Nekünk arany, a kutyának méreg: az aranyeső veszélyei
2025. 04. 04. - Fotók: Getty Images Hungary
2025. 04. 04. - Fotók: Getty Images Hungary
A gyönyörű látványt nyújtó aranyeső kertünk éke. Azonban ha kutyagazdik vagyunk, inkább vigyázzunk vele, mert veszélyes lehet.
A laburnum, vagyis az aranyeső fényes, sárga, láncszerűen virágzó indái igazán szép látványt nyújtanak. De vajon miért veszélyes kedvenceinkre nézve?
Sajnos épp amennyire szép, olyan mérgező is az aranyeső kis barátaink számára. Olyannyira, hogy nincs olyan része a növénynek, ami ne lenne az. A hüvelyek, a virágok, a bimbók, a levelek, valamint a kéreg is – de a legveszélyesebbek a magok, melyek elfogyasztása esetén akár komoly panaszok is felléphetnek négylábúinknál. Ez a sárga csoda tele van lupin alkaloidokkal, melyek súlyosan megbetegíthetik kis barátainkat. A magok tartalmazzák a legnagyobb koncentrációban a lupin alkaloidokat, a növény bármely része számos aggasztó tünetet okozhat, és az állapot akár halálos is lehet.
Az alpesi aranyeső (Laburnum alpinum) levelei is tartalmaznak egy ammodendrin nevű mérgező anyagot, melynek toxinszintje szezonálisan változhat. A gyermekek számára halálos dózis körülbelül 10–15 mag, míg felnőttek számára 15–20 mag. A virágok esetében a halálos hatás körülbelül 10 virágnál következik be.
Fontos azt is megemlítenünk, hogy az elnevezés sokszor tévútra vihet minket, hisz a sokak által aranyesőnek hitt cserje valójában a Forsythia x intermedia, mely hivatalosan az aranyfa vagy aranycserje nevet viseli. Mérgező mivoltáról, pedig nincs tudomásunk. Cikkünk témájaként említett laburnum, a tulajdonképpeni aranyeső felfelé álló, magasra nyújtózó ágain a virágok lecsüngő fürtökben nyílnak.
Mint sok más mérgező növénynél, a mérgezés tünetei a laburnum esetében is változhatnak attól függően, hogy a kutya a fa melyik részéből mennyit fogyasztott. Ezek a hányingertől és hányástól kezdve sokkal súlyosabb tünetekig, és bizonyos esetekben akár halálig is terjedhetnek. Kutyáknál a halálos dózis körülbelül 2–7 gramm testsúlykilogrammonként. Azonban a kutyák általában az elfogyasztást követően hamar kihányják ki a növényt, ezzel megelőzve a súlyosabb következményeket. A macskák sajnos nem rendelkeznek ezzel a védőmechanizmussal, ezért náluk már testsúlykilogrammonként 2–4 gramm mag is halálos lehet.
Íme néhány a leggyakoribb tünetek közül, amikre figyelni kell:
Nagyon figyelnünk kell kedvenceinkre, mert ha a mérgezés kezeletlenül marad, halálos lehet! Rendkívül fontos, hogy kisállatunkat minél előbb állatorvoshoz vigyük, ha mérgezésre gyanakszunk. Amennyiben lehetséges, vigyük magunkkal a növény egy darabját is az orvoshoz, hogy gyorsabb legyen a diagnózis felállítása. Emellett legyen minél több információ a mérgezés körülményeiről is. Például, hogy mennyit fogyasztott az állat, mikor ette meg, és pontosan melyik része volt a növénynek. Bár csak az állatorvos tudja meghatározni a megfelelő kezelési módot, a diagnózis általában egy teljes fizikai vizsgálatot és olyan teszteket tartalmaz, mint a vérvétel, a vérnyomásmérés és a vizeletvizsgálat. Az esetek többségében hányást indítanak, és aktív szénnel kezelik az ebet, hogy kiöblítsék és felszívják a toxikus anyagokat a szervezetéből, illetve intravénás folyadékot adhatnak a felépülés és a hidratálás érdekében.
Nagyon fontos, hogy te otthon semmiképen se próbáld meghánytatni kedvencedet, mert azzal akár nagyobb bajt is okozhatsz!
A laburnum mérgezés nem játék – gyorsan cselekedjünk, és minél előbb kérjük az állatorvos segítségét, ha azt gyanítjuk, hogy kutyánk fogyasztott a növényből.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek