Ártalmatlannak tűnik, de veszélyes lehet – a közös itatók kockázata kutyák számára
Közzétéve: 2025. 05. 21 - Fotók: Getty Images Hungary • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 21 - Fotók: Getty Images Hungary • 2 perc olvasás
Manapság egyre több park és rendezvény törekszik arra, hogy a környezetét kutyabarát módon alakítsa ki. Így gondoskodnak arról is, hogy a melegben, vagy egyszerűen csak a séta és a rohangálás után a kimerült ebek folyadékhoz jussanak. Mindemellett a gazdiknak is kényelmes megoldás lehet egy közös itatótál, azonban elgondolkodtató, hogy megéri-e a fáradságot, hogy inkább vigyünk magunkkal egy sajátot.
Ahogy bevezetőnkben is írtuk, érdemes átgondolni a közös itatók használatát, hiszen sajnos ezek rejtett veszélyeket hordoznak. Előfordulhat, hogy kis barátunk baktériumokat, vírusokat vagy parazitákat is lenyel, miközben szomját oltja. Természetesen létfontosságú, hogy a kutya megfelelően hidratált legyen, hiszen a kiszáradás hőgutához, száraz orrhoz, hányáshoz, étvágytalansághoz és egyéb problémákhoz vezethet. Az alábbiakból megtudhatod, hogyan tarthatod biztonságban és hidratáltan kedvencedet, amikor úton vagytok.
Minden közös vagy nyilvános itatótál potenciális egészségügyi kockázatot jelenthet a kutyánk számára. Egyrészt nem tudjuk, hogy tiszta-e, és azt sem, hogy ki használta négylábú társunk előtt. Sajnos előfordulhat, hogy egy közös tálból ivó eb elkaphat betegségeket, vagy veszélyes parazitákat vehet magához önkéntelenül. Habár a fertőző betegségek leggyakrabban köhögés vagy tüsszentés útján terjednek kutyák között is, azért előfordulhat, hogy egy fertőzött vizes tál is kórokozókat hordoz. Általánosságban elmondható, hogy biztonságosabb, ha saját vízforrásunk van kis barátunk számára.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
A közös itatótálak nem csak vizet tartalmazhatnak, sokszor valóságos baktériuminkubátorokká válhatnak. Sajnos ezek a tálak bármilyen környezetben könnyen szennyeződhetnek, legyen szó egy bolt bejáratáról, kutyafuttatóról vagy egy strandról. Nem tudhatjuk, hogy mennyire tiszták, mikor takarították őket utoljára. Az állott víz is veszélyes lehet, mivel baktériumok és paraziták könnyen elszaporodhatnak benne. Sőt, akár szennyezheti széklet is, még ha nem is látunk ebet beleüríteni – gondoljunk csak arra, hogy milyen sűrűn pancsolhatnak benne mancsukkal.
Beleléphetnek bármibe, hogy a szaglászásról ne is beszéljük, így orrukkal is könnyen terjeszthetnek bármilyen szennyeződést. Sőt mi több, rágcsálók is vizelhetnek vagy üríthetnek ezekbe a tálakba, különösen olyan helyeken, ahol ételmaradék vagy szemét is van, például járdákon vagy éttermi teraszokon.
A legjobb megoldás, ha mindig viszünk magunkkal egy saját kulacsot vagy összehajtható itatótálat, friss vízzel együtt. Sok étteremben vagy kávézóban is kérhetünk vizet kis barátunknak. Ha mégis a közös lehetőségre kényszerülnénk valami folytán, mindig ellenőrizzük a víz tisztaságát; van-e benne levél, ürülék, vagy zavaros-e a víz, és ha igen, ne engedjük inni négylábú barátunkat. Fontos megemlítenünk, hogy otthon sem mellőzhető a megfelelő higiénia; a tálakat naponta mosni kell, és a legjobb, ha rozsdamentes acélból készült edényt használunk.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc