Mit tehet a tenyésztő, hogy egészséges legyen egy francia buldog?

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

A torzió a fajta sajátja, mégis tömegével tenyésztik: ez vár a francia buldogokra

Közzétéve: 2024. 04. 21 • 2 perc olvasás

2024_04_cikkcover1200x800-1-e1713645417703-1024x536.jpg

Magyarország és a világ egyik legnépszerűbb fajtája. Nem egy problémamentes fajta, mozgásszervi bajok, szemproblémák, sérv, szívproblémák, szaporodási nehézségek: mégis mi lesz a francia buldoggal?

Tüneményes külseje, emberszerű arca tette igazán vonzóvá a francia buldogot. Mivel könnyen tartható, kis mozgásigényű, az urbanizálódott ember számára ideális társ lehet ez a fajta, hisz igényeit városi környezetben is egyszerűen kielégíthetjük. Az elmúlt évszázad tenyésztési problémái azonban olyan, élettel összeegyeztethetetlen betegségeket valószínűsítenek, melyek csak felelős tenyésztéssel küszöbölhetők ki. A DOGZ Podcast Exkluzív következő adásában Tölösi Roland franciabuldog-tenyésztő volt a vendégünk, akivel a legnépszerűbb brachicefál fajta jövőjét és múltját érintő kérdéseket jártuk körbe.

Ha már előfizetőnk vagy, a beszélgetést megnézheted itt:

A hibás egyedekért is vállalni kell a felelősséget

A DOGZ Podcast 6. évadának második adásában már vendégünk volt Roland, és egy kicsit érintettük is az általa tenyésztett fajta sajátosságait, most pedig a téma mélyére ásunk: kiderül, mi az oka annak, hogy ezt a kutyafajtát tömegével érintik a genetikai betegségek, és mit lehet tenni annak érdekében, hogy hosszú távon ez megváltozzon. Hogyan válasszunk egészséges példányt, milyen vizsgálatok elengedhetetlenek annak érdekében, hogy felelősen felkészülhessünk a tartásukra?

2024_04_img0116-277x300.jpeg Fotó: Tölösi Roland / ThugLifeKennel

 

A legterheltebb kutyafajta tenyésztéséhez mindössze egyetlen térdízület-vizsgálat szükséges, hiába érinti számtalan egyéb, genetikai betegség ezeket a kutyákat, így gyűrűzik tovább a fajta példányainak életét megnehezítő betegségcsokor.

Hogyan alakult a mopszból kitenyésztett egyéb kutyafajták, a Cavalier King Charles spániel, a boston terrier, a palotakutya története, miért találni szinte alig egészséges példányt közöttük? Hogyan lehet mindezt a tenyésztésben kiküszöbölni, és milyen jövő áll a nyomott orrú kutyák előtt? Ha előfizetőnk vagy, máris meghallgathatod.

 

Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube-csatornájának

előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.

Kövess minket!

brachicefál kutyafajta cavalier king charles spániel csípődiszplázia francia bulldog genetikai betegség mopsz mozgásszervi betegség palotakutya spániel szívbetegség tenyésztő Tölösi Roland

Kapcsolódó cikkek

Egészség

Kutya nyalogatja egy nő arcát

Emberre és kutyára is veszélyes fertőzésre figyelmeztet a Semmelweis Egyetem

Egészség • 2 perc

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás • 3 perc
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás • 5 perc
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás • 2 perc

Oktatás