Valóban kilőtték a svájci farkast: büntetőeljárás indult az ügyben
Közzétéve: 2023. 04. 13 • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2023. 04. 13 • 2 perc olvasás
Természetkárosítás miatt indult büntetőeljárás a Borsodban kilőtt farkas miatt. Az állat Svájcból érkezett hazánkba, nyomkövetővel figyelték az útját.
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata az MTI-nek megerősítette, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében valóban kilőtték azt a jeladóval ellátott farkast, amely több hónapja vándorol, egészen Svájctól. Az elkövetőnek természetkárosítás miatt kell felelnie, a Hatóság a büntetőeljárást elindította az ügyben.
A Svájcban befogott, majd ott jeladóval ellátott M237 jelzésű hím farkas hazánkban ez év februárjában bukkant fel először. A svájci Graubünden kantonban található Surselva régióból egészen Budapestig vándorolt. Az állat akkor légvonalban több mint 700 kilométert tett meg egy év leforgása alatt.
A farkas március közepén a dél-budai agglomerációban tartózkodott, majd két szakaszban, Vác környékén kelt át a Dunán, miközben egy kis ideig a Szentendrei-szigettel ismerkedett. A Naszály túloldalán, a Lósi-patak völgyében lévő Farkas-bérci-forrás környékén megpihent, majd ezt követően elérte Nógrádot.
Április elején, mielőtt elhagyta volna Nógrádot, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának (BNPI) farkasok megfigyelésére telepített kamerái előtt is elhaladt. Az egyik vadkamerás felvételen az állatra helyezett nyakörves jeladó is egyértelműen azonosítható. Az Igazgatóság tájékoztatása alapján a nemzeti park területén évtizedek óta élnek farkasok, így a kóborló egyed aktivitása révén érdekes megfigyeléseket tehetnek. Az állat biztonságának növelése érdekében felvették a kapcsolatot az illetékes vadászati hatósággal és a tájegységi fővadásszal is.
A ragadozó három éjszaka alatt kelt át Nógrádon, és a terepen észlelt nyomok alapján a helyi farkasok által hagyott szagjelzéseket követte. A BNPI szakemberei szerint a hím párt vagy az őt befogadó falkát kereshette.
A hírek szerint a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Hidasnémeti környékén lőtték ki az állatot. A szürke farkas hazánkban fokozottan védett és kiemelt közösségi jelentőségű faj. Engedély nélküli elejtése, így a lelövés vagy bármilyen más módon való elpusztítása bűncselekmény, amely három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc