A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

A kutya fajtájától is függ, hogy mennyire lesz agresszív az ivartalanítás után

Gerhát Petra

2024. 08. 05.

2024_08_agressziv-ivartalan-kutya-fb-1024x622.jpg

Azt hihetnénk, hogy az ivartalanított kutyák kevésbé agresszívek, azonban a kutatások szerint ez abszolút fajtafüggő. Egyes kutyafajták nem válnak szelídebbé az ivartalanítás után.

A Huskyktól a bulldogig munkacímet viselő tanulmány szerzői az ivartalanítás hatását vizsgálták az agresszív viselkedésre. A vizsgálatba ivartalanított és ivaros kutyákat vontak be, és arra voltak kíváncsiak, hogy a kutya fajtája befolyásolja-e, hogy a műtét miként hat a viselkedésére.

németjuhász német juhászkutya agresszív harap támad borító A kutya agresszívabb lehet, ha ivartalan?

Azt vizsgálták, miként hat a kutya agressziójára az ivartalanítás

Bár hazánkban is egyre inkább az a nézet terjed el, mely szerint az ivartalanítás a felelős kutyatartás egyik alapvető, első lépése, a világon sok helyen még mindig kifejezetten csak viselkedési problémák miatt teszik terméketlenné az ebeket.

A tanulmány fő célja az ivartalanítás és a kan kutyák fajtája közötti viselkedésbeli összefüggések vizsgálata volt. Annak érdekében, hogy fajtafüggő különbségeket megtalálják az ivaros és az ivartalan kutyák viselkedésében, két csoportra osztották a kutyafajtákat.  A „husky” csoportba kerültek a csaucsau, shar pei, akita, shiba inu, alaszkai malamut, szibériai és alaszkai husky típusú kutyák, míg a bulldogok közé a német boxer, az angol és a francia bulldog, a régi angol masztiff, a boston terrier, az angol bullterrier, a staffordshire bullterrier, és az amerikai staffordshire terrier.

sziberiai_husky Szibériai husky / Kép: Az Én Kutyám

Egy online kérdőív képezte a vizsgálatok alapját, melyet 31 ivaros 37 ivartalan husky kategóriába tartozó eb gazdája, illetve 30 ivartalan és 38 ép bulldogok közé sorolt kutya gazdája töltött ki.

A felmérés részletes kérdéseket tartalmazott a kutyák személyiségével, a kapcsolódó problémákkal, valamint a viselkedésükkel kapcsolatban.

A kutatásban szereplő viselkedéselemzés alapja az ELTE Etológia Tanszékének egy 2011-es tanulmánya, mely szerint a kiképezhetőség és a merészség jellemzői különböznek a kutyafajtáktól függően. A tanulmányban ezen eredményekre Budapest-kérdőív néven hivatkoznak.

francia bulldog gazdája ölében fekszik Francia bulldog

Az agressziót növeli az ivartalanítás

Az eredmények azt mutatják, hogy mindkét csoport kutyafajtái körében gyakrabban mutattak az ember felé agressziót az ivartalanított kanok. A más kutyákkal szembeni agressziót illetően a huskyk csoportjába tartozó példányok bizonyultak agresszívebbnek. Szignifikáns különbségek jelentek meg a stresszel kapcsolatos viselkedésben is az ivartalanítás és a fajta függvényében. A stressz és a bizonytalanság szignifikánsan gyakoribb az ivartalanított kutyákban, viszont az is kiderült, hogy a stressz  a huskyk esetén az ivartalanítástól függetlenül mérhető volt, míg a bulldogok csoportjában az ivartalanított példányok között bizonyult magasabbnak.

Bár a tanulmány rávilágított arra hogy az ivartalanítás kockázatokkal is járhat az agressziót tekintve, azt mindenképpen megmutatta, hogy önmagában nem jelenthet megoldást az agresszív viselkedés kiiktatására, és a megfelelő szocializációt, a szükségletek rendszeres kielégítését vagy a kutya képzését pusztán a gonadectomia, azaz a nemi mirigyek eltávolítása nem helyettesítheti.

Kövess minket!

agresszív a kutya ELTE kutatás ivartalanítás

Kapcsolódó cikkek