akarják dörgölni. Ez lehet akár egy kellemetlen buké is. Ha azt látod, hogy kutyád mindig egy adott helyen hempereg a kertben, érdemes megnézni, nem talált-e valami egészségre ártalmas dolgot, például állati ürüléket vagy tetemet.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Ha étel, kosz vagy akár víz kerül a kutya arcára, előfordulhat, hogy dörzsöli, hogy letisztítsa. Ez megtörténhet étkezés, játék, fürdés vagy úszás után. Ilyenkor nincs ok aggodalomra, de a kutya igényelhet egy kis segítséget az arca megtörlésében.
A kutyák nemcsak vizelettel vagy bélsárral jelölhetik meg a területüket, hanem azzal is, hogy az arcukat vagy testüket odadörgölik valamihez. Ezáltal információközvetítő feromonokat hagynak hátra, amelyeket más kutyák éreznek – mi, emberek viszont nem.
Míg ha mi allergiásak vagyunk, sokat tüsszögünk, addig a kutyáknál az állapot viszketésben manifesztálódik, amelynek enyhítésére alkalmazhatják az arcdörzsölést. Az allergiát okozhatja étel, jutalomfalat, de lehet háztartási vagy környezeti allergén is, például poratka, különféle füvek vagy pollen – és lehet folyamatos vagy szezonális. A kutyán más tüneteket is megfigyelhetünk, például viszkető vagy kellemetlen szagú füleket, viszkető mancsokat, valamint bőrpírt, csalánkiütést vagy hulló szőrt.
Az új vagy a túl szoros nyakörv miatt a kutya dörzsölheti az arcát és nyakát a földhöz, bútorhoz vagy falhoz, hogy enyhítse a kellemetlenséget. Ha új nyakörvet kapott, ellenőrizni kell, nem túl szoros-e, vagy nem irritálja-e a nyakát. Ha a nyakörvet régóta nem vettétek le, vagy a kutya nőtt/hízott, az is okozhatja a problémát. Ideális esetben két ujjadat kényelmesen be kell tudnod csúsztatni a nyakörv alá.
A külső élősködők közé tartoznak a bolhák, kullancsok és atkák, amelyek mind irritálhatják a kutyát. A bolhák és az atkák jelenléte különösen alkalmas viszketés előidézésére, és a fertőzés általában nemcsak az arcot, hanem az egész testet érinti. Rendszeresen adott parazitamentesítő készítményekkel elkerülhetőek ezek a paraziták. Ha a kutya erősen vakarózik, akár kezelés ellenére is, mindenképpen állatorvosi vizsgálatra van szüksége.
Egy rossz fog, a száj sérülése, orr- vagy fülfájás is okozhatja az arcdörzsölést, amivel az állat a fájdalmán szeretne enyhíteni. A fogfájós kutyák kevesebbet esznek, inkább puha ételt kérnek, vagy csak az egyik oldalon rágnak. Rossz lehelet, véres nyál vagy az étel kiköpése is jelezhet fogproblémát. A laza, törött vagy gyulladt fogak fájdalmat és fertőzést okozhatnak, sőt, még a szívet is érinthetik hosszú távon, ezért nem szabad félvállról venni az állapotot!
A fülgyulladás szintén egy gyakori oka lehet a fejdörzsölésnek. A fülgyulladásra jellemző a rossz szag, az esetleges genny vagy folyadék a fülben, valamint a terület pirossága. Ha fájdalomra gyanakszol, azonnal vidd állatorvoshoz a kutyát!
A kutya szemébe került idegen anyag, szaruhártya-sérülés, száraz szem vagy környezeti allergia is okozhat viszketést vagy fájdalmat. Ilyenkor a kutya dörzsölheti az arcát, a szemét, a mancsával is piszkálhatja a területet, vagy hunyoroghat. Ilyen esetben mielőbb állatorvosi ellátásra van szüksége.
Az alacsony kalciumszint (hipokalcémia) is okozhat viszketést és arcdörzsölést. Ezt az állapotot többféle egészségügyi probléma is kiválthatja, és olyan más tünetekkel járhat együtt, mint például az izomrángások, görcsök, a nyugtalanság, az agresszió, vagy a túlzott ivás és vizelés. Ez az állapot csak állatorvos által diagnosztizálható és kezelhető, ezért ha ilyen tüneteket észlelsz, azonnal kérj egy időpontot.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.
Ritka esetben agytumor is okozhatja az arcdörzsölést. Az agytumor nyomást gyakorolhat az agyra, ezzel fájdalmat vagy kellemetlenséget okozva. A fejdörzsölés mellett gyakran más tünetek is megjelennek ilyenkor: görcsök, viselkedésbeli változások, látás- vagy hallásproblémák. Ha ilyesmit tapasztalsz, fordulj állatorvoshoz.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Nagy gond lehet, ha gyakran eszi ezt a kutya
Egészség • 2 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc