Minimum ennyit kell innia a kutyádnak naponta, hogy egészséges maradjon
Közzétéve: 2024. 06. 12 • 2 perc olvasás
Közzétéve: 2024. 06. 12 • 2 perc olvasás
Nyáron, a nagy melegek idején még kardinálisabb kérdés a folyadékfogyasztás. Ahogy az emberek, úgy a kutyák esetében sincs ez másként. A dehidratáció jeleit is részletezzük.
Megérkezett a meleg, sőt, már voltak igazán tikkasztó napok is. Így nagyon fontos felhívni a figyelmet a megfelelő vízfogyasztásra. De vajon mennyit kell inni a kutyának? És miből tudhatod, ha nem fogyaszt elegendő folyadékot? Mindkét kérdésre válaszolunk!
Az állatorvosok a napi minimális vízfogyasztást a kutyák esetében 60 ml/testsúlykilogrammban határozták meg. Ez azt jelenti, hogy egy 10 kilós ebnek legalább 6 dl vizet kell meginnia, hogy szervei, keringése, kiválasztása, de mondhatjuk úgy is, valamennyi testi funkciója normálisan működjön.
Mielőtt vennéd a mérleget, megnyugtatunk: nem kell lemérned a napi adagot, ez inkább irányadó. A pontos számot befolyásolja a kinti hőmérséklet, a kutya aktivitása, egészségi állapota, de még a környezet páratartalma is.
Amire azonban nagyon ügyelj, hogy kedvenced előtt mindig legyen elegendő friss, tiszta víz. Főleg a nagy melegek idején figyelj fokozottan erre. Méricskélés helyett ugyanis elég szemrevételezned az ebet, hogy lásd, probléma van a vízfogyasztásával.
A dehidratáció kezdeti jelei még enyhébbek, majd ahogy az idő telik, a kutya állapota folyamatosan romlani fog. Ez rohamtempóban is bekövetkezhet, és mivel a kiszáradás életveszélyes állapot, időben kell cselekedned!
A bőr rugalmasságát úgy vizsgálhatod meg, hogy finoman összecsippented azt, majd kicsit megemeled. Ha nem ugrik vissza azonnal, hanem megtartja a sátor alakot, akkor kutyád nem ivott eleget. Az íny ellenőrzése is kulcsfontosságú; ha az ki van száradva, színtelen, a nyál pedig sűrű, nyúlós, az szintén bajt jelent.
Amennyiben a kutyán a fent felsorolt tüneteket tapasztalod, nem elég pusztán megitatnod, de azonnal orvoshoz is kell vinned az állatot. Kívülről nem tudod felmérni, milyen súlyos a baj; a doktor intravénás folyadékpótlással tudja gyorsítani a vízháztartás helyreállítását, valamint az elektrolitok pótlására is szükség lehet ilyenkor.
A kiszáradás mellett a nyár másik nagy veszélye a hőguta. Tavaly megosztottunk egy tragikus esetet, amikor a gyerekek tájékozatlansága vezetett kedvencük halálához. Itt olvashatod el a szomorú történetet, amely tanulságul szolgál arra, miért fontos a kisgyerekek mihamarabbi edukációja az állattartás és-gondozás terén. Érdemes minél szélesebb körben terjeszteni az ismereteket, hogy ne kerüljön veszélybe egyetlen házi kedvenc se.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc