Megdöbbentő, de legális: élő állatot sorsolni nem tilos Magyarországon
2025. 02. 10.
2025. 02. 10.
Tömegek döbbentek meg egy magyar TikTok-influenszer live bejelentkezésén, amelyben a számára adományozó követői között egy élő állatot tervez kisorsolni. A kiskutyát meg is mutatta, mi pedig jogászt kérdeztünk, vajon megteheti-e.
Egy TikTokon népszerű celeb live, azaz élőben közvetített adásában egyszer csak felemelt egy kiskutyát. Mint mondta, azok között, akik 500 kreditet küldenek neki, ki is sorsolja azt. Az európai viszonylatban is egyedülálló magyar állatvédelmi szabályozás ismeretében első ránézésre szinte biztosra vettük, hogy jogsértést követ el. Hazánkban betiltották a kutyaviadalokat, már nem lehet a piacokon sem kutyát árusítani, és a szaporítóhálózatot is igyekeznek felszámolni. Éppen ezért volt megdöbbentő, hogy az általunk kérdezett, állatvédelemmel foglalkozó jogász szerint élő állatot sorsolni még nem tilos hazánkban.
Az érintett influenszer oldalának semmiképpen nem szeretnénk pluszelérést generálni, hiszen azzal csak fokoznánk az ingyenállathoz jutásban hívők érdeklődését, ezért az ezzel foglalkozó Reddit-posztot mutatjuk csak meg. A posztoló képernyőképet mellékelt arról, miként teszi sorsolás tárgyává az apró francia bulldogot az influenszer.
Már maga a tény, hogy ránézésre a fajtastandard által el nem fogadott merle színben pompázik az apró kutyus, sem hagy kétséget afelől, hogy nem fajtatiszta példányról van szó. Számos alkalommal foglalkoztunk már azzal, miért tiltott egyes kutyafajtákat tekintve a merle szín.
Arról is több ízben ejtettünk már szót, hogy milyen komoly pluszköltségekkel jár, ha az ember szaporítótól vásárol kutyát. Ezek az emberek a tenyésztőkkel ellentétben az esetek túlnyomó részében fikarcnyit sem törődnek a genetikai bajok kiküszöbölésével. Csak a mennyiségre és a pénzre mennek, így a tömegek által rajongott, ám betegségre hajlamosító színkombinációkat igazán kedvelik. Például éppen a merle színt.
A bejegyzés szerint a kutyához bárki hozzájuthat, aki bizonyos mennyiségű, a TikTok felületén elérhető pénzt, úgynevezett érmét adományoz neki. A közösségi felület által bevezetett TikTok Érmék arra szolgálnak, hogy a felhasználók egymás munkásságát támogathassák. 30 ilyen érme 160 forintba kerül, de akár közel 20 ezer forintért is bevásárolhatunk a rendszer által felkínált csomagokból. Ez esetben 17 500 érmét kapunk, amelynek segítségével fizethetünk a tartalmakért, természetesen önkéntesen.
Jelen cikkünk főszereplője 500 ilyen érmét kér nevezési díjként a kiskutyáért zajló sorsoláshoz. Ha százan fizetik csak be nézői közül, 265 ezer forintnak megfelelő érméhez jut. A férfi 187,5 ezer követővel bír, tehát akár többszörös is lehet a bevétele, ha sokan szeretnének egy igazán különleges, élő állatot sorsoláson nyerni tőle.
A hatályos magyar jogszabályok értelmében
élő állatot nyereményjáték díjaként csak e törvény végrehajtására kiadott rendeletben meghatározott feltételek szerint lehet használni, amennyiben az állat elhelyezésének és tartásának feltételei biztosítottak.
Amint azt az Állatok védelméről és kíméletéről szóló törvény 8. paragrafusa kimondja, az élő állat tehát kisorsolható bizonyos feltételek mellett. Ugyanezen törvény 49. paragrafusa szerint a szabályok részletes és rendeletben való megállapítása az élelmiszerlánc-felügyeletért aktuálisan felelős miniszter – jelenleg az agrárminiszter – feladata. Amint azonban azt dr. Kajó Cecília állatvédelemmel foglalkozó jogász, a Bojtár Telefonos Állatvédelmi Jogsegély-szolgálat szakértője a kérdésünkre elmondta, a részletszabályok még nem készültek el, így most két szemléletmód uralkodik szakmai berkekben.
Van, aki azt mondja, hogy a részletszabályok hiányában tilos élő állatot sorsolni, de vannak, akik szerint szabad, mert kettős feltétel van. Vannak a részletszabályok, és biztosított az elhelyezés. Az, hogy még nem alkották meg a részletszabályokat, nem a sorsoló sara, ha megbizonyosodott róla, hogy a tartási feltételeknek megfelel a nyertes
– magyarázza a szakember. Azt is hozzáteszi azonban, hogy ez utóbbit általában nem szokták ellenőrizni.
Élő állatot tehát nem egyértelműen tilos sorsolni, a tömeges bejelentések ellenére a TikTok is rendben lévőnek találja a fenti, élő videós sorsolásra buzdítást, ezért nem is törli azt a reddites kommentelők tapasztalatai alapján, akik bejelentéseikre sablonos visszajelzést kaptak.
Ha nem szeretnénk, hogy egy bizonytalan egészségű eb olyan gazdára találjon, aki nincs felkészülve a vélhetően komoly mellékköltségekre és egyéb teendőre, a következőket tehetjük. Ne fizessünk azért, hogy élőállat-sorsoláson vehessünk részt, illetve amennyiben van a családunkban olyan, a közösségi médiát kevéssé éles szemmel figyelő, de kutyabarát ismerős, például egy kisgyermek, neki is hívjuk fel a figyelmét az etikus állattenyésztés és az állattartás fontosságára!
(Cikkünk megjelenésének pillanatában az eredeti videó már nem elérhető, azt nem tudni, vajon a közösségi oldal vagy maga a szerző törölte.)
Ebben a cikkünkben a francia bulldogok legjellemzőbb, 23 genetikailag öröklődő betegségét összegeztük.Ha elolvasod, valószínűleg egészen más szemmel nézel majd a szaporítókra.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek