A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

A KGB kedvence: a kelet-európai juhászkutya

Csupor Erik

2024. 12. 19.

2024_12_kelet-europai-juhasz-1024x535.jpg

Hasonlít a németjuhászra, de nagyobb annál. Kicsit olyan, mint a lajka, de nem vadásznak vele. Tud kemény is lenni, mint a kaukázusi juhászok, de gazdacentrikusabb náluk, és mindez egy fajtában egyesül. Ismerd meg a kelet-európai, vagy más néven belorussziai juhászkutyát, akik egykoron a KGB kedvencei is voltak.

A megirigyelt német juhászkutya

Nem sokkal az egykori Szovjetunió megalakulását követően, az 1920-as évek közepén alakult meg a Vörös Csillag állami tenyészet, amely hosszas kísérletezést és szelekciót követően számos új szolgálati fajtát teremtett meg. A mára már széles körben elterjedt kaukázusi juhász, a fekete terrier és a moszkvai őrkutya mellett, igen kevesen ismerik az egykori orosz kinológiai kísérletek egyik legjobban sikerült „eredményét”, a kelet-európai juhászkutyát.

A 20. század elején az európai szolgálati fajták tenyésztése kimagasló képességű kutyákat eredményezett. Közülük akkoriban még kiemelkedett a régi típusú németjuhász, amelynek képességeire minden nagy hadsereggel rendelkező hatalom felfigyelt az első világháborúban. Így voltak ezzel a szovjetek is, akik a nagy háború után német juhászkutyák százait vásárolták fel Németországban, és komoly katonai célú kísérleteket folytattak velük a kontinensnyi országban. A németjuhászok szinte minden tekintetben beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, kivéve két területet, amelyek döntős fontosságúnak bizonyultak a jövő szempontjából.

német juhászkutya A német juhászkutya képességeit mindenhol felismerték

Az akkori szovjet birodalom területén igen változó és szélsőséges időjárási viszonyok uralkodtak, amelyek közül főként a csontrepesztő hidegek elviselése szinte lehetetlen volt az importált kutyák számára. Habár a németjuhászok ősei Bajorországban terelték és őriztek juhokat, ahol a telek szintén hidegek, de meg sem közelítik az orosz tél keménységét.

Az akkori leírások szerint, a bevetett németjuhászok egy része megfagyott, más részük pedig teljesen inaktívvá vált a rettenetes hidegben.

Másrészt, az akkori szovjet döntéshozók túl „kicsinek” ítélték meg a behozott és tesztelt példányok termetét és méreteit. (Amit figyelembe véve a ma kutyás embere hajlamos eltűnődni azon, hogy vajon minek ítélték volna napjaink könnyebb csontú, pontyhátú németjuhász egyedeit?) Ezért a Vörös Csillag tenyészetbe megérkező parancs egy olyan kutyatípus kialakításáról szólt, amelyik rendelkezik a német juhászkutyák értelmével, de magasabb ingerküszöbű, és kevésbé „beszédes”, azaz ugatós kedvű. Emellett jól bírja akár a legnagyobb hidegeket is, és nagyobb termetű, mint a német juhászkutyák. A leendő fajta kialakítása a 20-as évek második felében indult, véglegesítése pedig egészen az 1950-es évek közepéig tartott.

Ki fia borja?

A kelet-európai juhászkutyákkal kapcsolatban az egyik leggyakrabban feltett kérdés az, hogy milyen kutyafajtákból alakították ki őket. Mint oly sok más fajta esetében (lásd például a dobermannt, a rottweilert, a cane corsót stb.), az őszinte válasz erre a kérdésre az, hogy nem tudjuk, és valószínűleg soha nem is fogjuk tudni. Ami a mostani ismereteinkben biztos pontnak tűnik, az az, hogy a Németországból importált, régi típusú német juhászkutyák és az akkoriban Szibériában még vadászatra használt lajka típusú kutyák keresztezéséből született egyedek adhatták az alapot.

szibériai lajka Szibériai lajka

A német juhászkutya felhasználását természetesen a fajta kiemelkedő intellektusa és szolgálati jellegű mentalitása, míg a lajkáét az indokolta, hogy ezek a kutyák a világ leghidegtűrőbb ebei közé tartoztak. Ráadásul specialitásuk és jellemzőjük volt a hang nélküli vadászat. A szívósság fokozása és a méret növelése érdekében a szovjet kinológusok a leírások szerint „ovcsarka típusú” kutyákat használtak fel.

Az ovcsarka gyűjtőnév akkoriban a volt szovjet területeken fellelhető nagy méretű pásztorkutyákat jelölte, akik akkoriban fajtásítatlan munkakutyatípusként léteztek és dolgoztak a hatalmas közép-ázsiai térségekben.

Hogy ezek a pásztorkutyák honnan kerültek az állami tenyészetbe, és pontosan melyik régi pásztorkutyatípust (például nagazi, alabai stb.) képviselték, arról nem maradtak feljegyzések. Teljesen abszurd módon a második világháborút követően a tenyésztésnek újabb lökést adott a szovjet bekerítések során a Vörös Hadsereg által a németektől zsákmányolt több ezer (!) németjuhász kutya.

A KGB jegyesei

Az 1940-es évek vége felé egyre inkább véglegesedő állomány letagadhatatlanul németjuhász-származék volt. Annál azonban jelentősen nagyobb termetű és egyenes hátú, hiszen a szovjet doktrína szerint a szolgálati kutyáknak nagyobb termetűnek kell lenniük. Ezek a kutyák rendkívüli hidegtűrő képességekkel rendelkeztek, szőrszínükben pedig inkább a sötét színek voltak jellemzőek. Kiváló képességeik miatt gyorsan népszerűvé váltak a szovjet fegyveres erők szinte minden alakulatánál.

A fekete példányok pedig különösen a KGB keretein belül váltak elterjedtté, hiszen a sötétbe történő beolvadás képessége külön támogatta a »diverzánsok« elleni operációt.

A KGB soraiban más színű egyedeket nem is vettek át szolgálati munkára. Az ott született ordas színű egyedeket is átadták más szolgálatok részére.

kelet-európai juhászkutya  wiki commons Az ordas egyedeket továbbadták

Az így kialakuló kutyatípust eleinte azért nevezték belorusz juhászkutyának (belorussziai ovcsarka), hogy még a nevéből is eltűnjön a Szovjetuniót megtámadó németek neve. Ezt az nevet idővel egyre inkább a kelet-európai juhászkutya (vosztocsno evropejszkaja ovcsarka; VEO) váltotta fel, ami napjainkban a leggyakoribb elnevezés.

A következő részben a VEO méreteiről, képességeiről és temperamentumáról lesz szó. Addig pedig ajánljuk figyelmedbe a lajkához hasonló különleges vadászkutyákról készült fajtagyűjtésünket.

Kövess minket!

Csupor Erik juhászkutyák kelet európai juhászkutya német juhászkutya történelem

Kapcsolódó cikkek