A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Így segíthetsz a kutyádon, ha nem bírja az autózást

Tóth-Hencz Edit

2024. 07. 11.

2024_07_egy-vizsla-autoban-utazik-1-1024x535.jpg

Tudtad, hogy az utazási betegség nem csak az embereknél fordul elő? Valójában a kutyáknál is gyakori állapot.

Néhányan kinövik, néhányan egész életünkben hajlamosak maradnak rá. A családi kirándulások, nyaralások ennek tükrében már körülményesen kezdődhetnek. Megéri az időt és a fáradságot, hogy megpróbáljuk enyhíteni a kutya számára az utazási betegséggel járó kellemetlenségeket! Íme néhány ötlet, hogyan lehetsz a kutya segítségére abban, hogy jobban bírja az autózást.

Legyen mindenki számára élmény az autós utazás!Legyen mindenki számára élmény az autós utazás!

Mi okozza a kutyák utazási betegségét?

A kutyák általában fizikai vagy pszichológiai okokból lesznek rosszul az autóban, és néha előfordul, hogy a pszichológiai okozza a fizikait. Akárcsak az embereknél, a kutyáknál is az egyensúlyérzékkel függ össze az utazási betegség. Leggyakrabban a kölyökkutyáknál jelentkezik, ahogy a kisgyermekeknél is gyakoribb. Ennek az az oka, hogy az egyensúly-érzékeléshez használt belső fülbeli struktúrák még nem fejlődtek ki teljesen. Általában a legtöbb kölyökkutya kinövi ezt a kellemetlenséget, de egyes kutyák életük végéig küzdenek utazáskor a hányingerrel. Ha a kutya első néhány autós útján rosszul lett és hányt, ez a későbbiekben szorongást okozhat neki, így pszichológiai oka lesz a rosszullétének. Ez igaz abban az esetben is, ha az autózást egy rossz élményhez társítja, például az állatorvosi látogatáshoz.

Fontos az autóban a biztonság a kutya számára isFontos az autóban a biztonság a kutya számára is

Így segíthetsz a kutyádnak abban, hogy bírja az autózást

  1. Ügyelj arra, hogy mit lát a kutya! Egyes kutyatulajdonosok boxban szállítják a kedvencüket, ami az egyik legbiztonságosabb eszköz, ám az utazási betegség esetében problémás lehet. Érdemes megpróbálni, hogyan reagál a kutya, ha az utastérben, speciális hámmal biztosítva utazhat. A hátsó, középső ülésen rögzítsük, így nagyobb eséllyel nézhet előre, amivel elkerülhetjük a rosszullétet.
  2. Engedd le az autó ablakait! Már néhány centiméternyi friss levegő is kiegyenlíti a belső és külső légnyomást, ami segíthet csökkenteni a hányingert.
  3. Utazás előtt korlátozd a kutya táplálékbevitelét. Ha megoldható, az autós út előtt 12 órával már ne egyen a kutya. Friss vízzel azonban kínáld bőségesen!
  4. Érdemes a kocsiban a kedvencünk mellé tenni egy általa szeretett játékot, takarót, amin érzi az otthon illatát, és biztonságot nyújthat neki.

Ha a szorongás az ok

Ha tudod, hogy a kutyád szorongás miatt van rosszul az autóban, érdemes kondicionálni az utazásra. Első lépésként naponta néhány percet ültesd az autóba anélkül, hogy beindítanád a kocsit. Ez idő alatt dicsérd és jutalmazd sokat, hogy minél hamarabb kialakuljon a pozitív kapcsolat az autó irányába. A következő lépés az, hogy beindítod az autót, amikor benne ül a kutyus, de még mindig nem indulsz vele sehová. Érdemes közben interakcióba lépni a kedvenccel, hogy számára is öröm maradjon ez a néhány perc, és szívesen üljön be a következő nap is a kocsiba. Ha már jókedvűen száll be, néhány percnyi autóutat meg lehet vele tenni. Természetesen minden lépésnél jutalmazd bőségesen. Így elérheted akár néhány hét alatt, hogy az autózás ne váltson ki a kutyádból szorongást.

Ha úgy érzed, hogy semmilyen módszer nem használ, ajánlott kikérni az állatorvos véleményét. Léteznek olyan készítmények, amelyek segíthetik a kutyák számára leküzdeni a hányingert, ugyanúgy, mint az embereknél. Vannak olyan természetes gyógynövények is, amelyek segíthetnek megnyugtatni a kutya gyomrát. Ezek használatával kapcsolatban is fontos, hogy ne a saját szakálladra cselekedj, és egyeztess az állatorvossal!

Tudod, hogy melyik az a hiba, amit szinte minden gazdi elkövet, amikor hány a kutyája? Kattints ide a magyarázatért.

Kövess minket!

autóban szállítás autóban utazás autó és kutya felelős állattartás kutya és ember kapcsolata kutyatartás utazási betegség

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás