Önálló, nem vár parancsokra: a közép-ázsiai juhászkutya (videó)
Közzétéve: 2025. 07. 08 - Fotók: Zsámbok Zsolt • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 07. 08 - Fotók: Zsámbok Zsolt • 4 perc olvasás
Hol alakult ki és kihez tartozik a mai közép-ázsiai juhászkutya? Miben tér el a karaktere a nyugati őrző-védő kutyafajtáktól? Magára hagyható egy 4 hónapos közép-ázsiai kölyök? Aszódi György és Zsámbok Zsolt tenyésztőkkel beszélgettünk.
A. Gy.: Változtak, igen. Ha csak a küllemüket vesszük alapul, eleinte a tömzsibb, alacsonyabb felépítésű kutyákat preferálták az emberek, majd jött egy olyan hullám, hogy a minél magasabb felépítés volt a cél. Ennek azonban az lett a következménye, hogy megszaporodtak a mozgásszervi betegségek a körükben. Most, mintha sikerült volna megtalálni a kettő típus közötti középutat a tömegesség szempontjából is.
Mint arról 2025 márciusában hírt adtunk, az Állatorvosi Kamara szigorította az etikai kódexét a fülvágást, avagy kupírozást illetően. Ennek értelmében szigorúan tilos a kutyák küllemi célból történő fülvágása. A tiltás alól kivételt képeznek az egészségügyi indokok. A szabályozásról bővebben itt olvashatsz.
Zs. Zs.: Ha már a változásokról beszélünk, én inkább a karaktert helyezném előtérbe: ez a fajta együtt finomodott az emberi életkörülményekkel, manapság már sokkal kevésbé nyers kutyák a közép- ázsiaiak, mint két évtizede. E mellett egyre inkább a küllem került előtérbe velük kapcsolatban is, háttérbe szorítva a jellem jelentőségét. Ezt nevezhetjük egyfajta természetes átalakulásnak, ami a mai korban nehezen elkerülhető. Természetesen az egy nyitott kérdés, hogy mindez jót tesz-e a fajtának, vagy sem.
Hihetetlen gyorsan elfogyott a boltok polcairól a We love Dogz első könyve, de most ismét elérhető. Ne maradj le róla!
Zs. Zs.: Itt valóban van mit rendbe tenni és megvitatni. E kutyafajta neve közép-ázsiai juhászkutya, amely név megtévesztő: ez a fajta ugyanis nem juhászkutya, hanem pásztorkutya. Az is volt, és reményeink szerint az is marad. Az a régió, ahonnan származik – Közép-Ázsia – területe egy több európányi hatalmas térség, itt alakultak ki az ősei, és a hatalmas terület miatt egységesíteni, standardizálni nyilvánvalóan sokkal nehezebb volt, mint mondjuk egy német juhászkutyát vagy egy rottweilert. Tehát innen származik, de, és ez nagyon fontos, Oroszország (az egykori Szovjetunió) a sztenderdet adó ország, és a fajta tulajdonosa. Ők határozták meg, hogy miként kell kinéznie és mit kell tudnia annak a kutyafajtának, amit ma közép-ázsiai juhászként ismerünk és tartunk számon. Ezt a leírást és elvárási rendszert fogadta el az FCI is, erre tudunk tenyészteni és törzskönyvezni, hiába léteznek például türkmén, kazah és egyéb altípusai. Ezen felül minden más mítosz vagy legenda ebben a kutyás közegben; 2025-ben ez a helyzet.
Zs. Zs.: Habár hazánkban is egyre nagyobb szükség van és lesz jó pásztorkutyákra, jelenleg még a leggyakoribb felhasználási módjuk az udvarok, telephelyek őrzése. Ez a fajta teret igényel, és a képességeit is ilyen körülmények között tudjuk legjobban kihasználni. Ezeket a pásztorkutyákat és őseiket teljesen másra szelektálták évszázadok alatt, mint a mostani ismert szolgálati fajtákat, így nem is lehet elvárni ugyanazt a viselkedést és ösztönkészletet tőlük. Ha ön egy pásztorkutyát vesz, akkor részben egy ösztönkutyát vesz magának. Ezek az ösztönök sokkal erősebbek, mint a képzés során rögzíthető viselkedésformák, ez a fajta 4-5 dolgot nagyon gyorsan elsajátít, szinte „ösztönből csinál”, de ha ön kutyaiskolába szeretne járni vele és megtanítani a mostanában a Tiktokon jól mutató trükkökre, abban nem lesz partner. A kutya sem érzi majd jól magát és a gazdának is folyamatos csalódást jelent majd.
Akkor kell ezt a fajtát választani, ha az elvárás egy nagyon önálló, sokszor önfejű kutya, amelyik nem igényel napi több órás aktív foglalkozást, állandó kutyaiskolába járást, aki jól elvan egyedül, esetleg a társával, és nem lesz depressziós, ha pár napig kimarad az emberi kapcsolattartás. Ha ön agilityzni szeretne, ne közép-ázsiait vegyen: lehet, ha szereti a kihívásokat, de nem tanácsolom.
A. Gy.: Az előbb elmondottak természetesen nem azt jelentik, hogy ezt a kutyát magára kell hagyni, miközben felnövekszik, vele is olyan gondossággal kell foglalkozni, mint egy gyerekkel. Nemrég történt velem, hogy egy érdeklődő elvitt tőlem egy kölyköt. Mivel állítása szerint már volt ilyen kutyája, én nem okoskodtam és nem árasztottam el kéretlen tanácsokkal. Egy hét múlva felhívott, hogy baj van a kiskutyával, nagyon agresszív, 4 hónapos ugyan, de megmorogja őket, és nem mernek benyúlni a ketrecébe. Mint kiderült, a pár hónapos kölyköt az érkezése után betették egy zárható kennelbe, mint egy befőttet, adtak neki enni és inni, de nem foglalkoztak vele. Tehát ne értsék félre, amit mondtunk, természetesen ezzel a fajtával is foglalkozni kell, de felnőtt korában ösztönösen és önállóan is ellátja azokat a feladatokat, amikre szelektálták, sok esetben a gazda jelenléte nélkül is. Önállóak, nem várnak állandó utasításokra.
A beszélgetést folytatjuk.
Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Normális, ha a melegben csökken a kutya étvágya?
Egészség • 4 percNyári mancsvédelem: gyakran a háttérbe szorul, pedig ilyenkor is fontos
Ápolás • 6 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 perc