„Reméljük, hogy meglesz a megfelelő retorzió, és bízunk benne, hogy nem találkozunk ilyen esetekkel” – beszélgetés a FEMA Állatmentők vezetőjével
Közzétéve: 2025. 06. 02 - Fotók: FEMA Állatmentők • 4 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 06. 02 - Fotók: FEMA Állatmentők • 4 perc olvasás
A FEMA Állatmentés csapata 2012 óta dolgozik azért, hogy a bajba került állatoknak segítséget nyújtson. Fő profiljuk az állatkínzás fogalmát kimerítő körülmények között tartott, valamint balesetet szenvedett állatok mentése, orvosi ellátása, testi-lelki rehabilitációja, majd örökbe adása.
Egy perkátai mentés kapcsán Lajos Bencével, a FEMA egyik vezetőjével beszélgettünk.
A FEMA állatmentői és önkéntesei minden nap elkötelezetten dolgoznak azért, hogy a szenvedő állatoknak segítsenek. Céljuk, hogy növeljék az állatvédelmi tudatosságot, melynek köszönhetően egy olyan társadalom alakulhatna ki, ahol minden állat tiszteletteljes bánásmódban részesül. „A FEMA 2012-ben alakult. Én 2017-ben ismerkedtem meg Turczer Edinával, az egyesület akkori vezetőjével, akivel közösen dolgoztunk egy saját menhely létrehozásán. Amint belecsöppentem az állatmentés világába, egyértelmű volt, hogy ebből nem lehet kiszállni. Ezt az ember vagy maximálisan mindent beleadva csinálja, vagy sehogy” – meséli Bence az elköteleződéséről. A szervezet Fejér vármegye területén önkéntes alapon működik.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Kezdetben a kóbor állatok begyűjtése is a FEMA feladatai közé tartozott, de eljött az a pillanat, amikor kapacitás hiánya miatt specializálódni kellett egy irányba. Ekkor döntöttek a sérült állatok mentése mellett. „Azok az állatokon segítünk, akik balesetet szenvedtek és azonnali orvosi ellátására szorulnak. 24 órás ellátásért felünk egész Fejér vármegyében. Hangsúlyozom, hogy a valóban orvosi ellátásra szoruló állatok esetében tudunk azonnal segítséget nyújtani. Így éljük az életünket. Az a kutya, aki szaladgál, ő nem szorul azonnali ellátásra, mert nincs életveszélyben” – hívja fel a figyelmet Bence a sürgős esetek fontosságára.
A FEMA másik területe a speciális állatmentés. „Minden olyan esethez, ami a hétköznapitól eltérő, megyünk és segítünk. Mentettünk már kútból, fáról, bányából állatokat. Húztunk már ki marhát, aki félig lesüllyedt az iszapban” – idézi fel a mentés nehézségeit Bence. A csapatot két alpinista önkéntes támogatja, akiknek a segítsége létfontosságú a speciális mentéseknél. Ezenkívül az állatkínzás fogalmát kimerítő körülmények között tartott állatoknak segítenek, ahogy ezt tették Perkátán is.
Minden bejelentést fogadnak és rangsorolnak, hogy elsőként arra a helyszínre jussanak ki, ahol a legnagyobb szükség van a szervezet segítségére. Minden bejelentéshez tartozik cím, optimális esetben fényképet is csatolnak mellé, melynek segítségével Bencéék elő tudnak készülni a mentésre. Mindig ketten érkeznek a helyszínre.
Perkátán egy kutyáról kaptak bejelentést, aki ki volt kötve, és olyan vékony volt, hogy látszottak a bordái. Bencéék kiérkezéskor még 5 kutyát és egy vemhes cicát mentettek a házból. Ezen a telken nem volt vezetékes víz, ami már magával vonja azt, hogy jelezzenek állategészségügy felé. „Egyik kutya előtt sem láttunk vizet vagy élelmet. Madzagokra, láncokra voltak kikötve az udvaron négyen, kettőjüknek semmilyen menedéke nem volt. Egyikük egy nagy lyukat ásott a földbe, hogy a nap elől legyen hova bebújnia. Egy melléképülethez volt kikötve a másik kutya, aki a szeméthalmon és biciklialkatrészeken állva tudott az eső elől védelmet találni. Egy összeszakadt faládánál is találtunk állatot. A legrosszabb állapotban egy lomos melléképület mellett találtunk kutyát egy 1 méteres láncra kötve.
– idézi fel Bence a megrázó állapotokat, ami fogadta őket.
A házban még találtak egy kínai meztelen kutyát az egyhetes kölykével, akik feltehetőleg szaporítás céljából voltak náluk. Az állapotokról időbélyegzős fényképek készülnek. A legtöbb esetben együttműkődőek a FEMA tagjaival az „elkövetők”. Az egyik kutya állapota miatt szükség volt rendőri intézkedésre állatkínzás gyanúja miatt. Ennél a vékony kutyánál mentés után nem találtak szervi problémát, amit ezt az egészségügyi állapotot előidézte volna, így beigazolódott a gyanú, az állat nem kapott enni.
Az állatokról lemondtak a „tulajdonosok”, így a FEMÁ-hoz kerültek. A rendőrség megindította az eljárást állatkínzás gyanújával. „A kutyusokat beszállítottuk Lovasberénybe, kettő félelemagresszív, velük Együd Magdolna tréner külön foglalkozik. Nagyon jó szakember, sok problémás kutyának segített már. A lelki traumákat szinte nyom nélkül radírozza ki a kutyákból” – meséli Bence a mentés utáni állapotokat. A terápiás udvaron hat nagyon barátságos és lelkes kutya foglalkozik a lelkileg sérült állatokkal. Segítségükkel rövid időn belül a falkába kerülnek a sérült állatok, ezáltal hamarabb tudnak bizalmat építeni, mint mondjuk, ha kennelben élnének.
Számtalan csodálatos kutyusról készült fénykép az idei fesztiválon. Galériába gyűjtöttük, kattints ide és lapozz bele!
Az örökbefogadás első lépése egy bemutatkozó levél, melybe érdemes beleírni, ha van már kiszemelt kedvenc. Ha nincs, fontos, hogy a bemutatkozásban szerepeljen, hogy mennyi szabad ideje van a leendő gazdinak, milyen hobbijai vannak, szeret-e kirándulni vagy inkább otthon pihenni szeret . A FEMA idős embereknek is ad örökbe kutyát, azzal a feltétellel, hogy egy hozzátartozójuk kezességet vállal az állat továbbtartásáért.
„Nem gondoljuk, hogy a 65 év feletti személyek nem érdemlik meg azt a lehetőséget, hogy minőségien gondoskodhassanak egy szerető lényről. Nekik is jár a társaság, és egy állatnak a viszontszeretete” – érvel Bence az 65 év feletti örökbefogadók mellett. Olyan családok jönnek, akik megértik szüleik, nagyszüleik igényeit. Elsősorban az emberek választják ki a kutyákat a weboldalról, azonban a személyes találkozó alkalmával ezek a választások módosulhatnak. „Ezekkel az állatokkal mi együtt élünk. Mind a 150 kutyus a saját házunk melletti menhelyen él. Ismerjük őket, és tudjuk, hogy milyen típusú gazdihoz passzolnak majd. Minőségien örökbeadni állatot úgy lehet, ha teljes egészében ismerjük őket” – hangsúlyozza a FEMA vezetője a részletek fontosságát.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Burjánzik az alga a népszerű nyaralóhelyeken: veszélyes lehet a kutyákra is
Egészség • 2 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 percHa kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás
Ápolás • 5 perc