A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

Kóbor kutyának köszönheti életét az eltűnt kislány: így mentette meg

Gerhát Petra

2025. 01. 27.

Egy kutya és egy gyerek ülnek az erdőben

Kisgyermek tévedt el egy moldvai erdőben, kóbor kutya szegődött mellé, aki addig mellette maradt, míg megérkezett a segítség.

Egy moldovai kislány tévedt el az erdőben, kóbor kutya segített neki, együtt várta vele megmentőit – számolt be a maszol.hu. Nem ez az első eset a szakemberek szerint, hogy egy kutya segít a bajbajutottaknak.

2025_01_gettyimages-1952967945-scaled.jpg A téli erdőben elveszett gyermeknek egy kóbor kutya segített / A képek illusztrációk

Kóbor kutya segített a kislányon

A Moldovában található Dubăsari településről egy másik faluban élő nagymamájához ment látogatóba egy kislány múlt héten. Hazafelé menet le akarta rövidíteni az utat a két település közti erdőn keresztül, ám eltévedt. Szülei még múlt péntek este értesítették a hatóságokat, akik azonnal a keresésére indultak. A hatóság mellett önkéntes segítők is csatlakoztak a kereséséhez, és végül másnap reggel találták meg sértetlenül a gyermeket.

A kislányhoz menet közben szegődött egy kóbor kutya. Amint a megmentését követően mesélte, korábban nem látta soha az állatot, egyszer csak mellette termett, és nem tágított mellőle, éjszaka sem. A moldovai rendőr-főkapitányság közleménye szerint nem először találkoznak olyan esettel, ahol egy eltévedt gyerek mellé kutya szegődik, és kíséri addig, amíg biztonságba nem kerül. A kóbor kutya segítsége ebben az esetben akár életmentő is lehetett, a hideg, téli erdőben ugyanis nemcsak a félelem, de a hőmérséklet is nagy veszélyt jelenhetett volna a kislányra.

A kutyák növelik a biztonságérzetet

Számos tanulmányról számoltunk már be az azenkutyam.hu hasábjain, amelyek a kutyák emberi érzésekre gyakorolt hatásait vizsgálták. Szorult helyzetben egy másik élőlény társasága igazán nagy jelentőséggel bír, hiszen képesek oldani a szorongást, akár a pánikhelyzeteket is elkerülni. Egy svájci kutatás során például azt mérték, miként hat a kutyák simogatása az ember agyára. Mint kiderült,

a prefrontális agyi aktivitás megnövekedett a kutyával vagy plüssállattal való érintkezés során, de az aktivitás a kutya esetében magasabb volt. Ez azt jelzi, hogy a kutyával való interakció több figyelemmel kapcsolatos folyamatot aktiválhat, és erősebb érzelmi izgalmat válthat ki, mint a hasonló, nem élő ingerek. Ez a különbség a simogatásnál volt a legnagyobb, ez volt a leginteraktívabb állapot.

Az eredmények alapján a pozitív hatás eléréséhez az ebek nézegetése is elegendő, hiszen már ekkor mutatkozott a megnövekedett aktivitás, de a fizikai kontaktus intenzívebb emelkedést váltott ki. Talán nem is kell mondanunk, hogy egy, a fentihez hasonló helyzetben a legfontosabb, hogy a pánikot, és a céltalan menekülést elkerüljük. Ez egy kisgyermeknek talán még nehezebb, mint egy tudatosabban viselkedő felnőttnek. S bár valószínűleg a kóbor kutya segítsége nélkül is megtalálták volna az elveszett kislányt, talán a társasága az esemény hosszú távú hatásait is mérsékli kicsit.

Kövess minket!

érzelmi támogatás kóbor kutya kutya és gyerek támogatás

Kapcsolódó cikkek