A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Ezért köröz a kutya, mielőtt lefekszik

Közzétéve: 2025. 05. 18 - Fotók: welovedogz.hu; Getty Images Hungary • 3 perc olvasás

Összekuporodó kutyusok ÁÉK Válóczi

A kutyák, ellentétben az emberekkel, nem csak egyszerűen lefekszenek az ágyba, amikor fáradtak. Kiemelten sok időt töltenek ágyuk előkészítésével, mielőtt belevetnék magukat az éjszakai pihenésbe. A fáradt ebek körbe-körbeforognak, és egyfajta táncot lejtenek, mielőtt elaludnának. Ennek a rituálénak pedig jó oka van.

Körözés vs. túlélés

A kutyák viselkedésével foglalkozó szakértők úgy vélik, hogy az ebek igénye arra, hogy körbe-körbeforduljanak lefekvés előtt, öröklött tulajdonság. Kis barátaink ősei, a farkasok is ugyanígy tettek, és a házi kutyák tovább vitték ezt a hajlamot. Az ilyen evolúciós viselkedések az fajmegőrzést szolgálják, és erős hatással vannak az állatvilág generációk óta fennálló viselkedésére. A körbe-körbeforgás lefekvés előtt az önvédelem egy formája: a kutya ösztönösen úgy helyezkedik el, hogy képes legyen elhárítani bármilyen támadást a vadonban.

Néhány biológus úgy véli, hogy a farkasok az orrukkal a szél felé alszanak, hogy gyorsan érzékeljék a fenyegető szagot. A körözés lehetővé teszi, hogy a farkas meghatározza a szél irányát, így a legjobb pozícióba kerülhet. Egy gyors szippantás után már tudja is, ha esetleg veszélyben lehet, és készen áll egy esetleges támadásra.

Bár a legtöbb kutya a házunkban vagy más biztonságos, ellenőrzött környezetben alszik, így nem fenyegeti őket a vadállatok támadása, de megtartották ezt az evolúciós védelmi tulajdonságot.

Border colliek fekszenek a fűben ÁÉK Válóczi A kutyák a mai napig fenntartják evolúciós védelmi tulajdonságukat

Egyéb evolúciós magyarázat

Egy másik evolúciós magyarázat a körözésre, hogy a vadon élő kutyafélék (például a már említett farkasok, vagy a rókák és a prérikutyák) csapatokban élnek. A csoport védelmezi a tagjait, és folyamatosan figyelik a lemaradókat: ilyenkor a körözés segít a csapat vezetőinek felmérni a csoportot, és ellenőrizni, hogy vannak-e olyan tagok, akik lemaradtak. Egyúttal lehetőséget ad arra is, hogy alvás előtt utoljára körülnézzenek a potenciális ragadozók miatt. Az esti körözés is egy olyan rituálé része, amely segít meghatározni egy farkas helyét a csapat rangsorában.

Prérifarkasok ölelkeznek A körözés lehetőséget ad a potenciális ragadozók kiszűrésére

Mi miatt jó még számukra ez a tevékenység

1.) Kényelmes elhelyezkedés

A kutyák körözésének további oka az, hogy őseik a vadonban maguk készítettek kényelmes alvóhelyet a magas fű lenyomásával, a tüskés aljnövényzet elmozdításával, mielőtt lefeküdtek volna. Továbbá kiásták a köveket és a lehullott faágakat, a hidegebb éghajlatokon pedig áthelyezzék a hófalakat. Ez a „fészkelési” folyamat arra is szolgál, hogy felfedje a nem kívánt lakókat, például kígyókat vagy rovarokat, valamint a terület átrendezésével az ebek jelezhetik társaiknak, hogy az adott helyet lefekvésre foglalták.

2.) A testhőmérsékletük szabályozása

A vadon élő kutyáknak szélsőséges hőmérséklet-változásoknak kellett ellenállniuk. Hideg időben úgy alkalmazkodtak, hogy „bölcsőt” alakítottak ki, ezzel befolyásolták az alvóhelyük hőmérsékletét.

A hidegebb éghajlatokon élő vadkutyák szoros gömbbé kucorodtak, ezzel megőrizve saját testhőmérsékletüket. Emellett sokszor a többi falkatag is szorosan körbe gyűlt, hogy megosszák egymással testük melegét.

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

Dogz

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.

Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.

Míg a melegebb éghajlatokon élő kutyák kaparták a földet, hogy eltávolítsák a nap melegét megőrző és visszaverő felső talajt és füvet. Ezáltal hűvösebb föld került a felszínre, amely hozzásegítette őket ahhoz, hogy kényelmesebb hőmérsékletet találjanak az alváshoz.

Végül is elmondhatjuk, hogy bármilyen esetet nézünk, az ebeknek biológiai oka van arra, hogy körözzenek elalvás előtt.

Fenyő alatt fekvő prérifarkas A hidegebb éghajlatokon élő vadkutyák összegömbölyödtek, hogy megőrizzék saját testhőmérsékletüket

Jelezhet problémát ez a viselkedés?

Bár szórakoztató figyelni, ahogy kutyáink körbe-körbeforognak lefekvés előtt, azonban sajnos ez jelezheti azt is, hogy valami nem stimmel. Az ok egészségügyi probléma is lehet, amelyet abból vehetünk észere, hogy a körözés közben többször leguggolhatnak, felállhatnak, mielőtt végleg elhelyezkednének. Előfordulhatnak ortopédiai rendellenességek, például az arthritis, neurológiai panaszok, továbbá gerinc- vagy hátproblémák is fájdalmassá tehetik ezt az ösztönös esti cselekedetet. Amennyiben ilyesmit tapasztalunk, mindenképpen forduljunk állatorvoshoz, hisz a megfelelő kezelés segítségével az alvás ismét kényelmes és megnyugtató rituálévá válhat.

Ha tudni szeretnéd, hogy milyen különleges folyamatok jönnek létre, ha kutyák és farkasok kereszteződnek, ide kattintva elolvashatod az erről szóló cikkünket.

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

Kövess minket!

szokás evolúció kutya és farkas

Kapcsolódó cikkek