Ez a mongol csődör egyedül szállt szembe 5 farkassal, hogy védje a kancákat (videó)
Közzétéve: 2025. 07. 05 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
Közzétéve: 2025. 07. 05 - Fotók: Getty Images Hungary • 3 perc olvasás
A lenyűgöző felvételen a csődör halálmegvető bátorsággal küzd az eltökélt farkasok ellen.
Szinte hihetetlen, de sikerrel járt! Ő is megmenekült, és a kancákat is biztonságba juttatta. A lenti videón meg is mutatjuk, hogyan küzdött a ló a farkasok ellen.
Végig borzongtunk, ahogy néztük a felvételt. A farkasok rendkívül ügyes csellel kerítették be a lovakat – első pillantásra azt gondolhatnánk, hogy esélyük sincs. Az ordasok általános stratégiájuknak megfelelően az állat hátsó részét, a combokat támadták először, ezzel lassítva azt. Megpróbálták kibillenteni az egyensúlyából, hogy földre vihessék és ott átharaphassák a nyakát, esetleg a hasi részt. A csődör azonban kiváló harcosként nem adta fel, visszatámadt, így az egyik farkas az orránál, a fejét próbálta megsebesíteni, hogy így próbálja megfordítani, kizökkenteni. A ló minden erejét beleadva küzdött, így sikerült elterelnie a figyelmet ménesről, majd a saját életét is megmentette.
Megjelent a We love Dogz első könyve, Udvarhelyi-Tóth Kata és Csörgő Balázs tollából. Most online kedvezménnyel vásárolhatod meg a linkre kattintva!
Felmerülhet benned a kérdés, hogy öt farkas valóban nem tudott legyőzni egyetlen lovat? Miért hagyták futni? A válasz árnyalt, és nagy szerepet játszik benne a farkasok intelligenciája, ítélőképessége. Vadászati sikerarányuk 14–20% körül mozog, amely elsőre alacsony számnak tűnhet. Azonban ehhez fontos tudni, hogy ezek az állatok minden támadás esetén mérlegelnek, és beszüntetik az ütközetet, ha az túlságosan kockázatossá válik. A farkasok nem hősies harcosok, hanem rendkívül okos, megfontolt túlélők.
Ha a préda túl erősnek vagy túl agresszívnek bizonyul, inkább nem reszkíroznak, ugyanis a sérült farkas nem tud vadászni, ezzel pedig mondhatni aláírja a saját halálos ítéletét. A videó központi eleme volt, ahogy a csődör visszafordult: feltételezhetően ez késztette feladásra a farkasokat, bár utolsó esélyként még megpróbálták a fejét megtámadni; a patás azonban ekkor sem adta fel. Azt pedig ne felejtsük el, hogy a videón szereplő, valószínűsíthetően mongol lovak szívós, masszív állatok, testsúlyuk pedig 350 kg körül mozog. Egy 350 kg-os megvadult tömeg pedig hatalmas pusztítást tud végezni egy farkasban.
Mint minden hasonló írásunkban, itt is nagyon fontosnak tartjuk elmondani, hogy amit a felvételen láttunk, az egy teljesen természetes jelenség: a ragadozó megkísérelt elejteni egy prédaállatot. Főleg most, hogy megszűnik az európai farkasok szigorú védettsége, nagyon fontos, hogy próbáljunk tisztán látni ebben a témakörben.
Ahogy Leda Cosmides és John Tooby evolúciós pszichológusok mondják:
Modern koponyáink egy kőkorszaki elmét rejtenek magukban.
A húsevőktől való félelem túlélési mechanizmusként mélyen gyökerezik bennünk, modern világunkban azonban eltorzítja az ember és a vadon élő állatok interakcióinak lehetséges kimenetelét. A szakértők már jól tudják, hogy egyetlen természetvédelmi erőfeszítés sem lehet sikeres anélkül, hogy alaposan megváltozna a vadállatokhoz, főként a ragadozókhoz való hozzáállásunk. Világunk egyre nagyobb mértékben urbanizálódik, így a vadakkal való interakcióink is egyre gyakoribbak lesznek. Hogy ezekről az állatokról alkotott irracionális félelmeink ne formálódjanak előítéletekké, fontos megértenünk a működésüket, belső értékeiket, aminek hatására együttérzővé válhatunk.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek
Ezek a kutyák csak etetőszékben képesek enni: eláruljuk, miért
Egészség • 2 percNyári mancsvédelem: gyakran a háttérbe szorul, pedig ilyenkor is fontos
Ápolás • 6 percMiért marad meg egyes kutyáknak a jó illata fürdetés után, míg mások szinte azonnal szaglani kezdenek?
Ápolás • 3 percA kutyapelenka káros is lehet: nem mindegy, hogyan használod
Ápolás • 3 perc