Tudtad, hogy nem mindegy, milyen a szájkosár? És hogy van olyan vonat, ahová teljesen kizárt, hogy felszállj a kutyáddal? A közösségi közlekedés új szabályai között segítünk eligazodni.
hirdetés
Ha nincs autód, vagy nem akarsz mindig a forgalommal és a parkolással vesződni, eljöhet az idő, hogy négylábú társad megismerkedik a tömegközlekedéssel. Bár nem minden kutya kedvence a közlekedés, és szereti a nagy, zajos járműveket, ez a fajta együttlét remek szocializációs gyakorlat is lehet, ami szórakoztatja is az ebet.
Kicsik és aranyosak, de szabálytalanul utaznak.
A kutya biztonsága és nyugalma mellett fontos, hogy betartsd az aktuális szabályokat is. Azt mondani sem kell, hogy a kutyán legyen póráz és szájkosár, legyen tiszta, egészséges és ne zavarja a többi utast. De az ezen felüli szabályok attól függően változhatnak, hogy min és hogyan utazol. Ezeket érdemes rendszeresen átfutni, hogy mindig naprakész legyél a kutyás közlekedésben.
Közlekedés Budapesten
Sokan utaznak a BKK járatain kutyával, de gyakran nem tudják pontosan, milyen szabályok is vonatkoznak rájuk.
Kisméretű kutya szállítóboxban is veled tarthat, ebben az esetben poggyásznak számít és nincs szüksége külön jegyre.
Boxon kívül már kézben tartva is kötelező a póráz és a szájkosár is. A szájkosár a szabályzat szerint nem lehet halti, csak kosár vagy pofaszorító.
Mindig legyen nálad az oltási igazolvány is, benne a kötelező oltások igazolásával. Ennek hiányában az ellenőrök leszállíthatnak a járműről.
A felszállás után érvényesítsd a kutya jegyét, vagy legyen érvényes állatbérleted. A segítő kutyák ingyen utazhatnak, ezt viszont a gazdának igazolnia kell.
Ha több kutyád van, bajban leszel: egy utas egy kutyát vihet magával.
Egy járművön összesen csak annyi eb lehet, ahány ajtaja van a szerelvénynek.
Mozgólépcsőn csak ölben viheted a kutyádat. Ha nem tudod felemelni és nincs lift, inkább keress más megoldást.
Már a pályaudvaron add rá a kutyára a szükséges szájkosarat és mindig csak pórázon vezesd.
Ha messzebb indulunk: kutyával a vonaton
A MÁV szabályzatát is érdemes átolvasni, mielőtt útra kelsz, hiszen előfordulhat, hogy a választott vonatra fel sem szállhatsz négylábú kedvenceddel.
A kisebb testű kutyákkal itt is egyszerűbb a dolgod: ha zárt szállító eszközben van a kutyus, bármelyik kocsiba felviheted és nincs szükség külön viteldíj megfizetésére. De itt is vigyázz rá, hogy a blöki a boxból ne tudjon kijönni és ne zavarja a többi utast.
Nagyobb testű eb szájkosárral és pórázon vezetve is szállítható, de kizárólag csak 2. osztályú kocsiban.
Jó hír, hogy egy utas egyszerre 2 ebet is vihet magával és ha a kutya nem nagyobb 20 kg-nál, fülkés helyre is beülhetsz vele. Ebben az esetben viszont kérj engedélyt az ott ülő valamennyi utastól.
Ha 20 kg-nál nehezebb a kutyád, akkor nem ülhettek fülkébe, kint kell maradnotok a közlekedősávon.
Bajban lehetsz, ha pót- és helyjegyköteles vonattal szeretnél utazni. Az InterCity, Railjet, EuroCity és EuroNight vonatokon kizárólag a másodosztályú kocsiban és csak kistestű állat zárt hordozó eszközben való szállítása engedélyezett. Ezekre a vonatokra nagyobb kutyát már nem engednek fel.
Étkezőkocsiba, illetve a helyjegyköteles vonatokra kizárólag kísérő kutya és a szolgálatban lévő rendőrségi eb vihető be.
Mindig nyugtasd meg a kutyát, ha izgatott vagy fél.