A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!
2025_02_pitbull-terrier-gazdajaval-1-1-1024x535.jpg

A kutyák rengeteg információt közvetítenek felénk és társaik felé arckifejezéseiken keresztül. Ha képesek vagyunk értelmezni ezeket, segíthet megérteni kedvencünk érzelmeit és szükségleteit. Sőt, mi több, igen szoros kapcsolatot alakíthatunk ki ezáltal négylábú barátunkkal!

Az ebek nagyszerű kommunikátorok, és ehhez kommunikációs iskola elvégzésére sem volt szükségük. Szerencsére olyan állatok, akik sokféleképpen meg tudják mutatni nekünk, hogyan érzik magukat. Legyen szó a testtartásukról, az arckifejezéseikről vagy a különböző hangjelzéseikről, számtalan jelet használnak arra, hogy kifejezzék, mire van szükségük vagy hogyan érzik magukat. Ha figyelemmel kísérjük ezeket a jeleket, egészen biztos, hogy a szőrös barátunk boldog és kiegyensúlyozott lesz. Íme az útmutató a kutya leggyakoribb arckifejezéseinek felismeréséhez!

Két kutya egy szobában A kutyák egymás között is hasonló kommunikációt alkalmaznak, mint velünk, emberekkel

Kutyák arckifejezései és azok jelentései

A legújabb kutatások szerint az emberek pontosan felismerhetik a kutyák által közvetített 6 alapérzelmet, vagyis a boldogságot, szomorúságot, haragot, félelemet, undort és meglepődést.

  • Boldogság: Amikor a kutya boldog, a fülei lazán felfelé állnak vagy lógnak (a fajta jellemzőjétől függően), a szemei szélesre nyílnak és csillognak. A szája ellazult és enyhén nyitott, gyakran liheg kilógó nyelvvel.
  • Szomorúság: A szomorú eb megemeli a szemöldökét, ráncolja, ami így búskomor, lelki szomorúságot árasztó tekintetet kölcsönöz neki. Ilyenkor szemei általában lefelé tekintenek.
  • Harag: A dühös vagy agresszív négylábú fülei előreállnak vagy laposan a fejéhez tapadnak. A szemei szűkek, a szája pedig fogait mutatva nyitva van, és morogva húzódik hátra. Még az is előfordulhat, hogy csattogtatja az állkapcsát.
  • Félelem: A félős kutya laposan hátrahúzza a füleit, a szemei enyhén szűkülnek. A szája lehet zárva, vagy enyhén „grimaszolva” nyitva van.
  • Meglepetés: A meglepett eb homloka, feje teteje ráncolódhat, mintha grimaszolna, és gyakran megdönti a fejét.
A kutya arckifejezései ÁÉK grafika A kutya arckifejezései / Grafika: azenkutyam.hu

Egyéb kutyás arckifejezések jelentései

  • Ásítás: A kutyák általában akkor ásítanak, amikor stresszesek. Arra használják ezt a megnyilvánulást, hogy megnyugtassák magukat a feszült helyzetekben. Ha kedvencünk egy bizonyos szituációban sokat ásít, nyalogatja a száját, elhúzódik, és esetleg szűköl is, tegyünk meg mindent, hogy feloldjuk a probléma forrását, vagy eltávolítsuk a helyzetből az ebet.
  • Ajkak nyalogatása: Kis barátainkat nem csak evés után láthatjuk nyalakodni, akkor is nyalhatják az ajkukat, amikor szoronganak. Ahogy az ásítás esetében is írtuk, ha a fentebbi jeleket tapasztaljuk, tegyünk meg mindent azért, hogy feloldjuk a stresszt okozó dolgokat.
  • Mosolygás: Néhány szőrmók úgy mosolyog, hogy megmutatja a fogait, ami fenyegetőnek tűnhet, ha nem ismerjük ezt a kifejezést. Ezt nevezik alázatos vigyornak, amelyet szinte minden alkalommal behódoló testtartás kísér. A kutya összehúzódik, megmutatja a hasát, lehajtja a fejét, behúzza a farkát, erősen csóvál stb. Ezzel szemben egy fenyegető morgás, megmutatott fogakkal, már az agresszió jele, amit a kutya testtartása is le fog követni.
Ásító dalmata kék háttér előtt Az ebek akkor is ásíthatnak, ha stresszesek

Így ismerjük fel az adott viselkedés okait, és így értelmezhetjük

Amikor megpróbáljuk megérteni kis barátunk viselkedését, arckifejezését és testbeszédét, fontos figyelembe vennünk a konkrét helyzetet, és azt is, hogy mi számít normálisnak az ő esetében. A viselkedés, amit a kutyánk akkor mutat, amikor kényelmetlenül érzi magát, hasonlíthat ahhoz, amikor pihen vagy élvezi a simogatást. Ilyen lehet például a hátra fordulás, a has megmutatása is. Tapasztalhatjuk ezt a viselkedést akkor, amikor kutyánk megbízik bennünk és élvezi a simogatást, cirógatást, de akkor is, ha úgy érzi, hogy valamitől fél, ezért behódoló viselkedést mutat, amivel azt jelzi, hogy nem jelent fenyegetést számunkra.

Ugyan a fent említett arckifejezések, viselkedésbeli megnyilvánulások figyelemmel kísérése segíthet megérteni, hogy kutyánk mit érez, van még néhány tényező, amire érdemes odafigyelni.

1.) Környezet

Lényeges figyelembe venni a környezetet, a helyzetet, amikor kedvencünk testbeszédét olvassuk. Hiszen ami a ház környezetében nyugodt viselkedés lehet, az egy nyilvános helyen mást jelenthet.

2.) Életkor

A kölykök és az idősebb kutyák nagyon különböző módon viselkednek fejlődésük és életkorral kapcsolatos változásaik miatt. A kiskutyák valószínűleg energikusabbak és játékosabbak, míg az idősebb kutyák hajlamosabbak a nyugodtabb viselkedésre.

3.) Személyiség

Mint az emberek, a kutyák is saját személyiséggel rendelkeznek, ami befolyásolja a viselkedésüket, kommunikációjukat. Egyes kutyák nyitottabbak és magabiztosabbak lehetnek, míg mások félénkebbek és szorongóbbak.

Szomorúan néző kutya A megemelt belső szemöldök utalhat meglepetésre és szomorúságra

4.) Fajta

Különböző kutyafajták egyedi viselkedéseket és reakciókat mutathatnak a szelekciós tenyésztés eredményeként. Például a pásztor- és juhászkutyák szerethetik más állatok terelgetését és közelségét. Azonban ez nem jelenti azt, hogy egy fajta minden egyede ugyanazt a viselkedést fogja mutatni. A környezet, a tréning, a szocializáció és az egyéni személyiség mind befolyásolják, hogyan viselkednek, reagálnak bizonyos dolgokra, és jeleznek felénk a testbeszédükkel, a mimikájukkal.

Az ebek hangok segítségével is közvetíteni tudják lelkiállapotukat; gondolj csak az ugatásra, vonyításra, morgásra, nyüszítésre, vakkantásra, csaholásra vagy vinnyogásra. Mindezt változó intenzitással, tónusban, frekvenciával, időtartammal és modulációval. A repertoár igen széles és tagolt, ezért nagy gyakorlatra és türelemre van szükségünk ezen kommunikáció megértéséhez is. Ha szívesen olvasnál a kutyahangok értelmezéséről, kattints ide.

Kövess minket!

kutya arckifejezés kutya kommunikációja kutya mimika kutya viselkedése

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás