„A legfájóbb az, amikor bármennyire is szeretnénk, nem tudunk egy állaton segíteni...” – önkéntesével állatmentővel beszélgettünk

A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!

„A legfájóbb az, amikor bármennyire is szeretnénk, nem tudunk egy állaton segíteni...” – önkéntesével állatmentővel beszélgettünk

Közzétéve: 2025. 05. 23 - Fotók: Füzesabonyi Állatvédő Alapítvány • 4 perc olvasás

füzesabonyi_menhely

A Füzesabonyi Állatvédő Alapítvány neve sok mentésnél előkerül, aktív csapat, akikkel lehetőségem volt a DOGZ Fesztiválon beszélgetni, és jobban megismerni őket; munkájuk nélkülözhetetlen Heves és Borsod vármegyékben. Müller Rékával beszélgettem, aki a kutyák örökbefogadásáért felelős egyik önkéntese az alapítványnak.

Müller_Réka_Dodóval_gazdira vár Müller Réka a gazdira váró Dodóval / Fotó: Füzesabonyi Állatvédő Alapítvány

Fontos az ideiglenes befogadók segítsége

A szervezetet 2007-ben Molnár Zsanett alapította, akihez azóta már húga, Iza is csatlakozott. A lányok Füzesabonyból irányítják a mentést, és a környező, szociálisan hátrányos térségekben – főként Heves és Borsod vármegyében – segítenek a rászoruló kutyákon és cicákon.

„Az állatok és az állatvédelem helyzete ezeken a területeken elkeserítő, nagyon hosszú a várólistánk, és minden egyes nap folyamatosan kapjuk az újabb és újabb bejelentéseket” – meséli Réka azokat a kihívásokat, amikkel naponta szembe kell nézniük. Az alapítványnak nincs saját menhelye, a testvérpár az utcáról befogadott kutyákat először saját otthonában helyezi el, majd onnan kerülnek a befogadókhoz. „Csak és kizárólag az önkéntesek segítségére támaszkodunk; minél több kutyának találunk befogadót, annál több életet tudunk megmenteni.”

Értsd a kutyád! – Modern gazdik kézikönyve

Értsd a kutyád! könyv

Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!

Megveszem!

A hétköznapok

Az alapítványnál jelenleg hat önkéntes segít a napi feladatokban. „Egyikünk sem fizetésért csinálja, mindannyian teljes állás, tanulmányok, család és saját mentett állatok mellett önkénteskedünk. Plusz van egy fantasztikus, több emberből álló, nagyobb önkéntes csapatunk is, akik segítenek a szállításban, ideiglenes befogadásban, sétáltatásban, meg amiben épp kell. De még így is túl kevesen vagyunk, ezerszer több a mentésre váró kutya, mint amennyit mi időben és energiában vállalni tudunk” – összegzi a még mindig nem változó helyzetet Réka.

Körülbelül 90 mentett kutya van az alapítvány gondozásában, a többségük ideiglenes befogadóknál vár gazdára, de jelenleg 15 kutyát csak fizetős panzióban tudtak elhelyezni. Ez óriási anyagi megterhelés havi szinten, különösen, mivel a legtöbb panziós kutyájuk bull típusú, akik hosszú évek óta várják reménykedve, hogy végre beléjük szeressen valaki.

Nem ritka eset, hogy nyakába nőtt lánccal mentenek kutyát

Elsősorban az utcáról mentenek kóbor, sérült, bántalmazott, autóból kidobott kutyákat. Láncon tartott kutyák közül is sokan találnak biztonságra az önkénteseknél. Bár mindenkit nem tudnak megmenteni, sajnos még mindig több ezer kutyát tartanak láncon, és az alapítványnak nincs sem anyagi, sem alkalmazotti kapacitása, hogy minden kutyán tudjanak segíteni.

A legtöbb önkéntesünk már nem jár ki terepre, mert megszakad a szívük a látványtól. Hosszú távon nem lehet kibírni azt a sok kegyetlenséget, amivel ilyenkor szembesül az ember. A legfájóbb, amikor bármennyire is szeretnénk, nem tudunk egy állaton segíteni, és ott kell hagynunk” – meséli Réka a nehézségeket, amikkel nap mint nap szembesülnek.

Nem ritka eset az, hogy nyakába nőtt lánccal mentenek kutyákat, vagy olyanokat, akik autóbaleset következtében súlyos sérüléseket szenvedtek. Az orvosi vizsgálatok során több olyan esettel is szembesülniük kellett, ahol kiderült, hogy legalább egyszer meglőtték korábban a szerencsétlen kutyát.

Füzesabony_menhely_Fanni_ideiglenes_befogadó Fanni ideiglenes befogadóként segíti az alapítvány munkáját

Egy rossz kanyar két életet mentett

Réka egy történeten keresztül gyakran érzékelteti a helyzet súlyosságát. „Egyszer elkísértem Zsanettet egy ivartalanítási programra, amelynek során elhozzuk a kutyákat, ivartalaníttatjuk és beoltatjuk őket, majd visszavisszük őket a gazdáikhoz. Egy nagyon kemény környékre mentünk, ahol sajnos gyakran megfordulunk. Nyolc kutyát raktunk be az autóba, de a kórház felé rossz úton fordultunk be, és egy kis mellékutcában lyukadtunk ki. Megláttunk egy láncos kutyát, aki átugrott a kerítésen, felakasztotta magát szerencsétlen – ott lógott, levegőért küszködve. Azonnal kiugrottunk a kocsiból, átemeltük a kerítésen, hogy levegőhöz jusson, és bekopogtunk a házba. Miközben próbáltunk megegyezni a gazdával, hogy elvihessük a végletekig alultáplált, legyengült kutyáját, az egyik melléképületből kiszaladt egy kiskutya. Alig volt öthetes, tele bolhával. A nő azt mondta, az összes kölyök meghalt, és észre sem vette, hogy ez az egy túlélte. Felkaptam a picit, és rohantam vele az autóhoz, miközben Zsanett a tulajjal beszélgetett” – idézi fel Réka ezt a szívszorító történetet.

Kathy_Füzesabonyi_menhely (1) Kathyt egy véletlen folytán, rettenetes körülmények közül sikerült kimenteni / Fotó: Füzesabonyi Állatvédő Alapítvány

Az anyakutya megmenekült, ma már boldog a gazdája mellett. A kölyökkutyát befogadták, és Kathy nevet kapta. „Kiderült, hogy parvós volt, élet-halál harcot vívtunk érte. Őt végül egy állatorvos-hallgató fogadta örökbe, teljes értékű családtag vált belőle. Meghalt volna, ha nem emeljük ki onnan. Egy rossz kanyar két életet mentett meg. Talán érthető, hogy ez nem egy elszigetelt eset volt. Ebben a térségben bárhova is fordulsz, ezt látod” – foglalja össze Réka a történteket és körülményeket.

Te is segíthetsz!

A Füzesabonyi Állatvédő Alapítvány önkéntesei sokat dolgoznak a környékbeli kutyák ivartalaníttatásán is. Beszélgetnek a gazdákkal az állatvédelemről és a felelős állattartásról. Sokan elzárkóznak ezektől a témáktól, azt is nehéz elérni, hogy elengedjék a kutyájukat az ingyenes ivartalanításra. „Ez egy lassú, fáradságos, de nagyon fontos feladat. Iskolába is szervezünk programot, beszélgetünk gyerekekkel az állatvédelemről. De erre nem jut annyi idő, amennyit szeretnénk, mert egyik vészhelyzettől rohanunk a másikig, folyamatosan a túlélésért küzdünk” – meséli Réka.

Képeken az év legnagyobb kutyás fesztiválja, a DOGZ Fesztivál

Dogz

Látványos kutyás bemutatók, gyerekprogramok, szakértői előadások, falkaséták várták az érdeklődőket május 1-jén a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztiválon.

Itt olvashatod el képes beszámolónkat az első képgalériával.

Ha kóbor kutyát látsz, nagyon fontos, hogy a helyszínen készíts róla fotókat és videókat. Minél többet, annál jobb. Szólj egy állatvédő egyesületnek, de ne várj rájuk, hiszen a legtöbben civilek, és a saját szabadidejükben próbálnak a legtöbbet kihozni, hogy segíteni tudjanak. A legfontosabb, hogy ne hagyd ott a kutyát! Ahhoz, hogy minél több lehetősége legyen az állatvédő alapítványoknak segíteni, ha tudod, támogasd te is szabadidőddel, adománnyal vagy anyagilag a munkájukat.

Kövess minket!

állatvédelem állatmentés

Kapcsolódó cikkek