7 gyakori hiba a kullancsok és bolhák elleni védekezés során
2025. 04. 14. - Fotók: welovedogz.hu
2025. 04. 14. - Fotók: welovedogz.hu
Ha rendszeresen olvasod a magazinunkat, biztosan megfigyelted már, hogy a paraziták elleni védelem a szívügyünk, hiszen az egyik alaptétele az állat jóllétének.
Szerencsére egyre többen komolyan is veszik a témát, azonban még mindig sok tévhittel találhatjuk szembe magunkat a világhálót böngészve. Sőt, az is előfordulhat, hogy a legjobb szándékunk ellenére is hibát vétünk, mert nem vagyunk birtokában a helyes információknak. A következőkben a paraziták elleni védekezés közben elkövethető tévedéseket vesszük sorra, hogy a jövőben ezek is elkerülhetőek legyenek.
Talán ez lehetne a 0. szabály is, annyira alapvető és fontos. Két különböző fajról van szó, ennek értelmében pedig élettani sajátosságaik is eltérőek. Sajnos a kutyák számára készült bizonyos, például permetrintartalmú termékek a cicák halálát is okozhatják. A múltban magunk is beszámoltunk egy nagyon szomorú esetről, ahol a gazdi minden jó szándéka ellenére a cica a kutyának való bolhairtó miatt vesztette életét.
Sokan gondolkodnak úgy, hogy ha a kutya nagyrészt bent tartózkodik, vagy nagyrészt a városban sétálnak vele, nem annyira kell aggódniuk a paraziták miatt, így megspórolhatják a termékek árát. A valóság azonban az, hogy városi környezetben és a legrövidebb séták alkalmával is leselkednek a kutyára ezek a vérszívók, amik azon túl, hogy kellemetlenséget okoznak és veszélyesek, de hazaérve a házat is megfertőzhetik. Ez pedig hatalmas kockázatot jelent az ott lakó többi állatra és emberre is.
Sajnos a kullancsok és a bolhák is aktívak a hidegebb időszakban is, így a parazitamentesítőket egész évben adni kell. Itt fontos megjegyezni azt is, hogy csak akkor hatásosak, ha a csomagoláson jelzett időközönként megkapja azt a négylábú. Ha beállítasz a telefonodban egy értesítést, hogy mikor érkezik el a tabletta vagy a spot-on adásának az ideje, azzal biztosra mehetsz.
Szorosan az előző ponthoz kapcsolódva a készítmények gyakoribb vagy nagyobb dózisban való alkalmazása legalább olyan veszélyes, mint azok elhanyagolása. Tévhit, hogy minél erősebb a dózis, annál hatékonyabb a kezelés – az egyes termékek adagolásánál a gyártó ugyanis figyelembe veszi az állat súlyát. Túladagolva egyes termékeket akár mérgezést is okozhatunk, vagy ami még rosszabb, az állat életébe is kerülhet az átgondolatlan cselekedet.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várnak május 1-én a Városligetben.
Sok parazitairtó úgy működik, hogy a bolhának vagy a kullancsnak kontaktusba kell lépnie az állattal, akkor fejti ki a hatását. Így ha adagolod a szert, de mégis felfedezel egy kullancsot kedvenceden, az nem jelenti azt, hogy a készítmény nem működik. Ha bizonytalan vagy, vagy azt sejted, hogy a választott szer nem hatásos, érdemes felvenned a kapcsolatot az állatorvossal.
Szintén veszélyes lehet a kutya számára, ha úgy gondolkodunk, hogy inkább elosztjuk az adagot, hogy az tovább tartson. Ennek komoly mellékhatása lehet az immunrendszer legyengítése, ami még érzékenyebbé teheti a kutyát a parazitákra.
Ha abban az adott pillanatban nincs is a kutyán bolha vagy kullancs, az nem jelenti azt, hogy nincs kitéve ezen paraziták veszélyeinek. Nagyon fontos ebben az esetben is a megelőzésre fektetni a hangsúlyt. Ezáltal kizárhatók a komolyabb betegségek és a kezeléseik, valamint megspórolhatod azok borsos költségeit is.
Az egyik legnagyobb hiba, amit a gazdik elkövethetnek, hogy bár a kedvencet lekezelik egy adott parazitafertőzés alkalmával, de figyelmen kívül hagyják a fekhelyeket, a kutyus kedvenc helyeit a lakásban és a háztartásban élő többi állatot. Ez különösen igaz a bolhákra. Ha a spot-on, a tabletta vagy a tisztító kezelés, amit alkalmazol, csak a felnőtt bolhákat öli meg, gondolj arra, mi történik, amikor kedvenced letelepszik egy bolhákkal fertőzött ágyba. Emiatt nagyon fontos, hogy a házat is megtisztítsuk, amikor élősködők ellen küzdünk, és ellenőrizzük a többi kutyát, macskát és egyéb állatot is.
Az alapos takarítás mellett pedig érdemes olyan terméket választani, amely nemcsak a kifejlett bolhákat, de a bolhapetéket és lárvákat is elpusztítja abban az alakjukban, ahogy a hatóanyaggal találkoztak. Így például ha a kezelt kutya lefekszik a fekhelyére, és a szőre hozzáér a bolhapetéhez, akkor az a pete bizony már nem fog tudni lárvává alakulni. Egyes készítmények ráadásul olyan gyorsan ölik meg a kifejlett bolhát, hogy nincs ideje petét rakni, vagyis az utóalakból kipattanó kifejlett példány nem fog szaporodni, ergo egy idő után nem lesznek új utóalakok.
Az adott termék csomagolásán lévő leírás mindig jelzi, hogy a parazitára mely alakjaiban van hatással.
Sajnos még mindig előfordul, hogy sokan úgy gondolják, elég valamilyen szert adni a kutyának, ha az már nagyon intenzíven vakarózik. Ahogy sokan vannak olyanok is, akik nem ellenőrzik az ebüket a séták után, és csak akkor távolítják el a kullancsot, ha az már hatalmasra duzzadt. Felelős gazdiként nagyon fontos szem előtt tartanunk, hogy kedvencünk életminősége mondhatni teljes mértékben tőlünk függ, így kutya kötelességünk, ha lehet, megelőzni, ha szükséges, akkor pedig azonnal kezelni a megjelenő problémáit. Amilyen kellemetlen lenne számunkra bolhacsípésektől szenvedni és hatalmas kullancsokat megtűrni a bőrünkbe fúródva, pontosan olyan kellemetlen számukra is.
A cikket az We love Dogz szerkesztősége készítette a Frontpro megbízásából. Arról, hogy mi is az a támogatói tartalom, itt olvashatsz részletesebben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek