Így befolyásolhatja az időjárás változása a kutyád hangulatát: ezzel segíthetsz neki
Közzétéve: 2025. 07. 04 - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 07. 04 - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu • 3 perc olvasás
Ahogy ránk, emberekre is hatással van az időjárás változása, úgy bármily hihetetlen, kedvenceinket is érinti. Biztos észrevetted már, hogy egy-egy front alkalmával négylábúd hangulata is teljesen megváltozik. A viharok, a hőség, a hideg és az évszakok változása általánosságban hatással van kutyáinkra.
Hogyan hat a meleg, és az egyéb időjárásbeli változások a kutyákra? Ha megértjük, milyen hatással vannak a meteorológiai változások kedvenceinkre, felkészülhetünk, és segíthetünk nekik alkalmazkodni.
Egyes ebek kitörő örömmel fogadják a felmelegedést, míg mások egyből az árnyékba menekülnek. Egy dolog egészen biztos, hogy bármelyik csoportba is tartozik kedvencünk, ki van téve a meleg okozta veszélyeknek; sőt, vannak bizonyos fajták, akik kevésbé tolerálják a hőséget, így rájuk kiemelt mértékben kell vigyáznunk.
A brachycephal, vagyis a nyomott orrú fajták, mint például a francia bulldogok, mopszok és a boston terrierek jobban érzik magukat, ha inkább hűsölhetnek, hiszen a nagy hőségben nehezebb számukra a lélegzetvétel a szűk orrlyukak, a megnyúlt lágy szájpad, az alulfejlett, szűk légcső és a gégetasakok előesése miatt. Azonban a megemelkedett hőmérséklet hasonlóan megterhelheti a nagy testű, a hosszú szőrű, a sötét bundájú vagy a idős és tartósan beteg ebeket is. Ezeken az ebeken megfigyelhetjük nyáron az aktivitás csökkenését.
Egyes négylábúak, akárcsak bizonyos emberek, ingerlékenyebbé válhatnak a hőségben, és elutasítóbbak is lehetnek. Előfordulhat, hogy nem igényelnek annyi simogatás, és több térre lehet szükségük. Egy pekingi kutatás szerint a kutyaharapások miatti sürgősségi esetek száma megnőtt a legforróbb napokon. Ezért a forróságban érdemes csökkenteni az idegenekkel, gyerekekkel való interakciók számát is.
Az évszakok általában fokozatosan változnak, így kis barátunk képes hozzászokni az új körülményekhez. Azonban, ha azt forgatjuk a fejünkben, hogy elhagyjuk az otthonunk és más éghajlatra költözünk, előfordulhat, hogy a hirtelen változás megviselheti ebünket. És ez nem csak a meleg esetében történhet így; a hideg szintén okozhat komoly változásokat egy meleghez, vagy viszonylagos meleghez szokott kutyánál. Ilyenkor kereshetik a magasabb hőmérsékletű helyeket, mint például a fűtőtestek környékét, a takarók, vagy akár az ágy oltalmát. Sőt, az is előfordulhat, hogy ilyenkor sokkal bújósabb lesz a kedvencünk.
Ha szőrmókunk ingerlékeny a melegben, ne aggódjunk! Sok mindennel könnyíthetjük a szenvedéseit, melyek technikák csökkentik a hőguta kialakulásának kockázatát, valamint elviselhetőbbé teszik számára a nem kívánt körülmények elviselését.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Ha megértjük, hogy működnek kedvenceink, bármilyen időjárásváltozás esetén segíthet eldöntenünk, hogy éppen mi okozza négylábú társunk hirtelen fáradékonyságát vagy épp megnövekedett aktivitását. Így már azt is tudhatjuk, hogy az időjárás miatt van-e így, vagy esetleg valamilyen betegség áll a háttérben. Sajnos a levertség sok betegség tünete lehet, és komolyan kell venni, főleg ha más egyéb tünetet is tapasztalunk. Ha bizonytalan vagy, mindenképpen kérj egy időpontot az állatorvoshoz!
Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Több hét után derült ki, mi okozza a köhögést: állatorvos figyelmeztet
Egészség • 3 percNyári mancsvédelem: gyakran a háttérbe szorul, pedig ilyenkor is fontos
Ápolás • 6 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 perc