Amit ma már másképp csinálnánk – gazdik vallanak a tanulságokról
Közzétéve: 2025. 05. 19 - Fotók: welovedogz.hu • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 05. 19 - Fotók: welovedogz.hu • 4 perc olvasás
Nemrégiben a Facebook-oldalunkon arról kérdeztünk titeket, hogy van-e olyan dolog, amit kedvencetek nevelése során megbántatok, vagy ma már másképp csinálnátok. Nagyon érdekes és tanulságos válaszokat kaptunk.
Egy kutya tartása, nevelése életre szóló élmény, ami tele van örömmel, kihívásokkal és folyamatos tanulással. Bármennyire is igyekszünk a legjobbat adni négylábú barátunknak, idővel minden gazdi szembesül olyan pillanatokkal, amikor azt érzi: „Ezt ma már máshogy csinálnám.”
A tökéletes kutya meghatározása gazdinként eltérő lehet, de persze kitartó munkával nem lehetetlen olyan ebet felnevelni, amilyenre vágyunk. És még ha nem is tökéletes kedvencünk, akárcsak az emberek esetében, a hibájával együtt szeretjük. Jó kiindulópont azonban, ha megfelelően szocializáljuk, és megtanítjuk neki az alapvető parancsszavakat. Ahhoz, hogy számunkra tökéletes legyen, koncentráljunk azokra a tulajdonságokra, amelyek különösen fontosak nekünk, miközben arra is ügyelünk, hogy kiegyensúlyozott, minden téren jól alkalmazkodó, boldog kutya legyen. Fontos, hogy kedvencünk mozgásigényét, mentális és szociális szükségleteit kielégítsük, sétáltassuk, de hagyjuk őt elvonulni és pihenni is.
A május 5-én feltett kérdésünkre, hogy „Volt olyan dolog, amit a kutyád nevelése során megbántál, vagy ma már több tapasztalattal másképp csinálnál?” érkezett válaszaitok egyszerre voltak szeretetteljesek és tanulságosak. Visszajelzéseitek sokak számára megszívlelendő tanácsok lehetnek.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most 10% kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
A leggyakoribb visszatérő hiba, mely nagyon sokszor elhangzott: az asztalnál etetés. Sokan úgy emlékeznek vissza, hogy kölyökkorban nem tudtak ellenállni az aranyos kiskutyaszemeknek, és nem tűnt nagy dolognak megosztani egy-egy falatot a kutyussal. Azonban ma már minden étkezésnél ott a kunyeráló tekintet, és néha még nyafogás, ugatás is társul hozzá. Egyesek viccesen jegyezték meg, hogy már csak ők nem esznek az asztalnál, a kutya viszont igen.
Sokan az első kutyájuk nevelése során követték el azokat a hibákat, amelyeket a másodikkal már igyekeztek elkerülni. Volt, aki túl sokat akart egyszerre megtanítani, más pedig túlzottan elkényeztette kutyáját. Számos hozzászólás kitért arra, hogy a tréning és szocializáció kezdeti időzítését, például a kutyasuli elkezdését korábbra tették volna, jobb módszert választva.
Több hozzászóló is említette, hogy ha visszaforgathatnák az időt, másik kutyasulit vagy másik trénert választanának. Néhányan a falkaelméletet erőltető módszerek kárát szenvedték meg, és későn ismerték fel a pozitív megerősítés erejét. Volt, aki újrakezdte a tréninget egy másik módszert alkalmazó kutyaiskolában, és megbánta, hogy eleve nem oda ment először.
A sétáltatás és pórázon való közlekedés is sokaknál említésre került, különösen a húzás problémája. Néhányan például későn szoktatták le négylábú barátjukat a karban cipelésről, mások engedték, hogy a kutya diktálja a tempót, vagy nem tudták támogatni a megfelelő viselkedést. Volt, aki sajnálattal említette, hogy a kedvence már nem eszi meg a száraz tápot és a konzervet, mert egykor házi kosztot kapott, így ma már külön főzni kell neki.
Több gazdi is elismerte, hogy szeretetből és lelkesedésből hoztak olyan döntéseket, amelyeket ma már tudatosabban mérlegelnének. Például, felengedték az ebet az ágyra, majd nehéz volt leszoktatni, vagy nem tanították meg az egyedüllétre, mert sajnálták magára hagyni kis barátjukat. A túlsúly is felmerült, a túletetés miatt és egyesek ma már jobban ügyelnének a kutyájuk testsúlyára is.
Bár sokan írtak hibákról, amit megbántak, a hozzászólásokból mégis egyértelműen érződik az, hogy a szeretet és a kötődés mindent felülír. Volt, aki csak azt kívánná, bárcsak tovább élhetnének együtt, más pedig hangsúlyozta, hogy minden nehézség ellenére úgy szereti a kutyáját, ahogy van, a hibákkal és a tanulságokkal együtt.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a kutyatartás nem a tökéletességről, hanem a fejlődésről, tanulásról és szeretetről szól. Minden gazdi másképp csinálna valamit, de van egyvalami, ami közös mindannyiukban: az hogy elkötelezettek kedvencük jólléte iránt. Talán éppen ezek a hibák teszik teljessé az utat, amit közösen bejártak.
Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.
Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Speciális igényű kutyát fogadnál örökbe? Erre mindenképp készülj fel!
Egészség • 3 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc