Tudósok felfedezték, miért híznak el a labradorok: ugyanazok a gének felelősek, mint az embereknél?
Közzétéve: 2025. 05. 20 - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 20 - Fotók: Getty Images Hungary, welovedogz.hu • 3 perc olvasás
A kutatók olyan felfedezést tettek, amely szerint egy, a szervezet energia-háztartásának szabályozásáért felelős gén változása hatással van a telítettségérzet kialakulásáért.
A Cambridge-i Egyetem kutatóinak 250 labrador genetikai állományának elemzése során sikerült azonosítaniuk a szóban forgó gént. A Science Advances tudományos folyóiratban megjelent tanulmányból kiderül, hogy a labradorok elhízásának kiváltója a DENND1B nevű gén, amely kapcsolatba hozható az emberi túlsúly problémájával is.
Az emberek és kutyák ugyanazon génen osztoznak, amelyik növeli az elhízás kockázatát, és ez igaz a karcsú emberekre is. Ha valakinek magas a genetikai kockázata az elhízásra, akkor ha bőséges étel van előtte, hajlamos a túlevésre, és ezzel együtt a hízásra is – kivéve, ha hatalmas energiát fektet abba, hogy ezt elkerülje
– mondta dr. Eleanor Raffan, a kutatás vezetője.
A házi kedvencként tartott kutyák 40–60%-a túlsúlyos vagy elhízott, ami csakúgy, mint az embereknél, különféle egészségügyi problémákhoz vezethet. Az ebek jó modellként szolgálnak az emberi elhízás tanulmányozásához. Tekintettel arra, hogy hasonló környezeti tényezők miatt híznak el, valamint egy adott fajtán belül, mint a labrador retriever, genetikailag is nagyon hasonlóak, így könnyebb összefüggéseket találni a génjeik és a betegségek között.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
A vizsgálat során megmérték az ebek testzsírszázalékát, és egy bizonyos „falánksági pontszámot” adtak nekik annak alapján, mennyire zaklatták gazdáikat az ételért, továbbá nyálmintát is vettek a DNS-vizsgálatához. Azok a kedvencek, amelyek hordozták az elhízással legszorosabban összefüggésbe hozott DENND1B génváltozatot, körülbelül 8%-kal több testzsírral rendelkeztek, mint azok, akik nem. Következő lépésként pedig azt vizsgálták, hogy az általuk azonosított gének az emberi elhízás szempontjából is relevánsak-e. Számos nagyszabású, populációalapú tanulmányt és olyan betegcsoportokat néztek meg, akiknél súlyos, korai elhízás fordult elő, amelynél egyetlen génváltozás lehetett a kiváltó ok.
A kutatók szerint a gazdik segíthetnek kis barátaiknak abban, hogy kevésbé érezzék folyamatosan éhesnek magukat, ha elosztják a napi ételadagot. Továbbá jó ötletnek tűnhet esetleg szétszórni az ételt a kertben, vagy alkalmazhatnak interaktív etetőket, ételfeladványokat is, amelyekkel tovább tart az evés, valamint mindeközben mentálisan is stimulálják, fejlesztik négylábú társukat.
Dr. Raffan szerint:
Ez a kutatás megmutatja, mennyire hasonlítanak a kutyák és az emberek genetikai szempontból. A kutyák vizsgálata lehetővé tette számunkra, hogy erre a konkrét génre összpontosítsunk, ami nagy előrelépést jelent az étkezési viselkedésünket és energiahasználatunkat szabályozó agyi folyamatok megértésében.
A labrador retrievert eredetileg munkakutyának tenyésztették, azonban ma már sok család házi kedvencévé is vált. Állandóan feladatra, tettre kész, könnyen segítő-, mentő-, vadász- és terápiás kutyává képezhető intelligenciájának és megbízhatóságának hála. A kutyás sportokhoz is ideális társ, mindezek miatt pedig aktív gazda mellé ajánlott.
A tanulmány szerint azon gazdik, akik szigorú kontroll alatt tartották kedvenceik étrendjét és mozgását, még a magas genetikai kockázattal rendelkező ebeknél is meg tudták előzni az elhízást. Így hát elmondhatjuk, hogy hasonlóképpen azon emberek, akik genetikailag elhízásra hajlamosak, nem feltétlenül híznak el, ha figyelnek a napi szintű mozgásra, és emellett a megfelelő étrendre is.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc