A macskák is a kedvenceid?
A macskák is a kedvenceid?
Látogass el a We love Catz oldalunkra is!
2024_09_kutyamancs-627-1024x535.jpg

A farkaskaromnak manapság is van funkciója, ám bizonyos esetekben jobb eltávolítani.

A kutyáknak 4 ujjuk van, de van egy ötödik farkaskarom, amely ma már funkcióját vesztette. Mégis találkozhatsz vele, amikor kedvenced körmét vágod. Te tudod, miért van a kutyáknak farkaskarma? Elmagyarázzuk.

kutyamancs A kutya mancsán könnyen észrevehető a farkaskarom

Mik azok a farkaskarmok?

A farkaskarom tulajdonképpen a kutyák csökevényes lábujja. Általában a mancsuk tetején található, és könnyen felismerhető arról, hogy nem érintkezik a talajjal.

Minden kutyának van farkaskarma?

Nem minden kutyának vannak farkaskarmai. Vannak fajták, amelyeknek csak az elülső mancsain vannak, de vannak olyanok, amelyeknek mind a négy lábán, egyes kutyafajtáknak pedig egyáltalán nincsenek már ilyen pluszkarmai.

2020_07_gettyimages-1165727488-scaled-e1725444937151.jpg A farkaskarom beágyazódhat a bőrbe

Miért van a kutyáknak farkaskarma?

Elgondolkodtathat, hogy miért van szüksége az ebeknek ezekre a karmokra. Van-e bármi funkciója?

1.) Ősi tulajdonság
Az extra karom valószínűleg a kutya egyik őséhez köthető, de miután a fára csimpaszkodásra már nem volt szüksége az állatnak, a farkaskarom funkciója is megszűnt.

2.) Segít megragadni dolgokat

A mai ebek leginkább különböző dolgok megfogására használják ezeket a karmokat. Láthatod, ahogy kutyád például egy játék vagy rágóka rágcsálása közben használja a farkaskarmát.

3.) A havas terepen nagy segítséget nyújt a navigálásban
A legnagyobb funkciója manapság azokon az állatokon van, akik havas tájakon élnek. Azoknak a fajtáknak, amelyek havas területen dolgoznak, segíthet a kapaszkodásban, és abban, hogy könnyebben navigáljanak.

hosszú farkaskarom A farkaskarom túl hosszúra nőhet

Miért érdemes eltávolítani a farkaskarmot?

Előfordulhatnak olyan esetek, amikor ez az öröklött pluszkarom inkább hátrány, mint előny, és esetleg érdemes megszabadulni tőle. Nézzük, melyek ezek!

  • A farkaskarmok beágyazódhatnak. A farkaskarmok a sima karmokkal ellentétben nem érnek le a földre, így nem tudják őket koptatni az ebek. Így könnyen megnőhetnek olyan hosszúra, hogy beágyazódjanak a mancsba. Erre külön figyelj oda, és kérd szakember segítségét a körömvágásban.
  • Érzékenyek. Ezek a karmok sok esetben nagyon lazán kapcsolódnak a kutyák mancsához, így futás vagy játék közben nagyon könnyen megsérülhetnek.
  • Sérüléseket okozhatnak. A sérülések megelőzése érdekében, óvintézkedésként gyakran eltávolítják a vadász- és munkafajtáknál ezeket a karmokat. A hiedelem az, hogy a farkaskarmokat sokkal könnyebb eltávolítani a kölyökkutyáknál, mint felnőttkorban.

Arról, hogy mi a megfelelő módja ezen karmok ápolásának, és mikor jobb, ha megszabadultok ettől a pluszkaromtól, ebben a cikkben olvashatsz.

Kövess minket!

farkaskarom karom karomvágás

Kapcsolódó cikkek

Egészség

2024_03_tacsko-beteg-szeret-fb-1024x535.jpg

A kutyád életébe kerülhet, ha ezt a két hangot összetéveszted

Egészség

Kutyaélet

Ápolás

2025_01_kutyapelenka-hasznalata-1024x535.jpg

A kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod

Ápolás
2025_01_shiba-inu-koromreszeles-1-1024x683.jpg

Ha kutyád nem szereti a körömvágást, a körömreszelés lehet a megoldás

Ápolás
2023_12_valoczi-tel-ho-fb-1024x535.jpg

A téli mínuszok egyik legnagyobb veszélye: bele is halhat a kutya

Ápolás

Oktatás