„A kutya nem azért van, hogy a juhot ijesztgesse, inkább egy nagy tekintélyű őrszem”

Promo app

Töltsd le a We love Dogz appot!

Letöltés
A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

„A kutya nem azért van, hogy a juhot ijesztgesse, inkább egy nagy tekintélyű őrszem”

Közzétéve: 2025. 04. 23 - Fotók: Sáfián Lászlóné • 4 perc olvasás

Sáfián Lászlóné kutyája

Mi egy jó hajtókutya dolga, hogyan végzi a munkáját? Hány birkát kontrollál egy rátermett eb? Sáfián Lászlónéval, a Nők a pásztorságban csoport vezetőjével beszélgettünk.

Miben vesznek részt a kutyák, és mi a szerepük a tanya életében?

S. L.: Tulajdonképpen szinte majdnem mindenben. Mindegyikünknek külön kutyája van; mivel az enyém idős már, időnként a lányomét kérem kölcsön, aki segít nekem az abrakoltatásban. Szinte minden hajtókutyánk felmenői is nálunk dolgoztak, mi az úgynevezett „Sáfián-féle” kutyákban hiszünk. Ami beválik, azt a vérvonalat visszük tovább, mindig csak a saját kedvtelésre, nem eladásra. Az ő temperamentumuk vált be leginkább ilyen körülmények között.

Sáfián Lászlóné pásztor Magatarti pásztorok, valamennyi állat a sajátjuk / Fotó: S. L.

Ha a tanyaőrző kuvaszokról beszélünk, mi ellen kell elsősorban védeni a tanyát: kétlábú ellenfelektől, vagy a környéken élő ragadozóktól?

S. L.: Kint a legelőn, amikor nyaranta már távolabbra járunk, és egy lakókocsit is viszünk magunkkal, a férjem találkozott már aranysakállal is. De a tanya közvetlen környezetében elsősorban rókák bukkannak fel, amik nagy veszélyt jelentenek a baromfiakra. Mellettük megjelennek a héják, az ölyvek, az őrkutyák feladata ezek távol tartása. Hála istennek a hajtókutyák is nagyon ügyesek, és időben jeleznek, sőt támadják is a ragadozókat.

Sáfián Lászlóné pásztor és családja Minden családtagnak megvan a maga kutyája, akivel dolgozik / Fotó: S. L.

Amikor terelőkutyákról írunk, gyakran megkérdezik tőlünk, hogy miként végzi egy terelőkutya jól a feladatát? Megharaphatja például a birkát? Ösztönösen dolgozik, vagy a juhász parancsszavaira hallgat?

S. L.: A férjem mondja mindig, és igaza van, hogy mi a kutya ösztönét használjuk munkára. Nem az a lényeg egy jó terelőkutyánál, hogy megharapja vagy megegye a birkát, hanem legyen tekintélye, és féljen tőle a juh. Mostanában például az a dolgom, hogy amíg a férjemék beszénáznak a hodályba, addig én kint vagyok a juhokkal az etetőn, ahol abrakolnak. Addig nem lehet bemenniük, amíg a beszénázás meg nem történik, és nekem kell őket visszatartanom. Az abrakot persze egy pillanat alatt bekapják, és vágynának be a helyükre, de ilyenkor eléjük küldöm a kutyát. Ha másfelé kanyarodnának, akkor pedig ott állja az útjukat. A kutya nem azért van, hogy a juhot ijesztgesse, inkább egy nagy tekintélyű őrszem.

A legeslegelején voltam kutya nélkül is, leszaladtam a lában, de semmire nem mentem vele, a birka azt csinálta, amit ő akart. Nincs meghosszabbított karom és lábam, nélkülük nem mennék semmire.

Sáfián Lászlóné kutyái Pótolhatatlan feladatot látnak el / Fotó: S. L.

Mekkora az a nyáj, amit egyszerre legeltetnek, és hány kutya kell a birkák kontrolljához?

S. L.: Körülbelül 500 juh van kint egyszerre, akik között van minden korú. Őket nálunk általában egy kutya felügyeli és irányítja.

Sáfián Lászlóné juhai Egy kutya 500 állatot felügyel / Fotó: S. L.

Van-e esetleg más típusú kutyájuk a tanyán a területőrző és a hajtókutyák mellett?

S. L.: Olyan kutya nincs nálunk, amelyiknek nincs dolga. Mivel mindig nagyon odafigyeltünk a kutyáinkra, a munkatársainkra, ki sem tudnánk gazdálkodni többnek az eltartását: a kutyák oltásának a rendezése például egy havi keresetünket viszi el. Szeretjük őket megfelelően táplálni, és mindent megkapnak, amire szükségük van. Másrészt értelme sem lenne, nálunk mindenkinek, így a kutyáknak is megvan a maga feladata. Kivéve az én nyugdíjasomat, akit korábban már említettem. Ő bőven kiszolgálta az idejét, amíg köztünk marad, és legyen így minél tovább, addig mellettünk lesz.

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

Még a városban élőkhöz is eljutott a hír a száj- és körömfájásjárványról. Mi történik ilyenkor egy tanyán, ahol ennyi állat él?

S. L.: Ha egy állatgazdaságban, mint amilyen a miénk is, megjelenik egy ilyen betegség, ott a gazdálkodó megélhetése nullára fut. Minden, amiért eddig dolgozott, minden, amit megteremtett, annak egy ilyen járvány a végét jelenti. Amit a megelőzés érdekében mi egyáltalán tenni tudunk, az az, hogy nem járunk a szokásos pásztorrendezvényekre, pedig korábban mindig ott voltunk ezeken. A kapuknál kerékfertőtlenítők vannak most, a kiskapuknál pedig kézfertőtlenítők; idegen helyre egyáltalán nem megyünk, és látogatókat sem fogadunk. Korábban fogadtunk érdeklődő óvodás- és iskoláscsoportokat, de most kénytelenek voltunk hermetikusan lezárni mindent.

juhok Jelenleg fokozottan vigyáznak az állataikra / Fotó: S. L.

A tanyán található állatok egyébként az önök tulajdonai, vagy mások állatai is élnek itt?

S. L.: Mindegyik a miénk, mi magatarti pásztorok vagyunk. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a saját állományunkkal foglalkozunk, mint egy kis gazdasággal, és abból élünk meg. Magunknak neveljük az állatokat és termeljük meg a takarmányukat is természetesen.

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

DOGZ Fesztivál

Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!

Kövess minket!

Csupor Erik interjú pásztor pásztorkutya pásztorkutyák munkakutya munkakutyák hajtókutyák

Kapcsolódó cikkek